مادران سه آمریکایی به آیت الله خامنه ای نامه نوشتند

شین بائر و سارا شورد و جاش فتال
Image caption خانواده های این سه آمریکایی زندانی در ایران اخیرا به ایران سفر کرده بودند

مادران سه آمریکایی که به مدت ۱۱ ماه در ایران تحت بازداشت بوده اند در نامه ای به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار دخالت او در این پرونده شده اند.

در این نامه که به امضای مادران شین بائر، سارا شورد و جاش فتال رسیده است، آنها می گویند که فرزندانشان نباید بهای اختلافات میان ایران و آمریکا را بپردازند.

این سه نفر ژوئیه سال گذشته در طول مرز ایران و عراق بازداشت شدند و مقام های ایرانی آنها را به جاسوسی متهم کرده اند.

سیندی هیکی، نورا شورد و لارا فتال در نامه خود از آیت الله خامنه ای خواستند "به بی عدالتی بی رحمانه" به خاطر ادامه بازداشت آنها پایان دهد.

آنها می گویند که فرزندانشان یا باید فورا تحت محاکمه قرار گیرند یا آزاد شوند.

این سه نفر در جریان سفر اخیر خود به ایران خواستار دیدار با آیت الله خامنه ای بودند که موفق به این کار نشدند.

آنها در نامه خود به آیت الله خامنه ای نوشته اند: "ما مستقیما از شما، به عنوان بلندپایه ترین مقام در جمهوری اسلامی ایران، می خواهیم که فورا در پرونده آنها مداخله کنید و به ادامه بازداشت آنها که مساله ای غیرعادلانه و بی رحمانه است پایان دهید."

خانم فتال در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت نسبت به دخالت آیت الله خامنه ای خیلی امیدوار است: "ایران خود را کشور رحمت و همدردی معرفی می کند و من به این مساله باور دارم.... من امید بسیار زیادی به رهبر ایران دارم، به اینکه شخصی عادل، دارای حس ترحم و همدردی است."

آنها نوشتند که فرزندانشان برخلاف قوانین ایران از روند عادلانه قضایی و همچنین از دسترسی به مسعود شفیعی، وکیل خود، محروم بوده اند.

آنها گفتند که رسما در هیچ دادگاه قانونی اتهامی به فرزندانشان وارد نشده است. در این نامه آمده است که سارا شورد روزانه ۲۳ ساعت در حبس انفرادی است که این دارای پیامدهای ناگواری برای وضعیت روحی او خواهد بود.

در این نامه آمده است: "اعتماد داریم که شما از قوه قضاییه خواهید خواست عمل درست را انجام دهد و فرزندان ما را آزاد کند یا برای اجرای فرآیند قضایی آزادانه و عادلانه که آنها بتوانند به طور علنی در آن به اتهامات پاسخ گویند، گام بردارد."

این سه نفر نوشتند که شکی ندارند فرزندانشان عمل خلافی مرتکب نشده اند و اینکه هیچ دلیل مشروعی برای ادامه بازداشت آنها وجود ندارد.

یک هفته پیش مجله نیشن، چاپ آمریکا، گزارش داد که تحقیقاتش نشان می دهد که این سه آمریکایی در داخل خاک عراق دستگیر شده اند.

این نشریه پس از بررسی های پنج ماهه و به نقل از دو شاهد عینی گزارش کرد که نظامیان ایران پس از مشاهده سه آمریکایی در نزدیکی نوار مرزی، وارد خاک عراق شده و آنها را "به اسارت گرفتند."

اما پس از انتشار گزارش نیشن، دو مقام وزارت خارجه آمریکا بدون اعلام نامشان گفتند دولت آمریکا نمی تواند صحت این گزارش را تایید کند.

بستگان این سه آمریکایی نیز از تحقیقات نشریه نیشن تشکر کردند و گفتند شین، سارا و جاش قصد ورود به خاک ایران را نداشته اند اما با این وجود نمی توانند جزییات این گزارش را تایید کنند.

در عین حال خانواده های این سه اخیرا در بیانیه ای این احتمال را مطرح کردند که ایران فرزندانشان را برای تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا در زندان نگاه داشته است.

با این حال خانم فتال در این باره به بی بی سی گفت: "من به عنوان یک مادر حرف می زنم، کارشناسان می توانند هرچه می خواهند بگویند، اما من شخصا پرونده پسرم و دو دوستش را یک مساله انسانی می دانم."

وزیر اطلاعات ایران در ماه مه امکان تبادل زندانی با آمریکا را مطرح کرد اما گفت در این باره صحبتی انجام نشده است.

اما محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران اخیرا امکان تبادل زندانی با آمریکا در رابطه با این سه شهروند ایالات متحده را رد کرد.

منابع خبری ایران اخیرا به نقل از آقای لاریجانی نوشتند که دادگاه سه آمریکایی به زودی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط