آمریکایی های زندانی در ایران 'در خاک عراق' دستگیر شده اند

شین بائر و سارا شورد و جاش فتال
Image caption خانواده های این سه جوان آمریکایی زندانی در ایران خواستار آزادی یا محاکمه سریع آنها شده اند

هفته نامه نیشن، چاپ آمریکا، گزارش کرده است سه جوان آمریکایی که ایران به اتهام جاسوسی حبس کرده در داخل خاک عراق دستگیر شده اند.

این نشریه پس از بررسی های پنج ماهه و به نقل از دو شاهد عینی گزارش کرده که نظامیان ایران پس از مشاهده سه جوان آمریکایی در نزدیکی نوار مرزی، وارد خاک عراق شده و آنها را به اسارت گرفتند.

دولت ایران شین بائر 27 ساله، سارا شورد 31 ساله و جاش فتال 27 ساله که از 31 ژوئیه گذشته تاکنون در این کشور محبوسند را متهم به ورود غیرقانونی به داخل مرز و فعالیت های جاسوسی کرده است.

اما نیشن به نقل از دو شاهد عینی که خواسته اند نامشان فاش نشود گفته است نیروهای ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی) با مشاهده این سه نفر که ظاهری غربی داشتند، پس از تهدید و شلیک تیرهوایی وارد خاک عراق شده و آنان را گرفتند.

این دو شاهد عینی دو کرد روستایی ساکن منطقه مرزی ایران و عراق هستند که حاضر به افشای نام خود نشده اند و معتقدند اگر نامشان فاش شود جانشان به خطر خواهد افتاد.

دو منبع دیگر نیز به این نشریه گفته اند یک مامور سپاه پاسداران که احتمالا فرمان دستگیری آنها را داده بوده مدتی بعد به اتهام قاچاق، آدم ربایی و قتل دستگیر شده و در انتظار اعدام است.

این منابع گفته اند سرهنگ هیوا تاب فرمانده اطلاعات سپاه کردستان دستور دستگیری و انتقال این سه کوهنورد به مریوان و سپس تهران را داد، اما خود او در اوت سال گذشته به اتهام قتل پسر مصطفی شیرزادی امام جمعه مریوان دستگیر شد.

دو مقام وزارت خارجه آمریکا نیز که به دلیل " حساسیت موضوع" بدون اعلام نامشان درباره این گزارش اظهار نظر کرده اند می گویند دولت آمریکا نمی تواند صحت این گزارش را تایید کند.

بستگان این سه آمریکایی از تحقیقات نشریه نیشن تشکر کرده و گفته اند شین، سارا و جاش قصد ورود به خاک ایران را نداشته اند اما با ابن وجود نمی توانند جزییات این گزارش را تایید کنند.

در بیانیه خانواده های آنها از قوه قضائیه ایران خواسته شده یا این سه تن را به سرعت آزاد کند و یا به آنها اجازه دهد در دادگاهی عادلانه و علنی به اتهام های خود پاسخ دهند.

مطالب مرتبط