رئیس مجلس شعارهای 'دانشجویان بسیجی' را محکوم کرد

لاریجانی در مجلس
Image caption لاریجانی: مراکزی که این تجمعات را سازمان می دهند مراقب رفتار خود باشند

رئیس مجلس تظاهرکنندگان مخالف مصوبه مجلس در مورد دانشگاه آزاد را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

در جلسه علنی مجلس در روز چهارشنبه، 2 تیر (23 ژوئن)، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در سخنانی به تظاهرات علیه تصویب طرح شامل اجازه وقف اموار دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت "برخی شعارهایی که دیروز در اجتماعی که برخی عزیزان بسیجی دانشجو در جوار مجلس طرح کردند، به هیچوجه با مصالح نظام و ادب اسلامی سازگار نبود."

صبح روز سه شنبه، گروهی که خود را دانشجویان بسیجی می خواندند در برابر ساختمان مجلس اجتماع کردند و در مخالفت با مدیریت دانشگاه آزاد و آنچه که حمایت جمعی از نمایندگان از آن می دانستند، دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان حمل پلاکاردهایی، شعارهای تندی را علیه نمایندگان حامی طرح مجوز وقف دانشگاه آزاد و رئیس مجلس مطرح کردند و آنان را به نادیده گرفتن احکام آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، و حمایت از فساد و ثروت اندوزی متهم ساختند.

آقای لاریجانی در انتقاد از این تظاهرات گفت که "شعارهایی که علیه اینجانب داده شد، قاعدتا حجت شرعی دارند و بنده مساله ای با آن بیانات ندارم و آن باید بین بنده و خدا باشد، اما توهین به یک نهاد مهم و یک قوه از سه قوه کشور، نه سنت امام [آیت الله روح الله خمینی] است و نه راه و مسلک رهبر معظم انقلاب."

به گزارش واحد مرکزی خبر، رئیس مجلس بعضی از شعارهای تظاهرات روز گذشته را نیز به این شرح یادآور شد "وای بر این مجلس جاسبی گرا؛ مجلس بی کفایت، حمایت، حمایت؛ وکیل جاسبی گرا، استعفا، استعفا؛ مجلس اشرافیت، مایه ننگ ملت؛ نماینده جاهل، نمی خواهیم؛ خانه ملت، ننگ ملت؛ مافیای مجلس، پیوندتان مبارک" و افزود که "تابلوی کیف انگلیسی را هم برای توهین به مجلس آوردند."

در جریان اختلاف بین دولت و دانشگاه آزاد در ماه های اخیر، طرفداران دولت ظاهرا در اشاره به اقامت مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و عضو هیات امنای دانشگاه آزاد در خارج و از جمله در لندن، نحوه مدیریت دانشگاه را به داستان توطئه آمیز در یک سریال تلویزیونی تشبیه می کنند و شعار کیف انگلیسی نیز ظاهرا به همین هدف در تظاهرات روز سه شنبه مطرح شده است.

تظاهرات بدون مجوز

رئیس مجلس گفت که این شعارها و مطالب موهن دیگر در پلاکاردها چیزی نبود که مخفی باشد و در منظر تمام رسانه های داخلی و خارجی این اقدامات صورت گرفت و افزود "آیا درست است که قوه مقننه کشور که مفتخر به اسلامی بودن و ولایی بودن است، اینگونه در معرض ناسزا و دشنام قرار گیرد؟"

Image caption لاریجانی گفته است اهانت به خود را نادیده می گیرد اما اهانت به مجلس را محکوم می کند

آقای لاریجانی در اشاره ای غیرمستقیم به شعارهای داده شده علیه مجلس در روزهای اخیر از جمله تهدید به بستن مجلس را یادآور شد و گفت که "این مجلس را تهدید به تعطیل می کنند؟ این مجلس خمینی است، این مجلس خامنه ای است."

در حالیکه رسانه ها و خبرگزاری های طرفدار دولت این تظاهرات را خودجوش قلمداد کرده اند، علی لاریجانی تلویحا آن را به اقدامات سازمان یافته سیاسی علیه مجلس نسبت داد و گفت "مراکزی که این تجمعات را شکل می دهند، مراقب رفتار خود باشند."

وی گفت که در شرایط فعلی، کشمکش هایی از این نوع را به مصلحت نمی داند و افزود "متاسفانه اینگونه اقدامات و شعارها مستمسکی برای رسانه های بیگانه فراهم کرده تا به اختلافات دامن بزنند" هر چند در مورد طرف های درگیر و دلیل اختلافات آنها توضیحی نداد.

رئیس مجلس گفت که شورای انقلاب فرهنگی نهاد محترمی است اما افزود که "مجلس شورای اسلامی، یک قوه کشور است" و تاکید کردکه "فعلا هم موضوع با تدبیر حل خواهد شد و بی جهت نباید به این مساله چه در داخل و چه بیرون از مجلس دامن زد" و از نمایندگان خواست تا مدارا به خرج دهند.

با اینکه وزارت کشور بر اخذ مجوز برای هر نوع تجمعی تاکید داشته، خبرگزاری های دولتی گفته اند که تظاهرات روز گذشته "به شکلی خودجوش" برگزار شد هر چند به گزارش های منتشر شده در رسانه ها حکایت از آن دارد که این تظاهرات با تدارکات و سازماندهی موثری برگزار شد و ماموران انتظامی نیز که در محل حضور داشتند، برای جلوگیری از این تجمع بدون مجوز اقدامی نکردند.

برخی خبرگزاری ها شمار تظاهرکنندگان را تا دویست نفر و رسانه های طرفدار دولت بیش از دو هزار نفر گزارش کرده اند که با حمل پلاکاردهای متعدد و تصاویر رهبر جمهوری اسلامی، رئیس و نمایندگانی را که به طرح مجوز وقف دانشگاه آزاد رای داده بودند هدف حملات شدید لفظی قرار دادند.

از روز یکشنبه و تصویب طرح "حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی" اجازه وقف اموال دانشگاه آزاد در جلسه روز یکشنبه مجلس، نمایندگان حامی این طرح و رئیس مجلس هدف انتقادهای شدید مخالفان مدیریت کنونی دانشگاه آزاد و برخی نمایندگان تندرو طرفدار محمود احمدی نژاد قرار داشته اند.

نماد اختلافات درون حکومت

براساس این طرح، اقدام شورای عالی فرهنگی در تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد مجاز شناخته نشده و در نتیجه، اقدام محمود احمدی نژاد برای افزایش اختیارات دولت در اداره این دانشگاه غیر دولتی، طریق تعیین هیات امنا و مدیریت جدید حامی دولت و جلوگیری از وقف اموال دانشگاه جنبه قانونی نداشته است.

Image caption کشمکش بر سر اداره امور و اموال دانشگاه آزاد را بخشی از رقابتهای درون حکومت دانسته اند

در حالیکه آقای لاریجانی در جلسه روز یکشنبه مشخصا از این طرح حمایت یا با آن مخالفت نکرد، برخی تحلیلگران گفته اند که شعارهای تندی که در تظاهرات روز سه شنبه علیه رئیس مجلس مطرح شد حاکی از برنامه ریزی برخی نهادها و اشخاص طرفدار دولت برای تصفیه حساب شخصی با او بوده است که ظاهرا دلیل آن هم انتقادهای رئیس مجلس از برخی اقدامات محمود احمدی نژاد و نوعی رقابت بر سر قدرت بین این دو بوده است.

پیش از تصمیم مجلس هم دادگاهی در تهران با رسیدگی به شکایت هیات موسس دانشگاه آزاد علیه تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه، دستور داد تا مشخص شدن زمینه های حقوقی این تصمیم، اجرای اساسنامه جدید متوقف شود و اداره امور دانشگاه طبق اساسنامه قبلی صورت گیرد.

رای دادگاه باعث شد تا قوه قضائیه نیز هدف انتقاد شدید طرفداران دولت قرار گیرد هر چند رئیس قوه قضائیه در مصاحبه ای که شامگاه گذشته از تلویزیون دولتی پخش شد گفت که نسبت به این حکم اشکال دارد اما به دلیل رعایت استقلال قاضی صادر کننده رای، مجاز به لغو آن نیست.

بحران سیاسی ناشی از تمایل دولت فعلی به افزایش اختیارات خود در اداره امور و اموال دانشگاه آزاد، که یک نهاد آموزشی غیر دولتی است، پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و اعلام نتیجه بحث برانگیز آن شدت گرفته که ناظران آن را نشانه ای دیگر از رقابت های درونی حکومت بین اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات موسس دانشگاه، و محمود احمدی نژاد می دانند که در جریان رقابت های انتخاباتی، آقای رفسنجانی را به حمایت از نامزدهای مخالف و بعضی بستگان او را به ثروت اندوزی متهم کرد.

در عین حال، نقش و موضع آیت خامنه ای در این بحران مشخص نیست و در حالیکه کشمکش بین جناح ها و گروه های درون حکومت قاعدتا موقعیت رهبری به عنوان داور نهایی در حل و فصل این اختلافات را مورد تاکید قرار می دهد، وی تاکنون از اقدامی آشکار در این زمینه خودداری ورزیده است.

مدیریت کنونی دانشگاه، که تحت حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی قرار دارد، پیش از این از نظر موافق آقای خامنه ای با وقف اموال دانشگاه خبر داده و طرف مقابل، از مخالفت او با چنین اقدامی سخن گفته بودند اما رئیس مجلس در روزهای گذشته به نقل از دفتر رهبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که وی در این مورد نظر مشخصی نداده است.

فرصت معرفی رئیس جدید دانشگاه

در دو خبر دیگر در همین زمینه، منصور کبگانیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، به خبرگزاری مهر گفته است که این شورا در جلسه شامگاه گذشته به هیات امنای دانشگاه آزاد تا اوایل هفته آینده فرصت داد تا رئیس جدید دانشگاه را تعیین و به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند.

Image caption مهدی هاشمی و جاسبی از هدفهای اصلی حملات طرفداران احمدی نژاد بوده اند

وی گفت که رای دادگاه در توقف اجرای اساسنامه جدید "به دلیل اینکه خلاف شرع بوده، از سوی رئیس قوه قضائیه متوقف شده" و افزود که مجلس هم باید در مورد باز پس گیری مصوبه خود اقدام کند و گروهی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی خواستار لغو این مصوبه شده اند.

ظاهرا تصمیم جلسه شب گذشته شورای عالی فرهنگی براساس ابقای اساسنامه مورد نظر دولت اتخاذ شده است.

همزمان، به گزارش خبرگزاری ایلنا، در جلسه روز سه شنبه مجلس، کاظم دلخوش، نماینده صومعه سرا، ضمن حمایت از سخنان علی لاریجانی، در مورد تجمع روز سه شنبه در برابر مجلس گفت که در حالیکه سایر تشکل های سیاسی باید برای انجام راهپیمایی از وزارت کشور مجوز بگیرند "این افراد حتی ناهار، کیک، ساندیس و اتوبوسشان فراهم بود و در قالب حدود یکصد و پنجاه نفر به اسم دانشجو تجمع کردند اما هیچ اقدامی (از سوی وزارت کشور) صورت نگرفت."

در حوادث بعد از انتخابات، مخالفان دولت معمولا تظاهرکنندگان طرفدار حکومت را متهم کرده اند که برای منافع شخصی در تجمع های دولتی حضور می یابند و انتقال آنان به محل تظاهرات با اتوبوس و توزیع نوشابه و کیک را مورد استهزا قرار داده اند.

آقای دلخوش خطاب به تجمع کنندگان گفت "اگر شما عرضه داشتید، رای احمدی نژاد در تهران را بیشتر از رقبا می کردید و تهران را بهتر اداره می کردید."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سخنان این نماینده ابتدا با حمایت نمایندگان مواجه شد اما در قسمت های پایانی، گروهی از آنان نسبت به این سخنان اعتراض کردند.

همچنین، در جلسه روز چهارشنبه، که با حضور یکصد و نود نماینده تشکیل شد، یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" با 116 رای موافق در برابر 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع به تصویب رسید که در صورت تصویب نهایی، مصوبات این شورا در مورد اساسنامه دانشگاه آزاد معتبر خواهد بود.

این طرح با امضای 81 نماینده تهیه شده و در جلسه روز چهارشنبه، که با تنش هایی همراه بود، برخی موافقان این طرح تصویب آن را نشانه اطاعت کامل نمایندگان از رهبر جمهوری اسلامی و به معنی اصلاح اشتباه مجلس در تصویب طرح روز یکشنبه دانستند که هدف تدوین کنندگان آن جلوگیری از تصدی دولت بر دانشگاه آزاد عنوان شده است.

مطالب مرتبط