دانشجو: جلسه هیات امنای جدید دانشگاه آزاد به تعویق افتاد

اکبر هاشمی رفسنجانی و عبدالله جاسبی
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات موسس و عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایران هستند

وزیر علوم ایران می گوید که تشکیل جلسه "هیات امنای جدید" دانشگاه آزاد که به گفته او باید بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود، به زمانی نامعلوم موکول شده است.

کامران دانشجو روز پنجشنبه دهم تیر (یکم ژوئیه) گفت: "جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد برای صبح روز یکشنبه (۱۳ تیر) تنظیم شده بود و از افراد دعوت به عمل آمده بود که در این جلسه حضور یابند، اما دیروز (چهارشنبه نهم تیر) از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تماس گرفته شد که به دلیل مسائلی که وجود دارد جلسه هیات امنا برگزار نشود."

هیأت موسس دانشگاه آزاد به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی معتقد است که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تغییراتی که این شورا در اساسنامه و ترکیب هیأت امنای دانشگاه آزاد داده است، غیرقانونی و نامعتبر است و علیه این مصوبه به دادگاه شکایت کرده است.

همچنین نمایندگان مجلس ایران اخیرا قانونی را تصویب کرده اند که در صورت تأیید در شورای نگهبان، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دانشگاه آزاد را لغو می کند.

با این حال روز گذشته (نهم تیر) فرهاد دانشجو، برادر وزیر علوم و از افراد معرفی شده توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برای عضویت در هیات امنای دانشگاه آزاد، از تشکیل جلسه این هیات و معرفی رئیس جدید این دانشگاه در روزهای آینده خبر داده بود.

وزیر علوم ایران درباره جزییات علل تعویق برگزاری این جلسه توضیح نداد، اما گفت: "من مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا می کنم. علت تعویق را می دانم اما دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موقع در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد."

او همچنین از اختلاف بر سر تأیید احکام اعضای جدید هیات امنا خبر داد و گفت: "اصل این بود که رئیس هیات موسس (آقای هاشمی رفسنجانی) حکم اعضای جدید هیات امنا دانشگاه آزاد را صادر می کرد، اما چون رئیس هیات موسس این کار را نکرد، در شورا این موضوع مطرح شد و در نهایت به این نتیجه رسید که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی (محمود احمدی نژاد) حکم اعضای جدید را صادر کند."

شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن با آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است، در جلسات اخیر خود درباره اساسنامه جدید، افزایش اختیارات دولت در اداره دانشگاه آزاد، معرفی ترکیب جدیدی برای هیات امنا و هیات موسس این دانشگاه و تعیین مهلت برای تغییر مدیریت آن، تصمیم گیری کرده است.

Image caption هفته گذشته، جمعی که خود را "دانشجویان بسیجی" معرفی کردند با تجمع در برابر ساختمان مجلس به مصوبه مربوط به دانشگاه آزاد اعتراض کرده و آن را "غیر ولایی" خواندند

شهاب الدین صدر، نماینده مجلس و رئیس سازمان نظام پزشکی ایران؛ نسرین سلطانخواه، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان؛ محمد حسن شجاعی فرد، رئیس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت؛ فرهاد دانشجو، رئیس سابق دانشگاه تربیت مدرس و فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، پنج عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد هستند که همگی از چهره های اصولگرا به شمار می آیند.

همچنین در روزهای گذشته اسامی افرادی چون محمد سلیمانی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری؛ علیرضا علی احمدی، وزیر پیشین آموزش و پرورش و کامران باقری لنکرانی، وزیر پیشین بهداشت ایران؛ محمد حسن شجاعی فر؛ علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران و وزیر پیشین امورخارجه؛ فرهاد رهبر و عبدالله جاسبی، رئیس فعلی دانشگاه آزاد به عنوان نامزدهای احراز پست ریاست دانشگاه آزاد مطرح شده است.

اما برخی از این افراد ضمن اظهار بی اطلاعی از موضوع گفته بودند که در رابطه با ریاست دانشگاه آزاد با آنها تماسی گرفته نشده است.

شورای نگهبان و مصوبه مجلس درباره وقف دانشگاه آزاد

همزمان با اعلام به تعویق افتادن جلسه هیات امنای مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی نیز از "در دست بررسی" بودن مصوبه اخیر مجلس درباره این دانشگاه خبر داده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، امروز (پنجشنبه دهم تیر) گفت که تصمیم نهایی این شورا درباره این مصوبه در اوایل هفته آینده اعلام خواهد شد.

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه (۳۰ خرداد) طرحی را تصویب کرده بود که عملا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو می کرد و به تلاش هیأت موسس دانشگاه آزاد برای وقف اموال آن رسمیت می بخشید.

این مصوبه واکنش های بسیاری در پی داشت.

در یکی از این واکنش ها، جمعی که خود را "دانشجویان بسیجی" معرفی کردند با تجمع در برابر ساختمان مجلس ایران (واقع در میدان بهارستان) به این مصوبه مجلس اعتراض کرده و آن را "غیر ولایی" خواندند.

در داخل مجلس ایران هم واکنش ها به این مصوبه تا به آنجا پیشرفت که نمایندگان، طرحی یک فوریتی را برای بررسی قانونی بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رساندند.

اختلاف میان نمایندگان موافق و مخالف این مصوبه حتی به درگیری لفظی و ناسزاگویی میان برخی از چهره های سرشناس مجلس ایران انجامید.

امتناع از حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

در همین حال، خبر می رسد که یازده نفر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران با ارسال نامه ای به رئیس مجلس، اعلام کرده اند که در اعتراض به عملکرد علی عباسپور تهرانی (رئیس این کمیسیون) از حضور در جلسات کمیسیون خودداری می کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این افراد به نقش آقای عباسپور تهرانی در تنظیم و تصویب مصوبه مجلس درباره وقف اموال دانشگاه آزاد معترضند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، قرار است روز یکشنبه آینده (۱۳ تیر) با مرتضی آقا تهرانی، فاطمه آجرلو، فرهاد بشیری، لاله افتخاری و هفت عضو ناراضی دیگر کمیسیون دیدار و گفتگو کند.

مطالب مرتبط