مجلس ایران تأسیس استان البرز به مرکزیت کرج را تصویب کرد

استان تهران
Image caption نقشه فعلی استان تهران

مجلس شورای اسلامی در ایران کلیات لایحه ای را تصویب کرد که مطابق آن از سه شهرستان استان تهران، استانی به نام البرز تشکیل می شود که مرکز آن کرج خواهد بود.

کلیات این لایحه روز چهارشنبه دوم تیر (۲۳ ژوئن) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به رأی گذاشته شد و با ۱۴۴ رأی موافق در برابر ۴۱ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع به تصویب رسید.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران اوایل بهمن ماه سال گذشته و هنگامی که لایحه مذکور را برای تصویب به هیأت دولت فرستاده بود، در مورد دلایل این کار گفت: "کلان شهر کرج با بیش از یک میلیون نفر جمعیت نیازهای متنوعی دارد و از آنجا که رئیس جمهوری بر استان شدن آن تأکید داشت، وزارت کشور این لایحه را آماده و تقدیم کرد".

استان البرز از شهرستان های ساوجبلاغ، نظرآباد و کرج تشکیل خواهد شد و بخش شمال غربی و قسمتی از بخش غربی استان تهران را از آن جدا می کند.

در ابتدا گفته می شد که شهرستان شهریار هم بخشی از استان البرز خواهد بود، اما حسین گروسی، نماینده شهریار در مجلس شورای اسلامی، اواخر فروردین ماه امسال اعلام کرد که شهرستان شهریار که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، بخشی از استان تهران باقی خواهد ماند.

در تقسیمات کشوری ایران در حال حاضر ۳۰ استان وجود دارد.