روایت رئیس قوه قضائیه ایران از دعوای دانشگاه آزاد

لوگوی رسمی دانشگاه آزاد
Image caption وسعت فضای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اداری دانشگاه آزاد به ۱۴ میلیون مترمربع می‌رسد

صادق لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی ایران با انتقاد از حملات روزهای اخیر علیه قوه قضائیه و مجلس این کشور بر سر ماجرای دانشگاه آزاد، می گوید که دستگاه قضایی تنها به وظیفه خود در این مورد عمل می کند.

آقای لاریجانی سه شنبه شب (اول تیر - ۲۲ ژوئن) در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: "در حالی که احترام قانونی و شرعی برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی قائل هستم، اما اگر به هر دلیلی این شورا اشتباه کرد و به حیطه ای ورود کرد که حیطه قانونی او نیست و در نتیجه به کسی ظلم کرد، قوه قضاییه صلاحیت دارد که به این موضوع رسیدگی کند."

آقای لاریجانی در مورد مصوبات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دانشگاه آزاد گفت که این دانشگاه مطابق اساسنامه اولیه خود یک "نهاد عمومی غیر دولتی" است و تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی "تصرف خاصی در املاک و مستغلات دانشگاه آزاد ایجاد می کند که این تصرف قابل شکایت در دادگاه است."

شورای عالی انقلاب فرهنگی چندی پیش تغییراتی در اساسنامه دانشگاه آزاد ایجاد کرد که در صورت اجرای آن، ترکیب هیأت امنا و مدیریت این دانشگاه تغییر می کرد. اما دانشگاه آزاد علیه این مصوبه به دادگاه شکایت کرد و دادگاه دستور توقف اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر کرد.

پس از آن دادستان کل کشور از رئیس قوه قضائیه خواست با استفاده از اختیارات قانونی خود، این دستور دادگاه را لغو کند و آقای لاریجانی چنین کرد.

او در مصاحبه تلویزیونی سه شنبه شب خود گفت که علت صدور دستور دادرسی دوباره در این مورد، این بوده است که به نظر او، قاضی نمی توانسته اجرای تمام تغییرات در نظر گرفته شده در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را یکجا متوقف کند.

مجلس شورای اسلامی هم روز یکشنبه طرحی را تصویب کرده بود که عملا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو می کرد.

این وقایع واکنش های گسترده ای در ایران برانگیخت.

در تازه ترین این واکنش ها، جمعی که خود را "دانشجویان بسیجی" معرفی می کردند، روز گذشته با تجمع در برابر ساختمان مجلس ایران (واقع در میدان بهارستان) به مصوبه مجلس اعتراض کرده و آن را "غیر ولایی" خواندند.

طرحی که روز یکشنبه در مجلس تصویب شد، طرح "حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی" نام داشت.

براساس این طرح، اقدام شورای عالی فرهنگی در تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد مجاز شناخته نشد و در نتیجه، اقدام محمود احمدی نژاد برای افزایش اختیارات دولت در اداره این دانشگاه غیر دولتی از طریق تعیین هیات امنا و مدیریت جدید و جلوگیری از وقف اموال دانشگاه جنبه قانونی نداشته است.

هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی روز هفتم شهریور ۱۳۸۸ و با انتشار بیانیه ای، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و رسما اعلام کرد که موقوفات دانشگاه آزاد باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.

بر اساس بیانیه هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه ۳۵۷ واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی در ایران، لبنان، امارات متحده عربی، انگلیس، تانزانیا و ارمنستان دارد و وسعت فضای آموزشی، پژهشی، فرهنگی، اداری، بیمارستانی، درمانی و بهداشتی، ورزشی و رفاهی آن هم به ۱۴ میلیون مترمربع می رسد.

در این بیانیه تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و تعداد دانش آموختگان آن هم دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اعلام شده است، ضمن آن که ۶۰۰ مدرسه در شهرهای مختلف و سازمان مدارس آزاد اسلامی وابسته به این دانشگاه با ۵۰ هزار دانش آموز و ۱۱۴ آموزشکده فنی و حرفه ای، بزرگ ترین مجموعه آموزش عمومی ایران را در بخش غیر دولتی به خود اختصاص داده است.

'شعارهای بسیجیان با ادب اسلامی سازگار نبود'

در همین حال، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، امروز ( چهارشنبه دوم تیر) با انتقاد شدید از تجمع کنندگان روز گذشته در برابر ساختمان مجلس گفت: "برخی شعارهایی که دیروز در اجتماعی که برخی عزیزان بسیجی دانشجو در جوار مجلس طرح کردند، به هیچوجه با مصالح نظام و ادب اسلامی سازگار نبود."

آقای لاریجانی گفته است که "توهین به یک نهاد مهم و یک قوه از سه قوه کشور، نه سنت امام (آیت الله خمینی) است و نه راه و مسلک رهبر معظم انقلاب."

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه و برادر رئیس مجلس ایران هم در واکنش به اعتراض "دانشجویان بسیجی" گفت که "دستگاه قضایی توهین به نهاد های قانونی را به هیچ وجه نمی پذیرد."

بحران سیاسی ناشی از تمایل دولت دهم به افزایش اختیارات خود در اداره امور و اموال دانشگاه آزاد، که یک نهاد آموزشی غیر دولتی است، پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری و اعلام نتیجه آن شدت گرفته است و برخی ناظران آن را نشانه ای دیگر از رقابت های درونی حکومت بین اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو هیات موسس دانشگاه، و محمود احمدی نژاد می دانند که در جریان رقابت های انتخاباتی، آقای رفسنجانی را به حمایت از نامزدهای مخالف و بعضی بستگان او را به ثروت اندوزی متهم کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در ۲۷ سال گذشته، با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران توانسته است بخشی از نگرانی های نسل جوان ایران را برای ادامه تحصیل برطرف کند، ولی هنوز بیم آن می رود که ادامه مجادلات سیاسی بر سر اداره این دانشگاه، تاثیری نه چندان مطلوب بر عملکرد و دستاوردهای کنونی این دانشگاه داشته باشد.

مطالب مرتبط