دیده بان حقوق بشر: سیاست یوتل ست در مقابل پارازیت های ایران چیست؟

یوتل ست
Image caption ایران ارسال پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای را تایید کرده است

دیده بان حقوق بشر طی نامه ای به شرکت ماهواره ای یوتل ست خواستار توضیح اقدامات آن برای مقابله با ارسال پارازیت و سانسور از سوی حکومت ایران شد.

این سازمان که در نیویورک مستقر است روز جمعه با انتشار بیانیه ای از شرکت یوتل ست پرسیده چرا پس از ارسال پارازیت بر روی ماهواره هاتبرد 6 توسط حکومت ایران، این شرکت نیز اقدام به قطع پخش برنامه های شبکه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا کرد.

شرکت فرانسوی یوتل ست پس از اختلالاتی که پارازیت های ایران بر روی شبکه های خبری بی بی سی فارسی و صدای آمریکا برای ماهواره هاتبرد 6 ایجاد می کرد، از ادامه پخش برنامه های این دو شبکه خودداری کرد.

دیده بان حقوق بشر تاکنون طی چند نامه این اقدام ایران را ناقض حق آزادی بیان و اطلاعات دانسته و از شرکت فرانسوی یوتل ست خواسته است روشن کند چه سیاستی برای مقابله با "سانسور سیستماتیک" حکومتها دارد.

عزت الله ضرغامی رئیس صدا و سیمای ایران ماه گذشته ارسال پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای را تایید کرد.

وی گفت:"ما پارازیت می فرستیم، آنها هم پارازیت می فرستند و سپس کانال های ما روی ماهواره آنها قطع می شود مثل شبکه العالم که از روی عرب ست و نایل ست برخلاف قرارداد حذف شده است."

پیش از این نیز وزیران خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای از ایران خواستند به ارسال پارازیت بر روی شبکه های بین المللی ماهواره ای پایان دهد.

اتحادیه اروپا به ایران هشدار داد در صورتی که به این اقدامات پایان ندهد، برای مقابله با این رویه تدابیری اتخاذ خواهد شد.

از جمله این تدابیر، ممانعت ایران از استفاده از ماهواره هایی است که این کشور برای پخش برنامه های بین المللی خود همچون شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی از آنها استفاده می کند.

شرکت یوتل ست می گوید تاکنون چند شکایت علیه ایران تسلیم کرده است که به ایجاد اختلال در برنامه های بی بی سی فارسی و صدای آمریکا مربوط می شود.

این شکایت ها به آژانس ملی امواج فرانسه و هیات مقررات رادیویی اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور ارائه شده است.

در نامه دیده بان حقوق بشر آمده است شبکه های بی بی سی و صدای آمریکا اکنون برنامه های خود را از طریق ماهواره هایی پخش می کنند که از مخاطب کمتری در ایران برخوردار است.

این سازمان از یوتل ست پرسیده آیا پیش از قطع برنامه های این دو شبکه در ماهواره پر طرفدار هاتبرد 6، راه حل دیگری را جستجو کرد.

مطالب مرتبط