به روز شده:  09:39 گرينويچ - دوشنبه 28 ژوئن 2010 - 07 تیر 1389

ایران پس از انتخابات

لغو برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله بهشتی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آستانه سالگرد هفتم تیر ۱۳۶۰، خانواده آیت الله محمد بهشتی اعلام کرده اند که امسال مراسم یادبودی برگزار نخواهد شد.

در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ آیت الله بهشتی، نخستین رئیس دیوان عالی کشور (قوه قضاییه) و دبیر کل حزب جمهوری اسلامی به همراه عده ای دیگر از اعضای این حزب بر اثر انفجار بمب کشته شد.

خانواده آیت الله بهشتی با انتشار اطلاعیه ای یکی از دلایل برگزار نشدن مراسم یادبود امسال را "ضرورت پاسداشت حریم شهدای هفتم تیر" عنوان کرده است.

در متن این اطلاعیه آمده است: "در پی تماس های مکرر بسیاری از عزیزان، دوستداران و بستگانی که همه ساله در مجلس خانواده‌ شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی به مناسبت واقعه‌ هفتم تیر به منظور بزرگداشت و ارج گذاری به فضایل، اندیشه ها و آرمان های آن شهید گرانقدر و هفتاد و دو تن از یاران صدیق انقلاب و خدمتگزاران راستین به مردم شرکت می کردند، به آگاهی می رسانیم که با توجه به جوانب گوناگون، بویژه ضرورت پاسداشت حریم این شهیدان، این مجلس در سال جاری برگزار نخواهد شد".

آیت الله بهشتی

آیت الله بهشتی به همراه عده ای دیگر از سیاستمداران تاثیر گذار در سالهای اولیه انقلاب، حزب جمهوری اسلامی را تاسیس کرد.

به نظر می رسد رفتارهایی که به خصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته با بستگان و نزدیکان برخی از شخصیت های سیاسی مطرح در سال های نخستین انقلاب اسلامی صورت گرفته در انتشار این اطلاعیه موثر بوده باشد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، علیرضا بهشتی، فرزند آیت الله بهشتی که یکی از اعضای ستاد انتخاباتی و از مشاوران میرحسین موسوی بود بازداشت شد.

علیرضا بهشتی همچنین نماینده میرحسین موسوی در کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات هم بود.

ظاهرا نگرانی خانواده آیت الله بهشتی احتمال جدی اخلال طرفداران دولت آقای احمدی نژاد در چنین مراسمی بوده است.

سال گذشته، به همین مناسبت قرار بود مراسمی در مسجد قبا برگزار شود و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، برای شرکت در این مراسم در محل حضور یافت اما ماموران دولتی شرکت کنندگان در این مراسم را هدف حمله قرار دادند.

اما در موردی دیگر که در اردیبهشت ماه امسال اتفاق افتاد یکی از مسئولان دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله بهشتی اعلام کرد که با وجود داشتن مجوز برای شرکت در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برپایی غرفه آثار آیت الله بهشتی در این نمایشگاه جلوگیری کرده اند.

آیت الله بهشتی

آیت الله بهشتی نخستین رییس قوه قضاییه ایران پس از انقلاب اسلامی بود.

شاید اتفاقی که روز ۱۴ خردادماه امسال و در جریان برگزاری مراسم سالگرد فوت آیت الله خمینی در بهشت زهرا رخ داد تازه ترین مورد از چنین رفتارهایی با نزدیکان شخصیت های مطرح انقلاب باشد.

در جریان این مراسم عده ای با سر دادن شعارهایی علیه سید حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی مانع از سخنرانی او شدند.

آیت الله بهشتی در سالهای نخستین انقلاب اسلامی دبیرکلی حزب جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. حزبی که حدود دو هفته پس از پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ اعلام موجودیت کرد و با اشاره‌ آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در خرداد ماه ۱۳۶۶ تعطیل شد.

محمد جواد باهنر، محمد بهشتی، علی خامنه ‌ای، عبدالکریم موسوی اردبیلی و اکبر هاشمی رفسنجانی مؤسسان این حزب بودند.

حزب جمهوری اسلامی، پس از گذشت سه سال از تأسیس آن توانست کنترل سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه را در دست بگیرد.

آیت الله محمد بهشتی، به عنوان رئیس دیوان عالی کشور (عالی ترین مقام قضایی) منصوب شد و اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست مجلس شورای اسلامی برعهده گرفت. آیت الله علی خامنه ای هم به عنوان نخستین رئیس جمهور روحانی ایران انتخاب شد.

آیت الله محمد بهشتی در انفجار روز هفتم تیر ۱۳۶۰ به همراه ده‌ها تن از اعضای این حزب کشته شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.