افزایش ذخیره اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران

علی اکبر صالحی
Image caption علی اکبر صالحی: ایران سیاست "گفتگو و ادامه‌ فعالیت‌های هسته‌ ای با قوت" را در برابر غرب دنبال می کند

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که کشورش ۱۷ کیلوگرم اورانیوم با غنای بیست درصد تولید کرده است.

او چهارشنبه دوم تیرماه (۲۳ ژوئن) در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "تا الان بیش از ۱۷ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده‌ایم و می ‌توانیم بالقوه تا پنج کیلو در ماه تولید کنیم، اما دراین کار تعجیل نداریم، طوری تنظیم می‌کنیم تا کارگاه تولید صفحه سوخت تجهیز شود."

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه های خود از جمله قطعنامه ۱۹۲۱ که اخیرا آن را علیه ایران تصویب کرد، از این کشور می خواهد که غنی سازی اورانیوم را فورا به حالت تعلیق درآورد.

علی اکبر صالحی به ایسنا گفت ایران حق دارد اورانیوم را تا هر درصدی که بخواهد غنی سازی کند.

اورانیوم با غنای ۹۰ درصد در ساخت بمب اتم کاربرد دارد.

ایران می گوید قصد ندارد سلاح هسته ای تولید کند. آمریکا و کشورهای اروپایی متحدش ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح اتمی متهم کرده اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت، جمهوری اسلامی سیاست دو مسیره "گفتگو و ادامه‌ فعالیت‌های هسته‌ ای با قوت" را در برابر سیاست "چماق و هویچ" (تحریم و تشویق) غرب در پیش گرفته است.

این مقام دولت ایران برنامه اتمی کشورش را در حال پیشرفت دانست و گفت: "درحال حاضر مراحل تست نسل سوم سانتریفیوژها درحال اتمام است و بر روی نسل چهارم مشغول کار هستیم."

آقای صالحی احتمال داد که توافق با "گروه وین" به زودی اتفاق نیفتند، هرچند گفت در این خصوص خوشبین است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش اعلام کرد که پاسخ دولت های آمریکا، فرانسه و روسیه به پیشنهاد مبادله سوخت مورد توافق ایران، ترکیه و برزیل را به ایران اطلاع داده است.

محتوای این پاسخ فاش نشده است، اما آمریکا و کشورهای متحدش گفته اند که توافق ایران با ترکیه و برزیل موضوع غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران را نادیده گرفته است.

ادامه غنی سازی اورانیوم تشدید تحریم های بین المللی را علیه ایران در پی داشته است.

کانادا، آمریکا، استرالیا و اتحادیه اروپا پس از تصویب قطعنامه ۱۹۲۱ شورای امنیت تحریم هایی علیه نهادهای دولتی ایران در نظر گرفته اند.

ایران این تحریم ها را بی فایده می داند.

مطالب مرتبط