اعتراض خواهر باکری ها به ساخت فیلمی از زندگی آنها

برادران باکری
Image caption خانواده برادران باکری در انتخابات دهمین ریاست جمهوری مواضعی مخالف طرفداران دولت داشتند.

زهرا باکری، خواهر مهدی و حمید باکری از فرماندهان جانباخته جنگ هشت ساله ایران و عراق به ساخت فیلمی از زندگی آنها توسط تلویزیون ایران، بدون گرفتن اجازه از خانواده هایشان اعتراض کرد.

خواهر باکری ها در نامه ای خطاب به عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان رادیو و تلویزیون ایران، با اشاره به این که از طریق رسانه های مجازی از ساخت فیلمی در مورد زندگی مهدی باکری در ارومیه (اورمیه) خبردار شده است، نوشت: "با توجه به گفتگوی تلفنی بنده با شما درباره نقطه نظر و دیدگاه های زندگی مادی ایشان، انتظارمی رفت در نوشتن فیلمنامه با خانواده تماس گرفته شود".

او در ادامه با تاکید بر این که بخشی از مطالبی که تاکنون راجع به زندگی خانوادگی مهدی باکری گفته یا مکتوب شده دور از واقعیت بوده، نشر چنین مطلبی را موجب تالم و اندوه روحی خانواده باکری ها دانست.

برادران باکری از اعضای اولیه سپاه پاسداران و از مشهورترین فرماندهان دوران جنگ بودند، اما اعضای خانواده آن ها پس از آنکه در جریان تبلیغات انتخاباتی دهمین دوره ریاست جمهوری ایران از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کردند، مورد انتقاد برخی مقام های حکومتی و هواداران دولت قرار گرفتند.

زهرا باکری در این نامه با اظهار تعجب از این که همیشه وقتی می خواهیم از فردی به خوبی و بزرگی یاد کنیم، می گوییم کودکی او همراه با فقر بوده است، می نویسد:" لوکیشن این فیلم، خانه سازمانی است که آنها تا سال ۵۸ در آن ساکن بوده اند. آن خانه شامل حیاطی سرسبز و بزرگ و ساختمانی شامل اتاق سه خواب و یک سالن بود و محیط کارخانه قند ارومیه محیطی سر سبز با ساکنانی دارای فرهنگ بالا و محیطی گرم و صمیمی، بدون وجود فاصله طبقاتی بود. ولی متاسفانه آن فضا در طول سی سال اخیر به مخروبه ای تبدیل گردیده است."

او در نامه اش نوشته است:" باز هم می گویم برادران من مردمی بودند و مردمی زندگی کردند و علاقه ای به شهرت و مقام نداشتند. دلیلم عملکرد آنها بود که در هنگام جنگ در گوشه و کنار نبودند تا بعد از جنگ در تقسیم غنائم دنبال پست و مقام و فراموش کردن زندگی آخرت باشند."

خانم باکری، برادران باکری را کسانی دانسته است که در آرزوی بر قراری حکومت عدل علی و پیاده شدن فرامین خدا که برادری و برابری است بودند، نه دشمنی و دروغگویی و تفرقه.

در جریان اعتراضات پس از انتخابات، وقتی مخالفان دولت در خیابان ها مورد حمله نیروهای بسیجی قرار می گرفتند در شعارهایشان باکری و همت را "بسیجی واقعی" خطاب می کردند.

زهرا باکری در پایان نامه با اشاره به این که از نظر قانونی، زمانی که فیلمی درباره یکی از اعضای خانواده ای ساخته می شود، باید ابتدا از آن ها اجازه گرفته شود و سپس با آنها مشورت شود، گفته است: "چنانچه در این فیلم غیر واقعیات زندگی و شخصیت مهدی به تصویر کشیده شود، اقدامات لازم از طریق مراجع قانونی مبذول خواهد شد."

مطالب مرتبط