عمادالدین باقی با وثیقه آزاد شد

عمادالدین باقی
Image caption عمادالدین باقی از روز هفتم دی ۸۸ و همزمان با حوادث روز عاشورا در بازداشت به سر می برد

عمادالدین باقی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر ایران که از زمستان سال گذشته در بازداشت به سر می برد، امروز چهارشنبه دوم تیر با سپردن وثیقه آزاد شد.

محمدصالح نیکبخت، یکی از وکلای آقای باقی به بی بی سی فارسی گفت که قاضی رسیدگی کننده به اتهامات آقای باقی در نخستین جلسه محاکمه او که دیروز برگزار شد، با درخواست تأخیر در محاکمه تا ۱۳ تیر و همچنین تبدیل قرار آقای باقی به وثیقه موافقت کرد.

آقای نیکبخت گفت که آقای باقی و وکلایش هنوز پرونده اتهامی را به طور کامل مطالعه نکرده اند و درخواست تأخیر در محاکمه به این دلیل بوده است.

به گفته او اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با آیت الله منتظری و پخش آن در تلویزیون بی بی سی و همچنین تهییج مردم از طریق سخنرانی در پارک ملت تهران پیش از انتخابات گذشته ریاست جمهوری ایران از جمله اتهامات آقای باقی است.

آقای باقی اوایل دی ماه سال گذشته و پس از درگذشت آیت الله منتظری، سرشناس ترین مرجع تقلید منتقد حکومت ایران در قم بازداشت شد.

دیروز یک منبع مطلع به بی بی سی فارسی گفته بود که آقای باقی به دلیل مشکلات جسمی "در تمام طول جلسه دادگاه" نتوانسته است که بنشیند.

پیشتر فاطمه کمالی احمدسرایی، همسر آقای باقی به برخی از خبرگزاریهای ایران گفته بود که آقای باقی به خاطر مشکلات تنفسی و قلبی در آخرین روز اسفند ۸۸ راهی بیمارستان شده و پس از چند روز به بند ۲۴۰ زندان اوین بازگردانده شده است.

به گزارش سایت کلمه (پایگاه خبری نزدیک به میرحسین موسوی)، همسر آقای باقی، پس از ملاقات با او در زندان اوین از وضعیت جسمی این زندانی سیاسی اظهار نگرانی کرده بود.

مطالب مرتبط