ایران می گوید نگران تامین بنزین نیست

تاسیسات نفتی ایران - ایسنا
Image caption ایران علاوه بر تلاش برای افزایش تولید داخلی بنزین سعی دارد از مصرف آن بکاهد

یک روز پس از آنکه شرکت فرانسوی توتال گفت فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است، یک مقام این کشور می گوید که واردات بنزین ایران تهدید نمی شود.

مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به خبرگزاری وزارت نفت ایران موسوم به "شانا" گفت که مصرف بنزین کشور درحال کاهش است که از اتکای ایران به بنزین وارداتی می کاهد.

فرید عامری روز سه شنبه گفت: "در هر شرایطی قادر به تامین بنزین مورد نیاز کشور هستیم و هیچ گونه مشکلی در زمینه تولید و یا واردات این فرآورده نداریم."

او همچنین گفت که بنزین ذخیره شده ایران در سه ماهه اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 500 میلیون لیتر بیشتر شده است.

ایران که پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت دنیا است ظرفیت پالایشگاهی کافی برای رفع نیازهای داخلی خود در زمینه بنزین ندارد و حدود 40 درصد بنزین مصرفی را وارد می کند که باعث آسیب پذیری این کشور در مقابل تحریم ها می شود.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه گفته بود که اگر لازم شود ایران "ظرف یک هفته" در زمینه تولید بنزین به خودکفایی می رسد.

ایران علاوه بر تلاش برای افزایش تولید داخلی سعی دارد از طریق جیره بندی از مصرف بنزین خود بکاهد.

وزارت نفت ایران گفته است برنامه ای دو ساله برای افزایش تولید بنزین در دست دارد و در صورتی که فروش بنزین به ایران به طور کلی قطع شود، واحدهای پتروشیمی، بنزین تولید می کنند.

کنگره آمریکا هفته پیش با تصویب قطعنامه ای از تحریم های سازمان ملل علیه ایران بسیار فراتر رفت. این قطعنامه شرکت هایی که به ایران بنزین می فروشند را از بازار آمریکا محروم می کند.

ایران برخلاف اتهامات غرب می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

آقای عامری گفت: "میانگین مصرف روزانه بنزین کشور در سه ماه نخست سال گذشته 64 میلیون و 400 هزار لیتر گزارش شده بود که این رقم امسال در دوره زمانی مشابه، به روزانه 62 میلیون و 800 هزار لیتر رسید و این یعنی کاهش دو و نیم درصدی مصرف بنزین کشور."

یک روز پیشتر شرکت فرانسوی توتال اعلام کرده بود که فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است.

میزان بنزین خریداری شده توسط ایران از توتال و اینکه این شرکت دقیقا از چه زمانی انتقال بنزین را به این کشور متوقف کرده معلوم نیست.

اما روزنامه فایننشال تایمز به نقل از مبادله کنندگان نفت نوشت که فروش بنزین توتال به ایران ماه گذشته پایان یافت.

مطالب مرتبط