متکی در نامه ای به اتحادیه اروپا نسبت به تحریم ها هشدار داد

منوچهر متکی
Image caption نامه آقای متکی در واکنش به تنظیم تحریم های تازه توسط اتحادیه اروپا نگاشته می شود

ایران در نامه ای به وزرای خارجه اتحادیه اروپا به آنها اخطار داده است که حمایتشان از تحریم ها علیه تهران ممکن است پیامدهای جدی برای روابط اتحادیه و جمهوری اسلامی به دنبال داشته باشد.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران در نامه ای که خبرگزاری رویترز آن را نقل کرده نوشت: "بدون شک، این رویکرد مقابله جویانه می تواند پیامدهای ناگواری در روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا به جا بگذارد."

همزمان رئیس جمهوری ایران در مصاحبه ای با خبرگزاری کیودو ژاپن گفته است که فقط آمریکا را مسئول تحریم های سازمان ملل می داند.

رهبران اتحادیه اروپا نزدیک به دو هفته قبل (17 ژوئن) بر سر اعمال مجموعه ای جدید از تحریم ها علیه ایران توافق کرده بودند که از تحریم های اخیرا سازمان ملل متحد علیه ایران در ارتباط با برنامه اتمی آن کشور به طور قابل توجهی فراتر می رود.

این تحریم ها که هنوز نهایی و اجرا نشده قرار است هرگونه سرمایه گذاری جدید در صنعت نفت و گاز ایران، یا همکاری فنی و انتقال فناوری در این حوزه به ایران را ممنوع کند.

براین اساس همچنین شرکت های حمل و نقل دریایی و هوایی ایران از فعالیت در محدوده اتحادیه اروپا منع می شوند و محدودیت های تازه ای در مورد صدور ویزا و توقیف اموال شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران ایران در نظر گرفته خواهد شد.

انتظار می رود پیش نویس نهایی فهرست این تحریم ها در پایان ماه ژوئیه در اجلاس بعدی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا آماده شود.

به گزارش رویتر آقای متکی نوشت که تصمیم اتحادیه اروپا "بدون شک خسارات بیشتری برای اتحادیه اروپا به بار خواهد آورد تا جمهوری اسلامی ایران، مساله ای که آمارهای قبلی به خوبی نشان داده است."

در نامه آقای متکی آمده است که اتحادیه اروپا با این کار "عملا خود را از همکاری بالقوه استراتژیک با یک شریک قدرتمند و با نفوذ در منطقه حساس خاور میانه و خلیج فارس محروم می کند."

Image caption رهبران اتحادیه اروپا اخیرا با رشته تحریم های تازه ای علیه ایران موافقت کردند

به گزارش خبرگزاری رویتر آقای متکی این هفته همچنین نامه هایی به بعضی از 12 عضو - از 15 عضو - شورای امنیت سازمان ملل فرستاده بود.

شورای امنیت سازمان ملل روز 9 ژوئن (19 خرداد) قطعنامه دیگری برای تشدید تحریم ها علیه ایران را با 12 رای مثبت، دو رای منفی و یک رای ممتنع، تصویب کرده بود.

آقای متکی در نامه به یکی از این کشورها نوشت که تحریم ها فقط باعث تقویت اراده ایران برای دنبال کردن "برنامه اتمی کاملا صلح آمیزش می شود."

یک مقام کشور دریافت کننده نامه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویتر گفت که آقای متکی در نامه به وزارت خارجه این کشور نوشته است: "اقدام غیرمنطقی و بدخواهانه دولت شما در (حمایت) از قطعنامه غیرقانونی و غیرعادلانه (شورای امنیت).... باعث تاسف عمیق و مایه خجالت است."

اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با خبرگزاری کیودو ژاپن - که خبرگزاری داخلی ایران آن را منعکس کرده اند - گفته است که ایران قطعنامه را فقط از چشم آمریکا می بیند.

او گفت که ایران "دولت ژاپن را در مورد قطعنامه مقصر نمی داند" و افزود: "تهران، دولت آمریکا را به خاطر وارد کردن فشارهای مختلف بر دولت ها و کشورهای دیگر، مسئول صدور قطعنامه می داند، بنابراین این مساله مانعی برای توسعه روابط و همکاری های ایران با سایر کشورها به ویژه ژاپن نیست."

با این حال او از ژاپن خواست که قطعنامه سازمان ملل را اجرا نکند: "امروز ایران صاحب یک قدرت اقتصادی بزرگ است و بی تردید اگر مشکلی ایجاد شود از توانمندی های خود استفاد خواهد کرد، البته علاقه مند هستیم که ژاپن وارد چنین عرصه ای نشود."

آقای احمدی نژاد همچنین در مورد غنی سازی اورانیوم با غلظت 20 درصد که آمریکا آن را از دلایل نپذیرفتن توافق اخیر تهران با میانجیگری ترکیه و برزیل می داند اظهار نظر کرد. براساس توافق تهران قرار شده است ایران نیمی از اورانیوم غنی شده خود را برای غنی سازی بیشتر به ترکیه بفرستد.

رئیس جمهوری ایران گفت: "غنی سازی 20 درصد مساله مهمی نیست، کسی که توان غنی سازی داشته باشد، هر درصدی که بخواهد می تواند اورانیوم را غنی کند، اما چون نیاز نداریم و در برنامه هایمان هم این مساله وجود ندارد، اورانیوم را در درصدهای بالا غنی نمی کنیم. غنی سازی 20 درصد جزو بی ضررترین مواد است و غیر از تولید دارو، استفاده دیگری ندارد، یعنی ایمن ترین محصول غنی سازی 20 درصد است."

او افزود ایران اقدام به غنی سازی 20 درصدی کرده است زیرا غربی ها نیاز ایران را تامین نکردند.

مطالب مرتبط