کانادا علیه ایران مجازات هایی در نظر گرفت

Image caption وزیر امور خارجه کانادا ایران را به تلاش برای دستیابی به توانایی تولید بمب اتمی متهم کرد

لورنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا، اعلام کرده است که کشورش برای اجرای قطعنامه تحریمی اخیر شورای امنیت علیه ایران، مجازات هایی علیه تهران در نظر گرفته است.

او سه شنبه تاکید کرد که تحریم های یکجانبه کانادا مردم ایران را تحت فشار قرار نخواهد داد بلکه بر دولت این کشور متمرکز است.

وزیر امور خارجه کانادا به شبکه خبری سی تی وی کشورش گفت این مجازات ها مبادلات تجاری دو کشور که اکثر آن به گفته او شامل فروش گندم بوده و ارزش تقریبی آن ۵۰۰ میلیون دلار در سال است را شامل نخواهد شد.

وی گفت کانادا بر اساس دستور شورای امنیت متعهد می شود اورانیوم یا تسلیحات به ایران نفروشد.

لورنس کانن اذعان کرد که کانادا پیش از این نیز چنین اقلام حساسی را در اختیار ایران قرار نمی داده است و با اعلام تحریم های تازه، بر پیروی از قطعنامه شورای امنیت تاکید می کند.

او گفت: "ایران در مسیری قرار دارد که به این کشور توانایی تولید سلاح هسته ای خواهد داد. این امر کشورهایی مانند کانادا را نگران می کند."

ایران ضمن رد این اتهام، برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

آمریکا نیز هفته گذشته نام شمار دیگری از مقام ها و شرکت های ایرانی را به فهرست تحریم های یکجانبه خود افزود.

سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع، سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج سپاه پاسداران در کنار بیمه ایران و نمایندگی این بیمه در بریتانیا از سوی دولت آمریکا تحریم شدند.

ایران این تحریم ها را بی فایده می داند و می گوید بر خط مشی اتمی این کشور تاثیری نمی گذارد.

مطالب مرتبط