وزارت خارجه ایران: پاسخ به نامه "گروه وین" ارسال می شود

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست: مبادله سوخت می تواند "رویکردی سازنده باشد"

مقامات وزارت خارجه ایران موضع این کشور در باره پرونده هسته ای این کشور را شرح داده اند.

روز سه شنبه، 1 تیر (22 ژوئن)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت که پاسخ جمهوری اسلامی به نامه سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه "از گروه وین" در حال نهایی شدن است و به زودی ارسال می شود.

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگان این سه کشور عضو گروه 1+5 با نماینده ایران در وین ملاقات کردند تا پیشنهاد مدیرکل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد مبادله بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را بررسی کنند.

اگرچه این پیشنهاد به سرعت از سوی گروه 1+5 پذیرفته شد، ایران به آن پاسخ نهایی نداد و تنها در ماه مه سال جاری، و در حالیکه احتمال تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور افزایش می یافت، با طرح مشترک برزیل و ترکیه برای انجام مبادله مشابه موافقت کرد که به صدور بیانیه سه جانبه تهران منجر شد.

آقای مهمانپرست در نشست خبری روز سه شنبه از مبادله سوخت به عنوان "رویکردی که می تواند سازنده باشد" یاد کرد و گفت که براساس بیانیه تهران، قرار شد ایران ظرف یک هفته آمادگی خود را برای مبادله سوخت به گروه وین اعلام کند.

وی افزود که پاسخ اعضای گروه وین به نامه جمهوری اسلامی ارسال شده که عمدتا شامل "نکات حاشیه ای" و سئوالاتی فنی است که کشورهای برزیل و ترکیه پیشتر به آنها پاسخ گفته اند اما مشخص نکرد که آیا پاسخ قانع کننده ایران به این سئوالات می تواند موافقت این کشورها با بیانیه تهران را کسب کند یا نه.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت نامه اعتراضی ایران به دوازده کشور عضو شورای امنیت که به قطعنامه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران رای مثبت داده اند آماده شده و به زودی برای این کشورها ارسال می شود.

همزمان، به نقل از وزیر امور خارجه برزیل گزارش شده است که این کشور به دلیل ناکام ماندن تلاش مشترک با ترکیه برای حل و فصل بحران هسته ای ایران، از تلاش برای میانجیگری در این زمینه کناره می گیرد اما اگر در آینده درخواستی در این باره مطرح شود، آن را مورد توجه قرار خواهد داد.

Image caption اعضای شورای امنیت بدون توجه به بیانیه تهران به قطعنامه تحریم رای دادند

آقای مهمانپرست در نشست خبری روز سه شنبه به مساله قرارداد احداث خط لوله صدور گاز ایران به پاکستان نیز پرداخت و تاثیر فشارهای غرب بر پاکستان برای خودداری از اجرای این قرارداد را منتفی دانست.

وی تلویحا صدور قطعنامه تحریم شورای امنیت و به اجرا درآمدن تحریم های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا را اقداماتی تبلیغی خواند و گفت "بحث همکاری های انرژی کشورها، ابعادی گسترده دارد و بسیار فراتر از آن است که تحت تاثیر کارهای تبلیغی قرار گیرد و روند همکاری ایران با کشورها در این زمینه ادامه دارد."

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در مورد قرارداد صدور گاز به پاکستان در حالی انتشار می یابد که مقامات پاکستانی نیز تاثیرپذیری از فشار احتمالی آمریکا برای خودداری از اجرای این قرارداد را رد کرده ولی گفته اند که اگر همکاری با ایران ناقض تحریم های بین المللی باشد، از این همکاری صرفنظر خواهند کرد.

در همانحال، برخی از کارشناسان از جمله مقامات سابق نفتی در ایران انعقاد این قرارداد ناشی از شرایط دشوار بین المللی جمهوری اسلامی و مغایر منافع ملی ایرانیان دانسته و آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند ولی مقامات دولتی این اظهارات را مردود دانسته و از این قرارداد حمایت کرده اند.

تحریم بین المللی ایران "شکست آمریکاست"

شامگاه دوشنبه نیز منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در یک گفتگوی تلویزیونی، صدور قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت علیه ایران را که به ابتکار ایالات متحده و چند کشور غربی مطرح شد و به تصویب رسید "شکست و افتضاح سیاسی" برای آمریکا خواند و در توضیح این نظر خود افزود که این قطعنامه فقط با حمایت اکثریت اعضای شورای امنیت به تصویب رسید و چند عضو شورا به آن رای مثبت ندادند.

قطعنامه جدید شورای امنیت، که تحریم های بین المللی علیه ایران شدت می دهد، با رای مثبت دوازده کشور از پانزده عضو شورای امنیت تصویب شد و کشورهای برزیل و ترکیه، که امضاکننده بیانیه تهران بودند، به آن رای منفی و لبنان به آن رای ممتنع داد.

آقای متکی سیاست خارجی دولت محمود احمدی نژاد را موفقیت آمیز خواند و تلویحا این نظر را رد کرد که تلاش های وزارت امور خارجه و دولت ایران برای جلوگیری از تصویب قطعنامه جدید علیه ایران به منزله شکست سیاست خارجی این دولت بوده است.

Image caption متکی از تاخیر در پاسخ اتحادیه اروپا به پیشنهاد ایران برای مذاکره انتقاد کرده است

در هفته های منتهی به صدور قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت، مقامات ارشد جمهوری اسلامی به اقدامات گسترده ای شامل سفر به کشورهای عضو شورا و تماس با مقامات این کشورها مبادرت کردند تا همراهی آنان را با مواضع خود و علیه تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور کسب کنند.

وزیر امور خارجه گفت که قبل از صدور قطعنامه، جمهوری اسلامی نامه ای برای اتحادیه اروپا ارسال داشته و خواستار ملاقات مسئول سیاست خارجی اتحادیه و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران شده بود و به مدت یک ماه در انتظار رسیدن جواب آن بود که یک روز پس از صدور قطعنامه دریافت شد.

آقای متکی نیز قطعنامه تحریم ایران را مانعی در برابر مبادلات اقتصادی این کشور ندانست و گفت که "در روزی که قطعنامه بر ضد ایران تصویب شد، در جمهوری اسلامی ایران مذاکرات چند میلیارد دلاری با برخی کشورها انجام شد" اما در مورد جزئیات این مذاکرات اطلاعات دیگری نداد.

وزیر خارجه ایران به مواضع دولت های فرانسه و روسیه، از اعضای گروه 1+5 و دو عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل، نیز اشاره کرد و گفت که فرانسه در گذشته سیاست مستقلی داشت، اما پیروی از سیاست های دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، باعث خدشه دار شدن حیثیت این کشور شده است.

لازم به یادآوری است که دولت فرانسه در زمان تصمیم گیری آمریکا در مورد حمله به عراق، از همراهی با این کشور در شورای امنیت و مشارکت در عملیات نظامی خودداری کرد.

در مورد رای مثبت روسیه و چین، دو شریک عمده تجاری ایران، به قطعنامه شورای امنیت، آقای متکی اظهار داشت که روسیه دوران حساسی از سیاست خارجی خود را پشت سر می گذارد و با اشاره به گفتگوی طولانی خود با وزیر امور خارجه روسیه پیش از صدور قطعنامه، گفت "از روسها می خواهیم دوباره این گفتگو را مرور کنند."

مطالب مرتبط