وال استریت ژورنال: ایران یک سیستم راداری پیشرفته به سوریه داده است

سیستم دفاعی سوریه
Image caption گفته می شود که این سیستم راداری توان دفاعی سوریه را افزایش می دهد

بنا بر گزارش یک روزنامه آمریکایی، ایران سیستم راداری پیشرفته ای در اختیار سوریه قرار داده است که می تواند تهدیدی برای برتری هوایی اسرائیل در منطقه باشد.

در گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمده است که این سیستم می تواند مانعی برای عبور جنگنده های اسرائیلی از حریم هوایی سوریه با هدف بمباران تاسیسات هسته ای ایران باشد.

این روزنامه نوشته است که این سیستم راداری توان دفاعی سوریه را افزایش خواهد داد و همچنین از نظر اطلاعاتی می تواند مورد استفاده حزب الله لبنان قرار گیرد.

دولت های سوریه و ایران انتقال این سیستم موشکی را تکذیب کرده اند.

یک مقام نظامی اسرائیلی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است که سوریه، همسایه شمالی اسرائیل، این سیستم راداری را از ایران دریافت کرده است.

اما سخنگوی سفارت سوریه در واشنگتن گفته است که این ادعا "یکی از ترفندهای تبلیغاتی معمول اسرائیل است که با هدف منحرف کردن توجه افکار عمومی از فجایع غزه و دیگر نقاط سرزمین های اشغالی" طراحی شده است.

اتحاد علیه اسرائیل

چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی که نامشان فاش نشده به روزنامه وال استریت ژورنال گفته اند که این سیستم راداری در اواسط سال ۲۰۰۹ میلادی در اختیار سوریه قرار گرفت.

به گفته این افراد، این اقدام بخشی از تلاش ها برای تحکیم روابط بین ایران، سوریه و حزب الله با هدف کاهش تسلط نظامی اسرائیل در منطقه است.

در ماه آوریل سال جاری ادعای اسرائیلی ها مبنی بر تحویل موشک های دوربرد اسکاد به حزب الله لبنان از طرف سوریه، باعث افزایش تنش میان سوریه و آمریکا شد.

سوریه در آن زمان این ادعا را رد کرد.

اسرائیل در سال ۲۰۰۶ در گیر جنگی ۳۴ روزه با حزب الله شد که به کشته شدن ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۶۰ اسرائیلی انجامید.

یک سال بعد جنگنده های اسرائیلی منطقه ای در خاک سوریه را بمباران کردند که به گفته آنها محل ساخت تاسیسات هسته ای سوریه بود؛ اما سوریه در واکنش گفت که منطقه بمباران شده یک پایگاه نظامی متروک بوده است.

صدور چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و اصرار این کشور به ادامه غنی سازی اورانیوم، باعث افزایش تنش ها در منطقه شده است.

بر اساس بخشی از تحریم های تصویب شده علیه ایران در سال ۲۰۰۷، این کشور از فروش یا تحویل سلاح به کشورهای دیگر منع شده است.

ایران همواره بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید می کند.

مطالب مرتبط