رئیس سازمان سنجش ایران: نگران امنیت کنکور نباشید

کنکور (عکس از آرشیو)
Image caption برگزاری کنکور در ایران هر ساله با شائبه تقلب روبرو است.

lمحمد حسین سروالدین، رئیس سازمان سنجش ایران،در اظهاراتی گفته است که خانواده ها و داوطلبان کنکور نباید نگران امنیت سوالات و امتحانان سراسری دانشگاه ها باشند.

وی در این رابطه تاکید کرد: "در کنار سازمان سنجش دستگاه های دیگری نیز در فرآیند کنکور فعال هستند. وزارت کشور، کلیه استانداری ها و فرمانداری ها را موظف به نهایت دقت کرده و شورای تامین در استان ها از دو روز مانده به برگزاری تا پایان کنکور تشکیل می شود. سوالات آزمون با اسکورت و تحت الحفظ به حوزه ها منتقل می شوند و پاسخ نامه ها تحت الحفظ از حوزه ها بازگردانده می شود."

آقای سروالدین در گفت و گویی با خبرگزاری مهر ایران همچنین افزود "این روزها بعضی از موسسات کنکور عنوان می کنند که ۵۰ تا ۷۰ درصد از سوالاتی که آن ها در کلاس هایشان مورد اشاره قرار می دهند در کنکور می آید. این ها سودجویی است و از نظر فنی کاملا مردود."

او سازمان سنجش را سازمانی با بیش از چهل سال سابقه در برگزاری آزمون و دارای کارشناسان زبده دانست که مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های چاپ و بسته بندی است و تقریبا بیشتر کارهایش مکانیزه و ماشینی و مبتنی بر روش های پیشرفته است که امکان خطا را کم می کند.

برگزاری کنکور در ایران هر ساله با شائبه تقلب روبرو است. اما امسال شرکت کنندگان در کنکور با دغدغه جدیدی روبرو شدند. بسیاری از داوطلبان پیامک های تهدید آمیزی به این مضمون دریافت کردند: "داوطلبانی که در جریان انتخابات و راهپیمایی های پس از انتخابات شرکت کرده اند، در کنکور پذیرفته نمی شوند."

اما روز دوشنبه ۷ خرداد (۲۸ ژوئن)، سه روز مانده به زمان برگزاری کنکور، سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرد افرادی با ارسال پیامک به تلفن های همراه داوطلبان، قصد ایجاد "تشویش و اضطراب" را دارند.

اکنون به نظر می رسد رئیس سازمان سنجش در آستانه کنکور می کوشد این نگرانی و نگرانی های مشابه را برطرف کند.

آقای سروالدین برگزاری کنکور به شیوه فعلی را دارای مشکلاتی دانست که به گفته او به زودی برطرف می شود.

او از ایجاد تغییرات و تحولات "قابل توجه" برای استاندارد سازی حوزه های آزمون سال 90 خبر داد و با اشاره به دستمزد اندک مراقبان این آزمون گفت:" دیگر این جواب نمی دهد که به یک مراقب که از صبح تا ظهر می ایستد فقط هشت هزار تومان اختصاص داده شود. بنابراین برای استاندارد سازی باید کیفیت نیروی انسانی حاضر در حوزه آزمون را ارتقا بخشید."

رئیس سازمان سنجش گفت: "در راستای ارتقای نیروی انسانی حاضر در حوزه های آزمون تا کنکور (سال) ۹۰ فراخوان هایی منتشر می شود. دوره هایی برای افرادی که مراقب جلسه آزمون هستند برگزار خواهد شد و در پایان دوره به آن ها گواهی اعطا می شود. در کنکور ۹۰ دیگر صرفا افرادی به عنوان مراقب قابل قبول هستند که گواهی داشته باشند."

آزمون سراسری سال ۱۳۸۹ در ایران در روزهای ۱۰، ۱۱، ۱۲ تیر برگزار می شود. در کنکور امسال، تعداد یک میلیون و ۲۸۶ نفر تقاضانامه ثبت نام را تکمیل کرده اند که ۶۰ درصد آنها را زنان تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط