محمد نوری زاد به مرخصی آمد

محمد نوری زاد
Image caption محمد نوری زاد در نامه های سرگشاده خود به رهبر ایران از عملکرد او در جریان اعتراضات انتخاباتی انتقاد کرده است

بنابر گزارش ها، محمد نوری زاد، روزنامه نگار و فیلمساز ایرانی امروز پنج شنبه سوم تیرماه، پس از تحمل شش ماه زندان با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمده است.

آقای نوری زاد پیش تر به اتهام "توهین به مسئولان" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به تحمل سه سال و نیم زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

او که از ۲۹ آذر ۸۸ در زندان اوین به سر می برد، با نوشتن نامه های متعدد به رهبر ایران از عملکرد او در جریان انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸ انتقاد کرد و بارها از آیت الله خامنه ای خواست تا از حمایت "بی شائبه" از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، دست بردارد.

از سه نامه اول آقای نوری زاد و یکی از یادداشت های او درباره صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، به عنوان علل اصلی بازداشت و محاکمه او یاد می شود.

در اوایل خرداد ماه گذشته نامه ای از آقای نوری زاد در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شد که از جزئیات دیدار او با عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، حکایت داشت.

آقای نوری زاد در بخشی از این نامه و در پاسخ به پیشنهاد دادستان تهران درباره نگارش نامه ای برای آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تقاضای عفو از او نوشت: "من تقاضای عفو نمی کنم؛ چرا که معتقدم خطایی مرتکب نشده ام."

او همچنین در اعتراض به آنچه بدرفتاری ماموران امنیتی و زندانبان ها عنوان شد در زندان اعتصاب غذا کرد و در دیدار خود با دادستان تهران هم از چنین رفتارهایی در زندان اوین تهران به شدت انتقاد کرد.

در حکم دادگاه بدوی که قاضی پیرعباس، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای آقای نوری زاد صادر کرد او به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و تخریب چهره سی ساله نظام" به یک سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به رهبر ایران به دو سال حبس تعزیری، به اتهام توهین به رئیس قوه قضائیه به ۹۱ روز حبس تعزیری، به اتهام توهین به رئیس جمهور به ۹۱ حبس تعزیری و به اتهام توهین به احمد علم الهدی امام جمعه مشهد به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم روز دوشنبه (دهم خرداد) در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران تأیید شد.

مطالب مرتبط