کناره گیری رئیس بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی

اولی هاینونن
Image caption معاون فنلاندی مدیرکل، از ۳۰ سال پیش در آژانس بین المللی انرژی اتمی مشغول به کار است

اولی هاینونن، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و مسئول مستقیم بازرسی های هسته ای ایران و سوریه "به دلایل شخصی" از سمت خود استعفا کرده است.

جیل تیودر، سخنگوی آژانس روز پنجشنبه ۱۰ تیر (اول ژوئیه) به خبرنگاران گفت: "تأیید می کنیم که آقای هاینونن به مدیرکل آژانس اطلاع داده است که به دلایل شخصی از آخر ماه اوت از سمت خود کناره گیری می کند".

به گفته او، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس قصد دارد که استعفای آقای هاینونن را بپذیرد، اما هنوز در مورد جایگزین او تصمیمی گرفته نشده است.

آقای هاینونن ۶۳ سال دارد و به مدت ۳۰ سال در آژانس بین المللی انرژی اتمی مشغول به کار بوده است.

او از سال ۲۰۰۵ ریاست بخش پادمان های آژانس را به عهده داشته که مسئول بازرسی و تأیید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورهای عضو است.

آقای هاینونن عملیات بازرسی از مراکز هسته ای ایران و سوریه را شخصا رهبری می کند.

او در فوریه سال ۲۰۰۸ گزارشی در مورد ایران به دیپلمات های کشورهای عضو آژانس ارائه داد که در آن به وجود ارتباط بین برنامه غنی سازی اورانیوم، آزمایش مواد انفجاری و ایجاد تغییرات در موشک ها به گونه ای که برای حمل کلاهک اتمی مناسب شوند، اشاره شده بود.

ایران حدود ۱۰ روز پیش اعلام کرد که به دو تن از بازرسان آژانس به دلیل "ارائه اطلاعات غلط و غیر حقیقی و همچنین بر ملا کردن بیش از موعد رسمی اطلاعات" اجازه ورود به ایران را نخواهد داد.

مطالب مرتبط