به روز شده:  19:13 گرينويچ - سه شنبه 22 ژوئن 2010 - 01 تیر 1389

تحریم ایران

آمریکا می گوید شرکت های خصوصی از ایران فاصله می گیرند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقام های بلندپایه آمریکایی می گویند که تحریم های تازه علیه ایران درحال تنگ تر کردن حلقه بر این کشور است، به طوری که شمار بیشتری از شرکت های خصوصی انجام معامله با ایران را خطرناک می یابند.

استوارت لیوی، معاون وزارت دارایی آمریکا، روز سه شنبه به کمیته روابط خارجی سنا گفت: "تقریبا تمامی موسسات عمده مالی روابط با ایران را کاملا قطع کرده اند یا آن را به شدت کاهش داده اند."

او گفت: "ما اکنون به تدریج شاهد شرکت هایی از طیفی از بخش های مختلف از جمله بیمه، مشاوره، انرژی و تولیدی هستیم که تصمیم های مشابهی می گیرند."

سازمان ملل متحد چند هفته پیش رشته تازه ای از تحریم ها را در ارتباط با برنامه اتمی بر ایران اعمال کرد و آمریکا نیز چند روز قبل نام شمار دیگری از افراد و شرکت های ایرانی را به فهرست بلند تحریم های یکجانبه خود افزود.

استوارت لیوی گفت که تدابیر تازه باعث ایجاد "خطری برای وجهه" شرکت هایی می شود که با ایران معامله دارند و این وضع تلاش های دولت آمریکا برای فشار بر تهران را تقویت می کند.

او افزود: "بخش خصوصی واقعا درحال درک این مساله است که اگر با ایران معامله کند، خود را در معرض خطر زیادی قرار می دهد."

یک روز پیشتر مقام های ارشد کنگره آمریکا اعلام کردند که پیش نویس مصوبه تحریم ایران را تدوین کرده اند. این مصوبه صنایع نفت و گاز، بانک های ایران و شرکت های تامین کننده بنزین این کشور را هدف قرار خواهد داد.

اعضای اتحادیه اروپا نیز هفته گذشته بر سر اعمال مجموعه‌ای جدید از تحریم‌ها علیه ایران توافق کردند که صنعت نفت و گاز، اشخاص و شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران، شرکت‌های حمل و نقل هوایی و دریایی و مبادلات مالی با ایران را شامل می‌شود.

ویلیام برنز معاون وزارت خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه به کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت که گام های تازه علیه ایران گزینه های پیش روی رهبران ایران را مشخص تر می کند.

او همچنین گفت: "درها به روی مذاکرات جدی باز است البته در صورتی که ایران آماده عبور از آنها باشد. فشار فزاینده ای بر ایران برای عمل به تعهداتش وجود دارد و اگر چنین نکند با انزوای بیشتر روبرو می شود."

تاکنون بسیاری از بانک های اروپایی معامله با شرکت هایی که نام آنها در فهرست سیاه وزارت دارایی آمریکا آمده است را قطع کرده اند و مقام های آمریکایی قصد دارند تلاشی عمده برای قانع کردن کشورها برای حمایت از تحریم های آمریکا و برداشتن گام های مشابه را شروع کنند.

آقای برنز گفت که تصمیم روسیه برای تحویل ندادن موشک های اس-300 به ایران نشانه موثر بودن تحریم های تازه است اما چین همچنان مایه نگرانی است.

آقای برنز گفت: "مساله ادامه سرمایه گذاری چین یا سرمایه گذاری بالقوه آن در صنعت انرژی ایران همچنان یک نگرانی مهم برای ما خواهد بود... همچنان در مورد این مساله فشار خواهیم آورد."

او افزود: "آنها بیش از پیش این تهدید را درک می کنند. اما من مطمئن نیستم که همان حس اضطرار ما را داشته باشند."

'افزایش فشار در دوبی'

همزمان قائم مقام شورای بازرگانی ایران در دوبی به خبرگزاری فرانسه گفته است که شرکت های ایرانی در امارات متحده عربی با تدابیر بیش از پیش سخت تری در راستای تحریم های سازمان ملل روبرو هستند.

مرتضی معصوم زاده گفت: "ما شاهد اعمال خیلی شدید تحریم های سازمان ملل علیه ایران هستیم."

به گفته آقای معصوم زاده اجرای تحریم ها حدود دو سال قبل شروع شد اما "در دو ماه گذشته به خصوص در مبادی ورودی دوبی شدیدتر شده است."

او گفت: "تمامی کانتینرهایی که برای تاجران ایرانی وارد امارات متحده عربی می شود اکنون باید تخلیه و در کانتینرهای تازه بارگیری شود که باعث هزار دلار خرج اضافی برای تاجران در هر کانتینر می شود."

معصوم زاده گفت که بازرگانان ایرانی که تازه وارد دوبی می شوند با محدودیت روبرو هستند زیرا به بسیاری از آنها مجوز کار داده نمی شود و سایرین نیز باید فرآیند دشوارتری را طی کنند.

به گفته او مبادلات تجاری میان ایران و امارات متحده عربی از 10 میلیارد دلار در سال 2008 به هفت میلیارد دلار در سال 2009 افت کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.