سپاه: به بازرسی احتمالی کشتی‌ها واکنش 'خاص' نشان می‌دهیم

خلیج فارس و دریای عمان
Image caption فرمانده نیروی دریایی سپاه می گوید که ایران هر گاه لازم باشد می تواند بر "گلوگاه" خلیج فارس و تنگه هرمز فشار آورد

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران گفت که اگر آمریکا و متحدانش بخواهند در اجرای قطعنامه جدید شورای امنیت از کشتی های ایرانی بازرسی کنند، با واکنش سپاه روبرو خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، دریادار علی فدوی روز پنجشنبه ۳ تیر (۲۴ ژوئن) در بندرعباس به خبرنگاران گفت: "ما در خلیج فارس و تنگه هرمز نسبت به دوران دفاع مقدس ارتقای غیرقابل وصفی داشته ایم و در صورتی که آنها بر اساس قطعنامه نامشروع و غیرقانونی خود حماقتی انجام دهند، اقدامی بسیار خاص و بسیار متناسب انجام خواهیم داد".

آقای فدوی گفت که توان سپاه را نمی توان با ۲۰ سال پیش مقایسه کرد و نیروی دریایی سپاه پاسداران در حال حاضر دارای شناورهای مناسب، توان موشکی ساحل به دریا، توان موشکی هوا به دریا و نیروهای تفنگدار و تکاور است.

به نظر می رسد که اشاره او به درگیری هایی است که در سال های پایانی جنگ ایران و عراق و در جریان وقایع مشهور به 'جنگ نفتکش ها' بین نیروهای سپاه پاسداران با کشتی های نظامی آمریکایی که تلاش داشتند از نفتکش های حامل نفت خام محافظت کنند، روی می داد و در آن سپاه عمدتا از قایق های تندرو استفاده می کرد.

آقای فدوی گفت: "خلیج فارس مرکز و حساس ترین جای دنیاست و آمریکایی ها بدون خلیج فارس زنده نیستند و ما می توانیم در هر زمان هر چقدر که خواستیم این گلوگاه را فشار دهیم".

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه اخیر خود از همه کشورهای جهان خواسته است در صورتی که به کشتی ها یا هواپیماهای عازم ایران مشکوک شدند، آنها را در جست و جوی مواد و وسایل قابل استفاده در برنامه اتمی یا موشکی ایران بازرسی کنند.

مسئولان حکومت ایران، از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس و علی سعیدی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران، پیش تر هم نسبت به بازرسی کشتی ها و هواپیماهای عازم ایران هشدار داده بودند.

دولت آمریکا ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کند، اما ایران می گوید که هدف برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.

مطالب مرتبط