به روز شده:  22:53 گرينويچ - جمعه 02 ژوئيه 2010 - 11 تیر 1389

فوتبال

اروگوئه در نیمه نهایی حریف هلند شد

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار بازی

در دومین دیدار از مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی فوتبال، تیم ملی اروگوئه که به عنوان تیم پنجم آمریکای جنوبی و با غلبه بر کاستاریکا در مرحله پلی آف به جام جهانی آمده بود، در ضربات پنالتی بر غنا غلبه کرد تا راهی مرحله نیمه نهایی جام جهانی شود.

میزبان و فاتح اولین دوره از بازی های جام جهانی که از جام 1970 به بعد حتی در جمع هشت تیم برتر نیز جایی نداشت، در این دوره از بازی ها تاکنون نتایجی عالی به جا گذاشته.

این تیم در گروه نخست بازی ها که فرانسه، مکزیک و آفریقای جنوبی حضور داشتند صدرنشین شد. سپس کره جنوبی را در یک هشتم نهایی حذف کرد و ساعتی قبل هم با تسلیم کردن غنا، به جمع 4 تیم برتر فوتبال دنیا راه یافت.

بازی تیم های اروگوئه و غنا با حضور 84 هزار نفر در ورزشگاه ساکرسیتی شهر ژوهانسبورگ و به قضات اولگاریو بنکوئرنکا از پرتغال برگزار شد.

دقایق نخست بازی مثل دیدار با کره جنوبی در اختیار اروگوئه بود. در شرایطی که هنوز کرنری نصیب غنا نشده بود، آبی آسمانی ها شش کرنر نواختند.

در بیست و پنجمین دقیقه شلیک لوئیز سوارز با سرپنجه های ریچارد کینگسون راهی کرنر شد. شش دقیقه بعد آساموا گیان با ضوت محکمی که زد دروازه اروگوئه را تهدید کرد.

در سی و نهمین دقیقه با صدمه دیدن پشت پای کاپیتان اروگوئه، آندرس اسکوتی جای دیگو لوگانو را گرفت. کاپیتان اروگوئه با افتادن بازیکن حریف روی پایش دچار مصدومیت شد. از این لحظه به بعد، فورلان کاپیتان اروگوئه بود.

لحظاتی قبل از پایان نیمه اول خورخه فوسیله برای زدن توپ به هوا پرید اما هنگام فرود تعادلش را از دست داد و با سر فرود آمد. داور که نزدیک صحنه بود سراسیمه بازی را قطع کرد و خواستار ورود کادر پزشکی شد. به نظر می رسید که فوسیله بیهوش شده اما لحظاتی بعد، هوشیاری این بازیکن بازگشت و خطر رفع شد.

با پایان بازی، در دو وقت 15 دقیقه ای هم توپی از خط دروازه ها نگذشت

در آغاز نیمه دوم، سولی مونتاری که در این دیدار بر خلاف بازی های قبلی از ابتدا در ترکیب تیمش بود، از فاصله ای بیش از 30 متر، غافلگیرانه به توپ ضربه زد. شوت او که ارتفاع کمی داشت، مقابل خط شش قدم به زمین خورد و با برخاستن مجدد، نستور موسلرا دروازه بان اروگوئه که برای مهار توپ شیرجه زده بود را سردرگم کرد. شلیک زیبای مونتاری به تور چسبید تا غنا 1-0 پیش بیافتد.

در دقیقه 55 با خطای غنایی ها، ضربه ایستگاهی از زاویه سمت چپ محوطه جریمه نصیب اروگوئه شد. دیگو فورلان پشت توپ ایستاد و استادانه آن را به سقف دروازه غنا چسباند. فورلان با احتساب دو گلی که به آفریقای جنوبی زده، حالا سه گله است و دو بازی دیگر برای افزایش گل های زده اش در پیش دارد.

از این لحظه به بعد تا پایان وقت قانونی، لوئیز سوارز دو فرصت طلایی در دقایق 63 و 70 را از دست داد. کوین بوآتنگ هم در ثانیه های پایانی از گشودن دروازه اروگوئه بازماند.

با پایان بازی، در دو وقت 15 دقیقه ای هم توپی از خط دروازه ها نگذشت. یک بار توپ آساموا گیان را پریرا قبل از عبور از روی خط دروازه بازگرداند. در دقیقه 120، فوسیله در سمت چپ دروازه اروگوئه مرتکب خطا شد. او به شدت نسبت به اعلام این خطا معترض بودند. با توجه به محدودیت زمانی و حساسیت ضربه ایستگاهی، صحنه آهسته این خطا به تصویر کشیده نشد.

وقت بازی به پایان رسیده بود. ضربه ایستگاهی نواخته شد و در آستانه فروپاشی دروازه اروگوئه، لوئیز سوارز توپ را از روی خط دروازه با پا دفع کرد. توپی که مجدداً به سمت چارچوب برگشت داده شد و این بار سوارز چاره ای جز دفع توپ با دست هایش نداشت.

ستاره تیم آژاکس آمستردام که از شدت ناراحتی می گریست، پیراهنش را روی صورتش کشید و به رختکن رفت. آساموا گیان پشت توپ ایستاد تا 4 گله شود و تیمش را به نیمه نهایی ببرد. اما در عین ناباوری بازیکنان دو تیم، 84 هزار تماشاچی حاضر در ساکر سیتی و میلیون ها بیننده تلویزیونی در سراسر جهان، مهاجم رن فرانسه توپ را به تیر افقی کوبید.

پنالتی ها

*اولین ضربه را دیگو فورلان زد. ستاره تیم آتلتیکو مادرید این توپ را به تور دروازه رساند.

*آساموا گیان که لحظاتی قبل تیمش را از رسیدن به نیمه نهایی محروم کرده بود، پشت اولین ضربه ایستاد و به زیبایی توپ را وارد دروازه کرد.

*موریسیو ویکتورینو پنالتی دوم تیمش را گل کرد. این بازیکن 28 ساله در لیگ شیلی بازی می کند.

*استفان آپیاه که در جام 2006 هم بازی کرد و عضو تیم بولونیاست، مجدداً نتیجه را به تساوی کشاند. آپیاه در دقیقه 74 به زمین آمده بود.

*آندرس اسکاتی که در دقیقه 38 و پس از مصدومیت دیگو لوگانو به میدان آمد، سومین پنالتی تیمش را گل کرد. اسکاتی تقریباً وسط دروازه را هدف گرفت و با حرکت دروازه بان به سمت راست، توپ به تور چسبید. او در شیلی برای کولو کولو بازی می کند.

*جاناتان منساح مدافع با تجربه ساندرلند، زننده سومین ضربه پنالتی تیمش بود. او بدون آن که دور خیز کند، در دو قدمی توپ ایستاد و با ضربه ای ضعیف به سمت چپ دروازه بان، توپ را در آغوش

*ماکسیمیلیانو پریرا که 120 دقیقه دویده بود، چهارمین ضربه اروگوئه را هدر داد.

*دومینیک آدیاه که از دقیقه 88 جای مونتاری را گرفته بود، مثل منساح و بدون دورخیز، توپ را به سمت چپ دروازه بان زد تا او توپ را مهار کند. دروازه بان 24 ساله اروگوئه ای ها عضو تیم لاتزیو است.

*سباستین آبریو بازیکن 34 ساله بوتافوگو در لیگ برزیل که به جای ادیسون کاوانی و مشخصاً برای پنالتی زدن به زمین آمده بود، یکی از حساس ترین ضربه ها در چهل سال اخیر تاریخ فوتبال اروگوئه را تبدیل به کرد.

به این ترتیب، اروگوئه راهی مرحله نیمه نهایی شد تا به مصاف هلند برود. لوئیز سوارز مرد اول فوتبال اروگوئه در جام نوزدهم که خود در لیگ هلند توپ می زند، به اتفاق خورخه فوسیله مدافع کلیدی پورتو در این دیدار حساس غایب خواهد بود.

پس از پنالتی سباستین آبریو در شرایطی که اروگوئه ای ها در میانه میدان سر از پا نمی شناختند، اغلب بازیکنان غنا در نقاط مختلف زمین اشک می ریختند. دیگو فورلان هم به عنوان مرد برتر زمین معرفی شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.