رفسنجانی: دشمنان دوست نما در ما رخنه کرده اند

هاشمی رفسنجانی و خانواده کشته شدگان
Image caption بازماندگان کشته شدگان هفت تیر "به طور خودجوش" با هاشمی رفسنجانی ملاقات کردند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان در مطلبی به مناسبت سالگرد انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی نسبت به شرایط کنونی ایران ابراز نگرانی کرده است.

آقای رفسنجانی در این مطلب که در سایت شخصی او منتشر شده، ضمن بازگویی خاطرات خود از این ماجرا، در شرح اوضاع جمهوری اسلامی در حال حاضر نوشته است: "سعه صدر سابق را نداریم. "دایره دشمنان ما وسیع تر شده، اما دایره دشمن شناسی ما محدود شده است."

اکبر رفسنجانی مدتی است در سایت شخصی خود خاطرات گذشته را منتشر می کند و با بازخوانی حوادث پیشین به تحلیل وقایع اخیر می پردازد و ظاهرا این مطالب را در دیداری با بازماندگان کشته شدگان حادثه انفجار در دقتر حزب جمهوری اسلامی بیان کرده است.

آقای رفسنجانی پس از بازگویی ماجرای کشته شدن شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی در بیست و نه سال پیش، به مقایسه اوضاع آن زمان با شرایط کنونی پرداخته و هشدار می دهد که "دشمنان دوست نما در ما رخنه کرده اند ... مشفقانه ترین انتقادها را بر نمی تابیم ... نفاق را صداقت، توهین را صراحت، دروغ را درایت، تهمت را شجاعت و شعار را بصیرت می دانیم."

آقای رفسنجانی با اشاره به جریانات اوایل انقلاب، گفته است که "امروز مطهری ها، بهشتی ها، باهنرها و رجایی ها فراوانند و حتی اگر تیر تهمت ها برای ترور شخصیت ها زهر آگین شود، پادزهر داوری مردم نمی گذارد بار گرانقدر این درخت تناور، یعنی انقلاب اسلامی خشک و حتی شاخ و برگهایش پژمرده گردد."

به گفته کارشناسان، این اظهارات به اختلافات اخیر آقای رفسنجانی با آیت الله خامنه ای رهبر ایران بر سر حمایت آقای خامنه ای از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و وقایع پس از انتخابات سال گذشته اشاره دارد.

در ماه های پس از اعلام نتیجه انتخابات مشخص شد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت، با آیت الله خامنه ای در مورد سیاست ها دولت محمود احمدی نژاد، مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و برخورد خشونت آمیز با اعتراضات به نتیجه انتخابات اختلاف نظر دارد.

احتمالا بخشی از انتقاداتی که به مناسبت سالگرد هفت تیر در سایت او منتشر شده متوجه نحوه رهبری آقای خامنه ای در مقایسه با دوره آیت الله خمینی است.

آقای رفسنجانی در عین حال خاطراتی از انفجار در محل حزب جمهوری اسلامی را هم بازگو می کند که در آن، همکاری و دوستی قدیمی خود با آیت الله خامنه ای را، که در آن زمان به خاطر زخمی شدن در حادثه سوء قصد در بیمارستان بستری بود، یادآور می شود.

اکبر هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از این مطلب بعضی حوادث چند هفته اخیر، از جمله اخلال در سخنرانی حسن خمینی در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی و حمله به دفاتر برخی از مراجع را مورد انتقاد قرار داه است.

'بی مهری به مراجع'

وی "حفظ ارکان نظام و انقلاب همچون روحانیت و مراجع عظام تقلید و حرمت بنیانگذار جمهوری اسلامی" را ازجمله "واجبات" در مقطع کنونی خوانده و گفته است "روحانیت و مراجع معظم شیعه که همواره در طول تاریخ ملجا و پناه مردم از بیداد طاغوتیان بوده اند، اکنون مورد بی مهری برخی قرار گرفته اند."

Image caption مراسم هفت تیر سال گذشته با حمله ماموران دولتی به خشونت کشیده شد

آقای رفسنجانی هشدار می دهد که "متاسفانه دست هایی در کارند تا ارتباط روحانیت و مراجع را با مردم قطع کنند."

رئیس تشخیص مصلحت کسانی را که "به نام دین، اسلام و انقلاب مراجع و بیت معظم امام را مورد اهانت قرار می دهند" محکوم کرده و می نویسد "در شرایطی که مشکلات گوناگون گریبان کشور را گرفته است، این نوع اقدامات نشان از بی تدبیری برخی مقدس مآبان به ظاهر ا نقلابی دارد."

سایت آقای رفسنجانی با انتشار دو گزارش حاوی اظهارات او در مورد سالگرد واقعه هفت تیر، اشاره کرده که این سخنان در جمع "خانواده شهدای معظم هفت تیر" ایراز شده و یکی از بازماندگان این حادثه، در ابتدای این مراسم سخنرانی کرده است.

همزمان، روزنامه جمهوری اسلامی گزارش کرده که ستاد برگزاری مراسم هفت تیر، که از سوی دولت مسئول تدارک این مراسم است، بر خلاف رسم همه ساله، دیدار خانواده کشته شدگان و مجروحان انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی با آقای هاشمی رفسنجانی را در برنامه قرار نداده است.

در عین حال، به نوشته این روزنامه "البته خانواده های شهدا و جانبازان هفتم تیر به طور خودجوش دیروز با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار کردند."

پیشتر، خانواده آیت الله محمد حسینی بهشتی، از کشته شدگان انفجار هفت تیر، اعلام کرده بود که امسال مراسمی را به مناسبت سالگرد این حادثه برگزار نمی کند و دلیل آن را "ضرورت پاسداشت حریم شهدای هفت تیر" عنوان کرده بود.

ظاهرا نگرانی خانواده آیت الله بهشتی، که فرزندش به عنوان یکی از مشاوران میرحسین موسوی در جریان حوادث بعد از انتخابات بازداشت و زندانی شد، احتمال جدی اخلال طرفداران دولت آقای احمدی نژاد در چنین مراسمی بوده است.

سال گذشته، به همین مناسبت قرار بود مراسمی در مسجد قبا برگزار شود و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، برای شرکت در این مراسم در محل حضور پیدا کرد اما ماموران دولتی، شرکت کنندگان در این مراسم را هدف حمله قرار دادند.

بر اساس اطلاعیه های ستاد دولتی برگزاری مراسم هفتم تیر در سال جاری، این مراسم در دو شب در مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار سابق) برگزار می شود و از جمله شامل ادای نماز جماعت و سخنرانی آیت الله محمد امامی کاشانی، یکی از امامان جمعه موقت تهران است.

مطالب مرتبط