اعلام اسامی نامزد های ریاست جدید دانشگاه آزاد

آرم دانشگاه آزاد
Image caption دانشگاه آزاد دارای ۳۵۷ واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی در ایران، لبنان، امارات متحده عربی، بریتانیا، تانزانیا و ارمنستان است و وسعت فضای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اداری، بیمارستانی، درمانی و بهداشتی، ورزشی و رفاهی آن هم به میلیون ها مترمربع می رسد

فرهاد دانشجو، از اعضای جدید هیات امنای دانشگاه آزاد، از معرفی رئیس جدید این دانشگاه در روزهای آینده خبر داده و همزمان معاون پارلمانی دانشگاه آزاد ارسال نامه ای به روسای قوای سه گانه درباره تمدید حکم ریاست عبدالله جاسبی را تکذیب کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دانشجو روز چهارشنبه نهم تیر (۳۰ ژوئن) درباره تصمیم گیری برای انتخاب رئیس جدید دانشگاه آزاد گفت: "به نظر می رسد بیش از ۱۰ گزینه در جلسه آتی هیات امنا مطرح و مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت سه گزینه برای تصدی ریاست دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شود."

جلسه مورد اشاره آقای دانشجو در صورت برگزاری نخستین جلسه اعضای جدید هیات امنای دانشگاه آزاد خواهد بود که پس از تصویب اساسنامه جدید این دانشگاه توسط شورای انقلاب فرهنگی صورت می گیرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات اخیر خود درباره اساسنامه جدید، افزایش اختیارات دولت در اداره دانشگاه آزاد، معرفی ترکیب جدیدی برای هیأت امنای این دانشگاه و تعیین مهلت برای تغییر مدیریت آن، تصمیم گیری کرده است.

آقای دانشجو درباره کاندیداهای احتمالی احراز پست ریاست جدید دانشگاه آزاد گفته است که در رایزنی های مقدماتی اسامی چند نفر از وزرای سابق دولت و مسئولان دولتی مطرح شده است.

محمد سلیمانی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری؛ علیرضا علی احمدی، وزیر پیشین آموزش و پرورش و کامران باقری لنکرانی، وزیر پیشین بهداشت ایران اسامی هستند که آقای دانشجو به مطرح بودن آنها به عنوان نامزدهای ریاست جدید دانشگاه آزاد اشاره کرده است.

از اسامی دیگر می توان به محمد حسن شجاعی فر، رئیس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت؛ علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و وزیر پیشین امورخارجه؛ فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد که به گفته آقای دانشجو در جلسه آینده هیات امنای جدید این دانشگاه درباره آنها رایزنی خواهد شد.

همزمان طی روزهای گذشته، اخباری در زمینه احتمال انتخاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت ایران منتشر شده است اما به گزارش ایسنا، آقای رحیم مشایی امروز (چهارشنبه) گفت که "اگر مخالفت مجلس با تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد نبود، می توانستم ریاست دانشگاه آزاد را بپذیرم."

'کسی با من صحبت نکرده است'

در حالی که نام کامران باقری لنکرانی در میان کاندیداهای ریاست جدید دانشگاه آزاد مطرح شده است او می گوید که در این باره با او گفتگویی نشده است.

آقای لنکرانی که وزیر بهداشت و درمان دولت نهم بود و اکنون در دانشگاه شیراز به تدریس مشغول است، امروز (نهم تیر) به خبرگزاری مهر گفت: "من اکنون در شیراز مشغول درمان بیماران هستم و از این گونه شایعات نیز اطلاعی ندارم."

همچنین علیرضا علی احمدی، وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران که نام او نیز در میان نامزدهای ریاست جدید دانشگاه آزاد مطرح است، امروز گفت که از این موضوع اطلاعی ندارد و تاکنون چنین پیشنهادی دریافت نکرده است.

این دو وزیر پیشین دولت ایران در حالی از قرار گرفتن نام خود در این فهرست اظهار بی اطلاعی کرده اند که معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرده است که تکلیف انتخاب رئیس جدید دانشگاه آزاد تا هفته آینده مشخص شود.

نسرین سلطان خواه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران، در حاشیه جلسه امروز هیات دولت به خبرنگاران گفت که امیدوار است در جلسه هفته آینده هیات امنا دانشگاه آزاد، رئیس جدید این دانشگاه و رئیس جدید هیات امنای دانشگاه آزاد مشخص شوند.

مدیریت دانشگاه آزاد و ترکیب هیات امنای این دانشگاه طی هفته های گذشته و در پی جنجالی شدن موضوع وقف اموال این دانشگاه دوباره به موضوعی رسانه ای تبدیل شده است.

هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی روز هفتم شهریور ۱۳۸۸ و با انتشار بیانیه ای، تمام اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرد و رسما اعلام کرد که موقوفات دانشگاه آزاد باید برای توسعه و تعمیق آموزش، پژوهش و فناوری در داخل و خارج از ایران مصرف شود.

این مصوبه واکنش های گسترده ای در ایران برانگیخت.

در یکی از این واکنش ها شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران که ریاست آن با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است پنج عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را در اساسنامه جدید خود معرفی و مهلت یک ماهه ای برای تغییر رئیس این دانشگاه تعیین کرد.

Image caption بسیاری از تحلیل گران اختلاف ها بر سر مدیریت و اموال دانشگاه آزاد را مرتبط با تحولات سیاسی اخیر در ایران ارزیابی می کنند

شهاب الدین صدر (نماینده مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی)، نسرین سلطانخواه (معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان)، محمد حسن شجاعی فرد (رئیس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم وصنعت)، فرهاد دانشجو (رئیس سابق دانشگاه تربیت مدرس) و فرهاد رهبر (رئیس دانشگاه تهران)، پنج عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد معرفی شده اند که همگی از چهره های اصولگرا به شمار می آیند.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران انتخاب این اعضا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد، مرحله جدیدی از اختلاف قدیمی میان دولت آقای احمدی نژاد با دانشگاه آزاد بود.

'نامه ای به سران سه قوه ارسال نشده است'

در حالی که اخبار از رایزنی برای انتخاب رئیس جدید دانشگاه آزاد حکایت دارند، معاون پارلمانی این دانشگاه ارسال هرگونه نامه برای سران سه قوه و درخواست برای ابقای آقای جاسبی در سمت ریاست این دانشگاه را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کریم زارع، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد، امروز گفت: "انتشار برخی شایعات در خصوص نگارش نامه به مسئولان قوا برای تمدید حکم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کذب محض است."

عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد که از ۲۸ سال پیش و همزمان با تاسیس دانشگاه آزاداسلامی، ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد، یک سال پیش گفته بود که دانشگاه آزاد باید خود را برای کنار رفتن او از مقام ریاست این دانشگاه آماده کند.

اما مشکلات به وجود آمده بر سر وقف اموال و ترکیب هیات امنای این دانشگاه باعث شده است تا موضوع ریاست آقای جاسبی بر دانشگاه آزاد هم مورد مناقشه جناح های سیاسی قرار گیرد.

یاسر هاشمی رفسنجانی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی که از بنیانگذاران دانشگاه آزاد و رئیس هیات امنای آن است روز گذشته اعلام کرده بود که در نامه ای از رئیس قوه قضاییه خواسته است تا به "اقدامات علیه دانشگاه آزاد" رسیدگی شود.

آقای هاشمی همچنین گفته است که طی روزهای گذشته برات علی سرلک، مدیر پشتیبانی دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد، توسط افرادی که مدعی دارا بودن حکم دادستانی بوده اند، دستگیر شده است.

به گفته آقای هاشمی ورود به دفتر هیات امنای دانشگاه آزاد و برهم زدن اثاثیه و لوازم اداری آن و بازداشت آقای سرلک تلاشی است برای "ایجاد بحران های ساختگی و التهاب سازی در جامعه."

قوه قضاییه ایران هنوز درباره وصول این نامه یا دستگیری آقای سرلک اظهار نظری نکرده است.

بر اساس بیانیه هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه ۳۵۷ واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی در ایران، لبنان، امارات متحده عربی، بریتانیا، تانزانیا و ارمنستان دارد و وسعت فضای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اداری، بیمارستانی، درمانی و بهداشتی، ورزشی و رفاهی آن هم به میلیون ها مترمربع می رسد.

مطالب مرتبط