وزیر خارجه ایران: نگاهمان حمایت از مذاکرات هسته ای است

متکی
Image caption متکی: نگاهمان حمایت از مذاکرات است اما نباید از مذاکرات به عنوان ابزار استفاده شود

وزیر امور خارجه ایران سیاست هسته ای این کشور را شرح داده و همزمان، دبیرکل سازمان ملل بر مذاکره برای حل بحران اتمی ایران تاکید نهاده و روسیه خواستار تبعیت این کشور از قطعنامه های شورای امنیت شده است.

روز سه شنبه، 8 تیر (29 ژوئن)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در یک نشست خبری در تهران، ضمن تشریح اظهارات محمود احمدی نژاد پیرامون شرایط جمهوری اسلامی برای مذاکرات هسته ای با غرب، گفت که "نگاهمان حمایت از مذاکرات است اما نباید از مذاکرات به عنوان ابزار استفاده کنند."

روز گذشته محمود احمدی نژاد گفت ایران به تلافی تصویب قطعنامه جدید تحریم بین المللی این کشور به مدت دو ماه در مذاکرات اتمی شرکت نخواهد کرد اما پس از آن، آمادگی از سرگیری مذاکرات را دارد.

آخرین دور مذاکرات بین نمایندگان ایران و کشورهای گروه 1+5 - متشکل از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان - در ماه های سپتامبر و اکتبر سال گذشته در وین برگزار شد و ماههاست که ملاقاتی بین سرپرست مذاکرات هسته ای ایران و مقامات ارشد اتحادیه اروپا صورت نگرفته است.

وزیر امور خارجه ایران در تشریح شرایط آقای احمدی نژاد برای مذاکره، با توصیف تصویب قطعنامه شورای امنیت به عنوان تلاش برای فشار روانی بر جمهوری اسلامی، گفت "وقتی بد اخلاقی می کنند و در روند طبیعی یک گفتگو سعی در ایجاد اخلال دارند، باید به پاسخ های منطقی نیز توجه داشته باشند."

آقای متکی افزود که "اگر بحث امروز دنیا در باره مسایل هسته ای است، فقط آنان نیستند که سئوالاتی از دیگران دارند بلکه سئوال های دیگری هم در دنیا وجود دارد."

مقامات ایرانی در دفاع از برنامه های اتمی خود، ضمن تاکید بر صلح آمیز بودن این برنامه ها، در موارد متعدد از جهانی خواسته اند توجه خود را به برنامه های اتمی اسرائیل و همچنین لزوم خلع سلاح کشورهای دارنده تسلیحات هسته ای معطوف کنند.

منوچهر متکی در مصاحبه روز سه شنبه به موضوع تولید اورانیوم با خلوص بالا در ایران نیز پرداخت.

Image caption وزیر خارجه ایران اظهارات صالحی در مورد تولید اورانیوم 20 درصدی را توضیح داده است

چندی پیش، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ادامه غنی سازی اورانیوم تا خلوص 20 درصد برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران و همچنین رآکتور های متعددی که، به گفته او، قرار است در آینده ساخته خواهد شد خبر داد.

در این مورد، آقای متکی توضیح داده است که سوخت 20 درصدی برای نیازی مشخص تولید می شود و از آنجا که ایران به فن آوری ساخت آن دست یافته، "هروقت به این سوخت نیاز داشته باشیم، تولید می کنیم و هر وقت هم نیاز نداشته باشیم، تولید نمی کنیم."

پس از انتشار اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد تولید اورانیوم با خلوص 20 درصد، برخی از ناظران این نگرانی را ابراز داشته بودند که ممکن است ایران فرآیند غنی سازی را تا دستیابی به اورانیوم با خلوص مناسب برای کاربرد در ساخت بمب اتمی ادامه دهد.

آقای متکی در مورد مذاکرات آینده، گفتگوهای اتمی را دارای دو بخش متفاوت قلمداد کرد و گفت که مذاکرات با گروه وین به تبادل سوخت اتمی مربوط می شود که همچنان در دستور کار قرار دارد اما گفتگو با گروه 1+5 در حال بازنگری است و در این زمینه، امکان ورود کشورهای دیگری به این مذاکرات مطرح است.

در ماه اکتبر سال گذشته، نمایندگانی از سوی ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه، به نمایندگی از سوی کشورهای گروه 1+5، در جلسه ای در وین به بررسی پیشنهاد رئیس وقت آژانس برای مبادله بخش اعظم ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران پرداختند و ایران از شرکت کنندگان در این اجلاس با عنوان "گروه وین" نام می برد.

مذاکرات وین چند هفته پس از اجلاس ژنو صورت گرفت که در آن، نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 شرکت داشتند.

توصیه بان کی مون و هشدار لاوروف

در مورد برنامه های هسته ای ایران، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، بار دیگر از حل اختلاف این کشور و جامعه جهانی از راه مذاکره حمایت کرده است.

به گفته آقای بان، با اینکه شورای امنیت تحریم های جدیدی را علیه ایران تصویب کرده است، اما هنوز هم "در به روی حل و فصل مساله اتمی ایران از راه مذاکره گشوده است."

Image caption احمدی نژاد مذاکرات پس از دو ماه دیگر را قابل قبول دانسته است

اگرچه اتحادیه اروپا اخیرا یک رشته تحریم های یکجانبه را علیه ایران تصویب کرده، دبیرکل سازمان ملل گفت "من بار دیگر مساله ایران را با رئیس اتحادیه اروپا و شورای اروپا مطرح و آنان را ترغیب کردم که در چارچوب [1+5] به این مذاکرات ادامه دهند و همچنان رهبران جهان و طرف های ذیربط را به یافتن راه حل نهایی این مساله از راه مذاکره تشویق خواهم کرد."

اظهارات دبیرکل سازمان ملل کوتاه مدتی پس از سخنان محمود احمدی نژاد در مورد شرایط از سرگیری مذاکرات برای حل و فصل بحران اتمی ایران انتشار یافت.

اگرچه آقای احمدی نژاد از لزوم "تنبیه" طرف های مذاکره به دلیل حمایت آنان از قطعنامه اخیر شورای امنیت سخن گفت، به نظر می رسد با طرح تعویق دو ماهه در مذاکرات، عملا بر تمایل جمهوری اسلامی به از سر گیری گفتگوها تاکید نهاده است.

کشورهای غربی، که ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، استفاده از سیاست "چماق و هویج" را برای وادار کردن جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن برنامه های بحث برانگیز اتمی این کشور مفید دانسته اند.

به گفته آنان، تشدید تحریم های بین المللی همراه با وضع یک رشته تنبیه های یکجانبه علیه ایران باید با پیشنهاد مذاکره برای حل بحران اتمی این کشور دنبال شود و به همین دلیل هم، پس از صدور قطعنامه جدید شورای امنیت، مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر پیشنهاد مذاکره با جمهوری اسلامی را مطرح کردند.

Image caption لاوروف: باید اطمینان حاصل کنیم ایران در انطباق با قطعنامه ها عمل می کند

در خبری دیگر در مورد برنامه های اتمی ایران، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از جمهوری اسلامی خواسته است تا به قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کند.

شورای امنیت با صدور یک رشته قطعنامه از ایران خواسته است تا بخشی از فعالیت های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و اطلاعات شفاف و کاملی در مورد این فعالیت ها و سوابق آنها در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

پیش از ارسال پرونده اتمی ایران به شورای امنیت، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با صدور قطعنامه هایی، خواست های مشابهی را از ایران مطرح کرده بود.

به گزارش کانال تلویزیونی روسیه 24، آقای لاوروف که به اسرائیل سفر کرده، پس از دیدار با تزیپی لیونی، رهبر حزب کدیما اسرائیل، گفت "باید در مورد ایران، هشیار باشیم و اطمینان حاصل کنیم که ایران قطعا در انطباق با قطعنامه های شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل می کند."

آقای لاوروف نیز تاکید کرد که "در همانحال، لازم است ایران به مذاکره برای حل این مساله باز گردد."

اگرچه رای مثبت روسیه و چین به قطعنامه اخیر شورای امنیت انتقاد برخی از مقامات جمهوری اسلامی را در پی داشته است، آقای احمدی نژاد در مصاحبه روز دوشنبه گفت که همچنان این دو کشور را دوستان ایران می داند.

مطالب مرتبط