ایران آمریکا را به دروغگویی درباره شهرام امیری متهم کرد

شهرام امیری
Image caption تصویری از آخرین ویدئویی که به تازگی به نام شهرام امیری در سایت یوتیوب منتشر شده است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران مقامات آمریکایی را به کتمان حقیقت درمورد شهرام امیری، "کارشناس هسته ای ایرانی" متهم کرد.

آقای متکی، روز سه شنبه ۸ تیر(۲۹ ژوئن) در یک نشست خبری در تهران گفت اینکه مشخص شده است آقای امیری در آمریکا به سر می برد، نشانه "بارز بی صداقتی" برای آمریکاست.

به نظر می رسد که اشاره آقای متکی به ویدئو هایی است که اخیرا از آقای امیری در اینترنت و تلویزیون ایران پخش شده است.

آقای متکی گفت که با توجه به اینکه آقای امیری در کشور عربستان سعودی ربوده شده است، ایران این موضوع را از طریق سفارت عربستان و دفتر حفظ منافع و دبیر کل سازمان ملل پیگیری می کند.

در یکی از فیلم ها که از تلویزیون ایران پخش شده است، شخصی که خود را شهرام امیری، "کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر" معرفی می کند می گوید که در جریان سفر حج در کشور عربستان سعودی توسط ماموران امنیتی آمریکا ربوده و به این کشور منتقل شده است.

اما پس از انتشار این ویدیو، در وب سایت یوتیوب ویدیوی دیگری از همان شخص منتشر شد که در آن با ابراز ناخرسندی از شایعاتی که در مورد او پخش شده، گفت که به طور آزادانه و برای تحصیل در آمریکاست.

شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا اواخر ماه مارس سال جاری میلادی به نقل از منابع اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا گزارش داده بود که آقای امیری به آمریکا پناهنده شده و اطلاعات ارزشمند خود از برنامه های اتمی ایران را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه نهم ژوئن (۱۹ خرداد) تایید کرده بود که ایران از طریق دولت سوئیس درباره شهرام امیری به ایالات متحده یادداشت دیپلماتیک فرستاده است و بدون اشاره به محتوای نامه ایران، فقط اعلام کرده بود که موضوع را بررسی خواهد کرد.

دو ویدئوی دیگر

در هفته های اخیر انتشار دو ویدئو ی دیگر، ماجرای شهرام امیری را پیچییده تر کرده است.

در تازه ترین این ویدئوها، شخصی که خود را شهرام امیری می نامد، اعلام می کند که این ویدئو مربوط به ۲ تیرماه (۲۳ ژوئن) است.

این شخص در این ویدئو می گوید که در آمریکاست و حالش خوب است و اعلام می کند که به زودی به ایران باز خواهد گشت.

اما در ویدئوی دیگری که مربوط به نزدیک به 9 روز پیش تر از آن است، همان شخص اعلام می کند که در ایالت ویرجینیای آمریکاست و از دست ماموران اطلاعاتی آمریکا فرار کرده است.

او به اینکه هر لحظه ممکن است دستگیر شود اشاره می کند و تاکید می کند که ویدئویی که از او در تلویزیون ایران پخش شده است، "کاملا صحت " داشته و ویدئوی دیگری را که در سایت یوتیوب منتشر شده بوده و در آن اعلام کرده بود که آزادانه به آمریکا آمده است را تکذیب می کند و آن را ساخته دولت آمریکا می داند.

این فرد در حالیکه مضطرب به نظر می رسید چند بار تاکید کرد که اگر به ایران باز نگردد مسئولیت جانش با دولت ایالات متحده آمریکاست.

او در ادامه از مقامات ایرانی خواسته است که فشار هایشان را برای آزادی او بیشتر کنند تا قبل از اینکه برایش اتفاقی بیافتد بتواند به ایران باز گردد.

فردی که خود را شهرام امیری می نامد در پایان این ویدئو اطمینان می دهد که "با هیچ تهدید و تطمیعی از سوی دولت آمریکا" حاضر نشده است به کشورش خیانت کند.

ایران سازمان های اطلاعاتی آمریکا را، علاوه بر ربودن شهرام امیری، به ربودن علیرضا عسگری، معاون پیشین وزارت دفاع ایران هم که در سفر به ترکیه ناپدید شده بود، متهم کرده و از سازمان های بین المللی برای رهایی آنان درخواست کمک کرده است.

اما آمریکا این اتهامات را رد می کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست