حسن خمینی نسبت به عدم تحمل 'حق گویی' در جامعه هشدار داد

حسن خمینی
Image caption هواداران دولت روز ۱۴ خرداد و در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در آرامگاه او، با سر دادن شعارهایی از سخنرانی حسن خمینی جلوگیری کردند

حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی و مسئول حفظ و نشر آثار او می گوید که اگر جامعه گرفتار "چاپلوسان" شود مسیر انحطاط را با شتاب طی خواهد کرد.

به گزارش سایت جماران (پایگاه خبری نزدیک به خانواده آیت الله خمینی)، حسن خمینی پنجشنبه شب (۱۰ تیر - اول ژوئیه) در دیدار جمعی از زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب ایران گفت: "بزرگترین عامل بدبختی جوامع کسانی هستند که دلشان با زبانشان یکی نیست و آنچه را که واقعیت است نمی گویند".

او گفت که پدرش (احمد خمینی) چند ماه قبل از مرگ، نام چند نفر را به او گفته و از او خواسته است که مواظب این چند نفر باشد.

آقای خمینی هویت این افراد را اعلام نکرد، اما گفت: "این چند نفر کسانی بودند که در شرایط سخت دوران تبعید، هر چه اندوخته بودند به زمین گذاشتند و دشنام های محیط متحجرانه نجف آن دوران را تحمل کردند و به پشتیبانی از امام پرداختند".

او کسانی را که در دوران قبل از انقلاب از آیت الله خمینی حمایت می کردند با کسانی مقایسه کرد که قبل از پیروزی حضرت محمد بر مخالفانش به دین اسلام گرویده بودند و گفت: "امروز امام امام کردن برای بسیاری منافع دارد، اما مهم کسانی هستند که در آن روزهای سخت پای فشردند".

حسن خمینی در ماه های اخیر به دلیل حمایت ضمنی از معترضان به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و دیدار با چهره هایی چون میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و برخی از زندانیان سیاسی که از زندان آزاد شده بودند به شدت مورد انتقاد هواداران دولت و برخی مقامات نظامی و حکومتی قرار گرفته است.

رهبران مخالفان دولت و بعضی از چهره های اصلی جناح اصلاح طلب ایران از جمله نزدیک ترین یاران آیت الله خمینی بوده اند، اما اکنون به دلیل اعتراضات و مخالفت هایی که با عملکرد حکومت مطرح می کنند، مورد خشم حکومت هستند.

حسن خمینی بدون اشاره مستقیم به نام افراد، گفت که "حق گویی و صریح گویی" خصلت کسانی است که در دوران سختی از آیت الله خمینی پیروی می کردند و خالی شدن جامعه از سخنان این افراد ظلم به جامعه است.

او گفت: "جامعه ای که از زبان صادق ترین افراد دوران مبارزه سخنی نشنود و به گوش نگیرد و به آنها روی ترش کند، مجبور می شود که تجربیات تلخ گذشته را دوباره تجربه کند".

این سخنان کمتر از یک ماه پس از آن منتشر می شود که گروهی از هواداران دولت در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در آرامگاه او، با سر دادن شعارهایی مانع از سخنرانی حسن خمینی شدند.

این واقعه، اعتراضات بسیار گسترده ای برانگیخت که از محدوده نزدیکان خانواده آیت الله خمینی و چهره های سیاسی اصلاح طلب فراتر رفت و بخش قابل توجهی از روحانیان سنتی قم را در بر گرفت.

مطالب مرتبط