پلیس ایران: طرح حجاب در استان‌ها بر اساس نظرسنجی اجرا می‌شود

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم
Image caption سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم احتمال داد که در بیشتر استان ها طرح عفاف و حجاب در اولویت اجرا نباشد

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران گفت که اجرای طرح "عفاف و حجاب" در استان های ایران به نظر مردم آن استان بستگی دارد.

آقای احمدی مقدم، روز جمعه ۴ تیر (۲۵ ژوئن) در حاشیه مراسمی در شهر اصفهان درباره اجرای طرح عفاف و حجاب در استان ها گفت که تصمیم به اجرای این طرح در هر استان به عهده مسئولان آن استان است و بر اساس "ارزیابی و نظر سنجی" از مردم استان خواهد بود.

او گفت که اولویت های نیروی انتظامی در هر استان متفاوت است و امکان دارد این طرح در بیشتر استان ها در اولویت قرار نگیرد.

آقای احمدی مقدم اولویت برخی استان ها را مبارزه با "شرارت و موادمخدر و مفاسد اخلاقی" عنوان کرد و گفت: "هیچ فرمول سراسری وجود ندارد و اولویت های نیروی انتظامی را در استان ها برای برخورد، مردم تعیین می کنند."

او اعلام کرد که اجرای طرح حجاب و عفاف، دستور رئیس جمهوری ایران بوده است و گفت:"توسعه امر عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام و به دولت ابلاغ شده است و در این رابطه ستادی از طرف رئیس جمهوری در وزارت کشور تشکیل و فعال شده است."

چندی پیش آقای احمدی نژاد در اظهاراتی جنجال بر انگیز که از تلویزیون ایران پخش شد، اعلام کرد که با نحوه مقابله با بدحجابی مخالف است و طوری این موضوع را مطرح کرد که گویی این طرح از سوی دولت اجرا نمی شود.

او گفته بود که روش های موجود در زمینه برخورد با "بدحجابی" را قبول ندارد و تا آنجایی که بتواند با این موضوع برخورد و آن را کنترل خواهد کرد.

این اظهارات، مخالفت های گسترده ای را در میان بعضی چهره های اصولگرا به دنبال داشت و گروهی از منتقدان او هدف از بیان این سخنان را جلب نظر گروهی از مردم دانستند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه هفته گذشته تهران از اظهارات آقای احمدی نژاد به شدت انتقاد کرد و ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده توسط پلیس ایران، تاکید کرد که کسی حق ندارد دست نیروی انتظامی را ببندد و "نیروی انتظامی باید کار خودش را بکند."

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد نیز با انتقاد از اظهارات آقای احمدی نژاد، او را بی توجه به اجرای مسایل شرعی دانسته و گفته بود: "متاسفانه برخی از آقایان به جای آنکه به رضایت خدا بیاندیشند به دنبال رضایت برخی از مردم هستند."

پلیس ایران در ماه گذشته طرحی به نام "طرح جدید امنیت اخلاقی" را به اجرا گذاشته است و تعداد زیادی خودرو را توقیف و با افراد زیادی به عنوان "بدحجاب" و "مزاحم نوامیس" برخورد کرده است.

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه از وضعیت پوشش زنان در ایران انتقاد کرده و از دولت خواسته بودند که با این موضوع برخورد کند.

مطالب مرتبط