گرد و غبار به استان های شمال ایران هم رسید

افزایش گرد و غبار در هوای تهران
Image caption هوای غبار آلود تهران در روز جمعه چهارم تیرماه

افزایش گرد و غبار معلق در هوا به استان های شمالی ایران رسیده و پزشکان از سالمندان و کودکان خواسته اند تا حد امکان از خانه هایشان خارج نشوند.

این گرد و غبار که روز پنجشنبه ۳ تیر (۲۴ ژوئن) به شدت افزایش یافته بود، علاوه بر هوای شهرهای استان های غربی و مرکزی ایران که در ماه گذشته بارها با این مساله روبه رو بوده اند، به هوای بخش هایی از استان های فارس، گیلان، اردبیل و مازندران هم رسیده است.

حسین باقری، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران در این باره به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت: "درمانگاه های سیار اتوبوسی در برخی از استان ها و شهرها مانند خوزستان و اهواز برای توزیع ماسک و ارائه خدمات مستقر شده اند."

روز گذشته شدت گرد و غبار به حدی بود که ادارات و بانک های برخی از استان ها از جمله استان کرمانشاه و ایلام تعطیل شد و به دلیل کاهش دید، پروازها در بعضی از فرودگاه ها لغو شد.

سازمان هواشناسی استان زنجان هم هوای این استان را "ناسالم" گزارش کرد.

پرویز رضا زاده، مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی ایران روز جمعه ۴ تیر اعلام کرد که روز پنجشنبه میزان دید در حوالی فرودگاه مهر آباد تهران به حدود نصف میزان طبیعی اش کاهش یافته است.

او ابراز امیدواری کرد که از امروز، جمعه 4 تیرماه از شدت گرد و غبار معلق در هوا کاسته شود و به دلیل وزش بادهای شدید، این توده گرد و غبار که منشا آن بیابان های کشور های عراق و سوریه است سریع تر از هوای شهرهای ایران خارج خواهد شد.

شدت غبار در شهر تهران به حدی بود که یکی از ساکنان تهران درباره آن به بی بی سی فارسی گفت که باران مختصری که غروب روز چهارشنبه در این شهر باریده است، به علت خاک موجود در هوا به "باران گل" شباهت داشته و همه جا را گل آلود کرده است.

به گفته کارشناسان، این گرد و غبار از عراق و عربستان می آید. گسترش بیابان ها و بی توجهی به طرح های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی است اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان های همسایه غربی ایران یعنی عراق وارد ایران می شود.

علی محمد نوریان، قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز جمعه در گفت و گویی با تلویزیون این کشور گفت که وزارت امور خارجه برای ترغیب کشور های منطقه برای مقابله با این پدیده تلاش کرده است.

آقای نوریان همچنین از تماس های زیاد مقامات ایران با دولت عراق، در رابطه با این مساله خبر داد و گفت که قرار است در شهریور ماه اجلاسی در تهران بین وزرای محیط زیست کشورهای منطقه برگزار شود.

همچنین غلام عباس عبدی نژاد، مدیر کل سازمان جنگل ها و مراتع ایران علت ورود این گرد و غبار را تغییر مسیر آب رودخانه هورالعظیم در کشور عراق عنوان کرده است.

او در این باره به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که تا زمانی که کشور عراق در این زمینه همکاری نکند، پدیده انتشار گرد و غبار تداوم خواهد داشت.

آقای عبدی نژاد به اینکه مسئولان عراقی اولویت خود را به حل مسائل سیاسی و اقتصادی داده اند، اشاره کرد و گفت: " چشم انداز مناسبی برای حل مساله ورود گرد و غبار به کشور از سوی مسئولان عراقی وجود ندارد و کماکان باید شاهد ورود گرد و غبار به کشور باشیم."

او گفت که مسئولان عراقی وعده داده اند که نزدیک به صد هزار هکتار از اراضی خود را که در مجاورت مرزهای ایران است ساماندهی کنند، اما تا کنون این کار انجام نشده است.

همزمان با افزایش میزان گرد و غبار که در شهرهای بزرگ ایران با آلودگی هوا هم همراه بوده است، کارشناسان از سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی خواستند تا حد امکان از خانه هایشان خارج نشوند و درصورت خروج از ماسک استفاده کنند.

هرچند بعضی از کارشناسان معتقدند استفاده از ماسک های معمولی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی شهروندان کافی نیست.

یک پزشک متخصص زنان و زایمان در این باره به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که گرد و غبار موجود در هوا می تواند به جنین مادران باردار آسیب برساند.

نسرین جلیلیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مادران بارداری که در معرض آلودگی گرد و غبار قرار گیرند را با مادرانی که سیگار می کشند یا آنهایی که مدام در معرض دود سیگار قرار دارند، مقایسه کرد و گفت: "تمامی خطراتی که مادران سیگاری را تهدید می کند این دسته از مادران را هم به مخاطره خواهد انداخت."

درسال های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهرها شده بود، اما در دوسال گذشته این پدیده شدید تر و وسیع تر بوده است و مسئولان هواشناسی ایران پیشتر هشدار داده بودند که این پدیده در ماه های تیر و مرداد به اوج خود خواهد رسید.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست