احمدی نژاد: از صدور قطعنامه شورای امنیت خوشحالیم

شرایط ایران برای مذاکره با غرب
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید هفته آینده شرایط ایران را برای ادامه مذاکره با غرب اعلام خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران گفت که هفته آینده شرایط کشورش را برای گفتگوی هسته ای با غرب اعلام خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد امروز پنجشنبه، سوم تیر ۱۳۸۹ ضمن "خنده دار" دانستن قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران گفت: "جمهوری اسلامی ایران با منطق خود به گونه ای با آنها گفتگو می کند که از کرده خود پشیمان شوند".

برخی تحلیلگران می گویند که این صحبت های آقای احمدی نژاد حکایت از شرایط بسیار دشواری دارد که ایران برای مذاکره با کشورهای غربی تعیین خواهد کرد.

پیش از این هم ایران اعلام کرده بود که در صورت وضع تحریم های جدید، تعهد این کشور برای مذاکرات و تعامل با غرب بر سر پرونده هسته ای اش تغییر خواهد کرد.

مقامات ایران همچنین گفته بودند که مفاد توافقنامه هسته ای تهران که ۲۷ اردیبهشت ماه امسال بین ایران، ترکیه و برزیل برای مبادله بخشی از اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز راکتور اتمی تهران بین این سه کشور به تصویب رسیده بود خود به خود لغو خواهد شد.

محمود احمدی نژاد در واکنش به درخواست کشورهای غربی از ایران برای بازگشت به میز مذاکره گفته است: "کشورهایی که علیه ایران قطعنامه داده اند، در واقع خودشان می ترسند چرا که بلافاصله بیانیه دادند که می خواهند با ایران گفتگو کنند".

اشاره آقای احمدی نژاد به صحبت های کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دیگر مقامات غربی است که پس از وضع تحریم های جدید علیه ایران از این کشور خواسته بودند که برای حل و فصل بحران هسته ای خود با غرب وارد گفتگو شود.

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ای که روز ۱۹ خردادماه امسال تصویب کرد، بار دیگر از ایران خواست که غنی سازی اورانیوم را هرچه سریعتر متوقف کند. در همین حال تحریم های جدید سازمان ملل با تمرکز بر فعالیت شرکت هایی که به نوعی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران هستند سعی در جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ای ایران دارد.

در کنار تحریم های سازمان ملل علیه ایران، کشورهای آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا هم به تازگی تحریم هایی جداگانه و یک جانبه علیه برنامه هسته ای ایران تصویب کرده اند که به عقیده کارشناسان از تحریم های سازمان ملل سختگیرانه تر است.

رییس جمهوری ایران ضمن "ناعادلانه" خواندن نظام جهانی گفت: "ما از صدور این قطعنامه ها خوشحالیم چرا که جمهوری اسلامی ایران برای تغییر نظام جهانی و رسیدن به دنیای عادلانه اندیشه ها و نقشه ها در سر دارد و معتقدیم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر محور استکبار می چرخد، ناعادلانه تصمیم می گیرد و شورایی استکباری است و باید تغییر کند".

این صحبت های محمود احمدی نژاد در شرایطی مطرح می شود که علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است ذخیره اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد ایران به ۱۷ کیلوگرم رسیده است و ایران حق دارد اورانیوم را تا هر درصدی که بخواهد غنی سازی کند.

کشورهای غربی همواره ایران را متهم کرده اند که در قالب برنامه هسته ای خود قصد دارد به سلاح اتمی دست یابد. ایران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف از برنامه اتمی خود را تولید انرژی و بهره برداری صلح آمیز از آن دانسته است.

مطالب مرتبط