پور محمدی: بزرگترین وام گیرندگان بانک ها، شرکت های دولتی هستند

مصطفی پور محمدی
Image caption آقای پور محمدی گفته است که شرکت های دولتی بزرگترین وام گیرندگان از بانک های ایران هستند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ایران با انتقاد از نبود نظارت و ارزیابی کافی بر روند اعطای وام های کلان و تسهیلات توسط بانک ها گفت که بخش مهمی از معوقات بانک ها و مشکل باز پرداخت بدهی وام گیرندگان مربوط به شرکت های دولتی است.

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، همچنین گفته است که در دستگاه های دولتی ایران "تخلف از قانون زیاد است" و در بعضی از این دستگاه ها هم در تفسیر قانون "شبه بدعت" مشاهده می شود.

آقای پورمحمدی در توضیح منظور خود از "بدعت در تفسیر قانون" گفت بعضی از دستگاه های دولتی ایران برخی قوانین را که به "مصلحت نمی دانند، اجرا نمی کنند و یا اجرای یک قانون را به تأخیر می اندازند.

"آقای پورمحمدی همچنین گفت که شرکت های دولتی بزرگترین وام گیرندگان از بانک های ایران هستند و بزرگی دستگاه های دولتی و دولتی بودن اقتصاد باعث شده است تا "ویژه خواری، رانت خواری، و فساد های تو در تو و پنهان" روی دهد.

گزارش های رسمی نشان می دهد که بانکهای ایران حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان (۵۰ میلیارد دلار) وام پرداخت کرده اند اما اکنون نمی توانند آن را وصول کنند.

این حجم سنگین طلب های بانک ها، مشکلات فراوانی را در پرداخت وام های جدید ایجاد کرده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین به صدور برخی احکام قطعی از سوی مجتمع امور اقتصادی این سازمان برای سوء استفاده کنندگان از تسهیلات بانکی، اشاره کرد

آقای پور محمدی که در یک مصاحبه تلویزیونی سخن می گفت اعلام کرد که اسامی این افراد در وبسایت رسمی این سازمان (خبرگزاری قسط) منتشر شده است.

بنابر گزارش های رسمی بخشی از وام هایی که از بانک ها گرفته شده، در جاهایی به غیر از جایی که برای آن وام در نظر گرفته شده بود، هزینه شده است.

او همچنین تأکید کرد که بخشی از "آشفتگی های نظام اقتصادی" ایران و مشکلات بانک ها به علت وجود "ابهام و نقایص" در قوانین و سیستم اقتصادی - مالی است که دراین زمینه سازمان بازرسی کل کشور و مجلس ایران برای "تنقیح" قوانین در حال همکاری اند.

آقای پورمحمدی که سه سال سابقه حضور در کابینه محمود احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد، از "بزرگ بودن" دستگاه های دولتی در ایران انتقاد کرده و آن را یکی از علل زمینه ساز فساد مالی و ادرای دانسته است.

سازمان بازرسی کل کشور که زیر نظر رئیس قوه قضائیه فعالیت می کند، باید به طور مستمر از کلیه وزارتخانه ها، ادارات، نیروهای نظامی و انتظامی، موسسات و شرکت های دولتی، شهرداری ها، نهادهای انقلابی و سازمان های وابسته به دولت بازرسی کند.

مطالب مرتبط