اسکناس ده هزار تومانی در ایران منتشر شد

اسکناس ده هزار تومانی
Image caption اسکناس ده هزار تومانی به منظور "صرفه جویی در وقت و هزینه و مدیریت بهتر پول" در ایران منتشر شده است

بانک مرکزی ایران با رونمایی از اسکناس یکصد هزار ریالی (ده هزار تومانی) ورود این اسکناس جدید به بازار پولی را رسما اعلام کرد.

بهزاد قیاسوند، مدیر اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی ایران، روز سه شنبه اول تیر (۲۲ ژوئن) گفت: "اسکناس های جدید ده هزار تومانی به منظور تسهیل در معاملات روزمره صورت می گیرد."

اسکناس جدید ده هزار تومانی بر روی خود تصویر آیت الله خمینی، بنیانگذار انقلاب ایران را دارد و در پشت آن تصویر آرامگاه سعدی به همراه شعری از این شاعر نامی ایران قرار داده شده است.

به گفته آقای قیاسوند، تمامی مراحل طراحی و تولید اسکناس جدید توسط هنرمندان و متخصصان ایرانی به انجام رسیده است.

'سرانه اسکناس در ایران بالا است'

مدیر اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی امروز (سه شنبه اول تیر) در مراسم رونمایی از اسکناس ده هزار تومانی همچنین گفته است که سرانه اسکناس در ایران یکصد برگ است که در قیاس با میانگین جهانی که ده تا ۲۰ برگ بیشتر نیست، اختلاف معناداری دارد.

صرفه جویی در وقت، کاهش صف در باجه های بانک ها و خودپردازها، سهولت حمل اسکناس و خطرات حمل آن، کاهش هزینه های ناشی از تولید و حمل و نقل، بیمه و مراقبت های امنیتی از نقل و انتقال اسکناس های ریز در ایران، از دیگر اهدافی است که به گفته این مقام مسئول، بانک مرکزی ایران با انتشار اسکناس ده هزار تومانی به دنبال تحقق آنها است.

برخی کارشناسان، کاهش ارزش پول و تورم را از علل چاپ اسکناس های درشت تر می دانند.

حجم اسکناس های فرسوده در ایران بالاست و سالانه ۶۰۰ میلیون برگ اسکناس در ایران امحاء می شود که هزینه آن ۱۷۵ میلیارد تومان بر آورد می شود.

حذف سه صفر از واحد پولی ایران از دیگر راهکارهایی است که بانک مرکزی این کشور برای سامان بخشی به بازار پول و مهار تورم در پی اجرای آن است.