نامه گلایه آمیز ایران به اعضای شورای امنیت سازمان ملل

متکی
Image caption متکی 'بانیان قطعنامه' را نکوهیده و همراهی سایر کشورها با آنان را 'مایه تاسف' خوانده است

ایران با ارسال نامه ای برای اعضای شورای امنیت از تصویب قطعنامه تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور انتقاد کرده است.

روز پنجشنبه، 10 تیر (1 ژوئیه)، رسانه های همگانی ایران متن نامه منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، خطاب به وزیران خارجه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را منتشر کردند که در آن رای مثبت به این قطعنامه را نکوهش کرده و کسانی را که به آن رای مخالف دادند مورد ستایش قرار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز 9 ژوئن سال جاری پیش نویس قطعنامه شماره 1929 شامل وضع تحریم های بین المللی علیه ایران را که مشترکا توسط کشورهای آلمان، ایالات متحده آمریکا، ایرلند، بریتانیا و فرانسه تهیه و ارائه شده بود مورد بررسی قرار داد و آن را تصویب کرد.

این قطعنامه که شامل تشدید تحریم های تجاری و مالی بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران بود با رای مثبت دوازده کشور، از جمله هر پنج عضو دارای حق وتو، رای منفی دو کشور و رای ممتنع یک کشور عضو به تصویب رسید.

آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه (اعضای دایم)، و اتریش، اوگاندا، بلژیک، بوسنی و هرزگوین، ژاپن، گابن، مکزیک و نیجریه به این قطعنامه رای مثبت دادند، کشورهای برزیل و ترکیه با آن مخالفت کردند، لبنان نیز به قطعنامه رای ممتنع داد.

منوچهر متکی در نامه های جداگانه خود برای وزیران خارجه کشورهای عضو، کسانی را که "بانیان قطعنامه 1929" خوانده به شدت مورد انتقاد قرار داده و "همراهی سایر کشورها" با آنها را "مایه تاسف" خوانده است.

در نامه هایی که آقای متکی برای همتایان خود در برزیل و ترکیه فرستاده، "از درایت و منطق دولت و مردم این دو کشور به خاطر ایستادگی در مقابل فشارهای سیاسی چند کشور خاص و رای منفی به قطعنامه" قدردانی کرده است.

Image caption وزیر خارجه ایران بی اعتنایی شورای امنیتب به بیانیه تهران را محکوم کرده است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مصوبه شورای امنیت را "قطعنامه غیرعادلانه علیه ملت بزرگ ایران" خوانده و بی اعتنایی اعضای شورای امنیت به توافق ایران با دو کشور برزیل و ترکیه - موسوم به بیانیه تهران - برای مبادله سوخت هسته ای را محکوم دانسته است.

وی گفته است، "در حالیکه با صدور بیانیه تهران، فضای مثبت و سازنده ای ایجاد شده و راه را برای همکاری و آغاز یک دوره جدید از اعتماد متقابل گشوده بود، اقدام غیر منطقی شورای امنیت تنها نشان دهنده تمایل واقعی نداشتن طرف های مقابل برای گفتگو و تعامل است."

منوجهر متکی در این نامه، شورای امنیت را به خاطر توجه به فعالیت های اتمی ایران به جای رسیدگی به ماجرای حمله کماندوهای اسرائیلی به یک کشتی حامل مقادیری اقلام بشردوستانه برای مردم غزه مورد انتقاد شدید قرار داده است.

'برنامه هسته ای صلح آمیز'

در بخشی از این نامه آمده است "شورای امنیت سازمان ملل که وظیفه اش رسیدگی به مسایل فوری همچون حمله وحشیانه نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی به کاروان های بشردوستانه است، برخلاف انتظار جامعه بین المللی، موضوعی را در دستور کار خود قرار داده که هیچ فوریتی نداشته و هیچ تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی نیست."

شورای امنیت در واکنش به حمله کماندوهای اسرائیلی، بیانیه ای در محکومیت اقدامات خشونت آمیز در این واقعه صادر و موضعگیری در مورد مسئولیت این واقعه را به انجام تحقیقات موکول ساخت.

در مقابل، پیش نویس قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران پس از چند ماه رایزنی بین اعضای دایم شورای امنیت مطرح شد و بر اساس ماده هفتم منشور ملل متحد تصویب شده در حالیکه موضوع این ماده اقدام الزام آور بین المللی برای جلوگیری از فعالیتی است که می تواند صلح و امنیت جهانی را به مخاطره بیاندازد.

Image caption وزیر خارجه ایران شورای امنیت را به اقدام "بر خلاف انتظار جامعه بین المللی" متهم کرده است

پیش از تصویب قطعنامه شماره 1929، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد با استناد به آنچه که مخفی کاری در برنامه های هسته ای ایران خوانده اند، قطعنامه هایی را صادر کرده و در آنها از جمهوری اسلامی خواسته اند بخش هایی از فعالیت های اتمی خود، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد.

به خصوص کشورهای غربی حکومت ایران را به تلاش برای تولید بمب اتمی در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای متهم کرده و گفته اند که دستیابی این حکومت به تسلیحات هسته ای خطراتی جدی را متوجه صلح و امنیت منطقه و جهان می کند.

دولت جمهوری اسلامی اتهام تلاش برای ساخت بمب اتمی را رد کرده و آقای متکی در نامه خود گفته است که "سلاح های هسته ای هیچ جایگاهی در سیاست های امنیتی و دفاعی ایران ندارد."

وی در این نامه موضع مقامات جمهوری اسلامی در بی تاثیر بودن تحریم های بین المللی را تکرار کرده و گفته است "تصویب چنین قطعنامه هایی از دیدگاه ملت بزرگ ایران نه تنها خللی در برنامه کاملا صلح آمیز ایران وارد نمی کند، بلکه عزم کشور ما را در ادامه راه فعلی برای توسعه فناوری هسته ای صلح آمیز راسخ تر خواهد کرد."

خبرگزاری فارس در گزارشی در مورد نامه منوچهر متکی، از ارسال آن برای "پانزده عضو" شورای امنیت خبر داده و گفته است که نسخه خطاب به وزیر امور خارجه ژاپن روز سه شنبه توسط سفیر جمهوری اسلامی در توکیو تسلیم مقامات ژاپنی شد.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد که نامه ای نیز برای وزیران امور خارجه آمریکا و سایر کشورهای تدوین کننده پیش نویس قطعنامه هم ارسال شده است.

از گزارش های قبلی رسانه های جمهوری اسلامی در مورد نامه آقای متکی چنین بر می آمد که نامه ارسالی برای وزیران خارجه برزیل و ترکیه دارای متنی متفاوت و تشکر آمیز خواهد بود اما مشخص نیست که آیا تمامی حمایت کنندگان از قطعنامه، از جمله چین و روسیه، متنی مشابه با لحنی کاملا یکسان دریافت کرده اند یا نه.

مطالب مرتبط