پلیس ایران رانندگان 'پرخطر' را به بهداری می فرستد

Image caption سالانه بیش از ۴۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد

سرهنگ سعید اسماعیلی، رئیس مرکز کنترل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد: "از ابتدای امسال ۲۵۰ راننده پرخطر برای انجام آزمایش های پزشکی و روانشناسی به بهداری ناجا معرفی شدند."

سرهنگ سعید اسماعیلی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت:" این رانندگان اقدام به رانندگی با سرعت بیش از ۱۴۰ کیلومتر در ساعت کرده و دیگر تخلفات حادثه ساز مثل سبقت غیر مجاز و حرکات آکروباتیک را مرتکب شده اند."

او افزود: "روزانه به صورت میانگین بین ۲ تا ۳ نفر از رانندگان پرخطر شناسایی و به بهداری ناجا معرفی می شوند."

این در حالی است که بنابر آمار تعداد کشته های حوادث رانندگی در ایران سالانه حدود ۲۳ هزار نفر اعلام شده است. از نظر پلیس، برای کنترل رفتار رانندگان باید قوانین راهنمایی و رانندگی در ایران به روز شوند.

اما مشکل فقط نقص قوانین نیست؛ پلیس معتقد است دادگاه ها از مجازات هایی مانند توقیف و ابطال گواهینامه به صورت دائم و موقت استفاده نمی کنند و همین مسئله باعث افزایش تخلف ها می شود.

رئیس مرکز کنترل پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت:" رانندگان پرخطر پس از معرفی به بهداری ناجا گواهینامه و خودرویشان از یک ماه تا ۱۲ ماه توقیف می شود." او در ادامه افزود:" تعداد محدودی از این رانندگان بر اساس نظریه پزشک صلاحیت رانندگی نداشته و گواهینامه رانندگی آنان برای همیشه باطل می شود."

به گفته مقام های پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در کشورهای توسعه یافته در مقابل هر هزار نفر جمعیت، سه نفر در اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند در حالی که در ایران در مقابل هر هزار نفر جمعیت، ۳۲ نفر در اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند.

سالانه بیش از ۴۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد. برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نیست اما برخی میزان آن را سالانه بیش از پنج هزار میلیارد تومان (بیش از ۵.۵ میلیارد دلار) برآورد می کنند.

به گفته کارشناسان، عامل بیش از ۷۰ درصد تصادفات در ایران منشا انسانی دارد و به خطای راننده مربوط می شود اما نمی توان کمبود جاده، بزرگراه و خیابان را نادیده گرفت. حدود نیمی از ۵ میلیون دستگاه خودرو که در جاده های ایران روانند فرسوده هستند و نقش موثری در تصادفات دارند.

ترافیک معضل اصلی شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران است که ساعت ها وقت ساکنان آنها را می گیرد. کمبود وسایل حمل و نقل شهری سبب شده است تا بیشتر ایرانی ها ترجیح دهند با وسیله نقلیه شخصی مسافرت کنند.

هجوم خودروها به خیابان های محدود شهرها به خصوص تهران، راه بندان هایی ایجاد می کند که بیشتر به کابوس شبیه است. پلیس هم نمی تواند همزمان به تخلفات بسیاری که هرلحظه اتفاق می افتند رسیدگی کند.

طرح های ویژه پلیس تهران برای جلوگیری از توقف خودروها در کنار چهار راه ها و میادین بزرگ و هدایت عابران برای عبور از محل های خط کشی شده تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

مطالب مرتبط