انتقاد رهبران مخالفان دولت ایران از حملات علیه مجلس

میرحسین موسوی و مهدی کروبی
Image caption رهبران مخالفان دولت ایران می گویند که تجمع دیروز در مقابل مجلس ایران سازمان یافته بوده‌ است

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش اعتراضی ایران از عدم صدور مجوز راهپیمایی برای مخالفان دولت و در عین حال سکوت حکومت در برابر حمله کنندگان به مجلس و دفتر مراجع تقلید در قم انتقاد کردند.

به گزارش رسانه های نزدیک به این دو رهبر مخالفان، آقای کروبی صبح امروز چهارشنبه، دوم تیر (۲۳ ژوئن) به دیدار آقای موسوی رفته و از جمله در مورد حملات روزهای اخیر علیه مجلس بر سر ماجرای دانشگاه آزاد با او گفت و گو کرده است.

آقای کروبی و آقای موسوی با اشاره به تظاهرات مخالفان مدیریت فعلی دانشگاه آزاد در مقابل مجلس در روز سه شنبه که در آن شعارهای تندی علیه رئیس و برخی از نمایندگان مجلس مطرح شد، چنین اقداماتی را "سازماندهی شده" و "موجب تضعیف نهاد قانون گذاری" دانسته اند.

آنها گفته اند که مجلس بر اساس قانون اساسی ایران حق تصویب قانون را دارد و می تواند "در عموم مسائل در حد مقرر قانون اساسی" وارد شود.

مجلس ایران روز یکشنبه قانونی را تصویب کرد که عملا بخشی از تغییرات در نظر گرفته شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اساسنامه دانشگاه آزاد را ملغی می کرد.

مخالفان مدیریت فعلی دانشگاه آزاد می گویند که این کار مخالف نظر آیت الله خامنه ای، رهبر ایران است که ۱۴ سال پیش گفته بود: "به صورتی نباشد که این جا (شورای عالی انقلاب فرهنگی) یک عده از افراد متفکر، صاحب منزلت فرهنگی و فکری و اجتماعی و غیره بنشینند و چیزی را تصمیم گیری بکنند، بعد ناگهان مثلاً‌ مجلس در حاشیه یک مصوبه، ‌همه‏ آنها را نقض کند و بی نتیجه شود. این مصلحت نیست."

اما آقای کروبی و آقای موسوی مخالفان مصوبه مجلس را متهم می کنند که "حتی جایگاه این مجلس را با وجود این که شرایط انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان در آن رعایت نشده، بر نمی تابند".

آنها با اشاره به این که دولت حاضر نشد در سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران به مخالفان اجازه راهپیمایی بدهد، گفته اند: "در مقابل، عده ای سازمان یافته و در کمال امنیت به هر کس و هرجا که می خواهند حمله می کنند".

آقای موسوی و آقای کروبی از "همگان" خواسته اند که در مقابل رفتارهایی که "جایگاه نهاد قانون گذاری و اختیار نمایندگان را سلب می کند" موضع بگیرند.

به گفته آنها: "اگر توسل به قانون گریزان و متجاوزان به یک قاعده نامبارک تبدیل گردد، دیگر حرمتی برای اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی باقی نخواهد ماند و این امر گزینش بردار نخواهد بود".

آقای موسوی و آقای کروبی حملات علیه نوه آیت الله خمینی، دفاتر مراجع تقلید شیعه و مجلس شورای اسلامی را نمونه ای از این گونه رفتارها دانسته اند.

مطالب مرتبط