" زیست گاه دلفین و نهنگ های خلیج فارس در خطر "

مدیرکل دفتر بیولوژیکی دریای سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرده که زیستگاه های دلفین ها و نهنگ ها خلیج فارس به خطر افتاده است. تنوع زیستی خلیج فارس همیشه مورد توجه کارشناسان بوده است و آلودگی های متعدد این منطقه همیشه جانوران ساکن این منطقه را با خطر روبرو می کند.

خلیج فارس از مناطقی است که به دلیل نوع آب و هوا، گونه های زیست محیطی در آن متفاوت با نقاط دیگر ایران است و به گفته کارشناسان هنوز تحقیق و بررسی دقیقی بر روی انواع گونه های جانوری و طبیعی آن انجام نشده است. اما آلودگی ها مختلف در این منطقه به گفته دست اندرکاران امر در سازمان محیط زیست ایران زیستگاه دلفین ها و نهنگ های خلیج فارس را به خطر انداخته است.

بهروز دهزاد، اکولوژیست و استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با بی بی سی فارسی این موضوع را بر اثر وقوع یک حادثه نمی داند و می گوید آلودگی هایی که در سالهای مختلف تولید شده باعث به خطر افتادن گونه های مختلف جانوری و گیاهی در خلیج فارس شده است. امید صدیقی مدیرکل دفتر بیولوژیکی دریای سازمان حفاظت محیط زیست ایران به خبرگزاری ها در ایران گفته که زمانی که این زیست گاه ها به خطر بیفتد، تولید مثل و تغذیه گونه های مختلف پستانداران و آبزیان خلیج فارس همه تحت الشعاع قرار می گیرد.

مژگان جمشیدی، کارشناس حوزه محیط زیست در گفتگو با بی بی سی فارسی به فاجعه زیست محیطی که سه سال پیش در خلیج فارس و دریای عمان رخ داده اشاره کرد که باعث بروز این وضعیت شده و ادامه داد از آن زمان زنگ خطر به صدا درآمد و خوشبختانه سازمان محیط زیست حساس شده هرچند کنترل آلاینده ها در خلیج فارس مسئله ای نیست که سازمان محیط زیست ایران و یا سازمان محیط زیست کشورهای منطقه بتوانند به تنهایی آن را حل کنند. به گفته خانم جمشیدی این امر نیازمند همکاری بین دستگاهی در کشورهای منطقه است.

آقای دهزاد نیز بر این مسئله تاکید کرد که حفاظت از محیط زیست نیازمند همکاری همه کشورهای حاشیه آن است.

این اکولوژیست و استاد دانشگاه شهید بهشتی به بی بی سی گفت:" که اقدامات زیادی از سالها قبل توسط سازمان های بین المللی صورت گرفته و حدود ۳۵ سال پیش سازمان منطقه ای ایجاد شد. در همین راستا نیز اقداماتی در بنادر، سواحل ایران صورت گرفته و قوانینی برای جلوگیری از آلودگی آب های ساحلی و سواحل وضع شده است. اما تا زمانیکه ایران جزو سازمان آلودگی دریاها نشود، متاسفانه این مشکل را در سواحل ایران خواهیم داشت."

خلیج فارس حدود ۹۶۰ کیلومتر وسعت دارد و در این محدوده انواع گونه های مرجان و دیگر گیاهان این منطقه و حیوانات آبزی و دو زیست زندگی می کنند. اما آلودگی های مختلف در طول سالیان محیط زیست این منطقه را تحت الشعاع قرار داده است.

خانم جمشیدی با اشاره به مواردی که باعث آلودگی خلیج فارس می شود، گفت حدود ۶۰ درصد از نفت کش های دنیا در خلیج فارس و تنگه هرمز تردد می کنند که از قدیم این مسئله وجود داشته است و وقوع جنگ هی مختلف در دهه های گذشته نیز از مواردی است که در آلودگی این منطقه نقش دارند.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد در سواحل ایران حدود دو هزار کیلومتر خطوط نفت و گاز در بستر خلیج فارس و دریای عمان کشیده شده که عمدتا فرسوده اند و اگر این خطوط به طور متوسط روزی یک بار دچار نشتی شوند، همین نشتی ها نیز باعث آلودگی نفتی در منطقه می شود.

خانم جمشیدی همچنین اضافه کرد که توسعه بنادر و اسکله ها در سواحل ایران و ساخت جزایر مصنوعی در سواحل جنوبی خلیج فارس باعث شده که زیست گاه دلفین ها و نهنگ ها به خطر بیفتد.

صاحبنظران معتقدند، آلودگی های مختلف خلیج فارس این منطقه را به یکی از حساس ترین و آسیب پذیر ترین اکوسیستم های جهان تبدیل کرده است. جدای از تردد کشتی ها، نشت نفت، ورود فاضلاب های شهری و نیز انبوه زباله های شهری و روستایی به خلیج فارس از مواردی است که باید هر چه سریع تر برای مقابله با آن راهکاری اندیشید

مرگ و میر آبزیان ، مهاجرت آنها به خارج از خلیج فارس، کاهش تنوع زیستی و تغییر رفتار موجودات در محیط زیست منطقه از جمله آثار ناشی از آلودگی های خلیج فارس است. در صورت ادامه تخریب ها ،فرصتی برای جبران زیان های وارد شده باقی نمی ماند.

مطالب مرتبط