خروج یک شرکت کره ای از پارس جنوبی

پارس جنوبی
Image caption قرار بود پی از تکمیل طرح شیرین سازی گاز توسط این شرکت کره ای، روزانه حدود ۱۰۲ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید شود.

شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که یک شرکت کره ای مسئول شیرین سازی بخشی از گاز پارس جنوبی را از این طرح کنار گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت ملی نفت ایران گفته است که ضمانت نامه شرکت کره جنوبی GS را به دلیل "عدم انجام تعهدات این شرکت خارجی" ضبط کرده و به زودی اجرای این پروژه گازی را به دیگر شرکت های خارجی و داخلی فعال در این زمینه واگذار خواهد کرد.

این در حالی است که شرکت کره ای GS در اطلاعیه ای اعلام کرده است در پی وضع دور جدید تحریم های سازمان ملل در مورد برنامه اتمی ایران، این شرکت از فعالیت و همکاری در میدان گازی پارس جنوبی منصرف شده است.

بر اساس قرارداد ۱ میلیارد و ۲۴۰ میلیون یورویی که در مهرماه سال گذشته بین شرکت ملی نفت ایران شرکت GS تنظیم شد، قرار بود شیرین سازی گاز فازهای ۶ تا ۸ میدان گازی پارس جنوبی توسط این شرکت انجام شود.

قرار بود با تکمیل طرح شیرین سازی گاز در این سه فاز از میدان گازی پارس جنوبی تا ماه مه سال ۲۰۱۳ میلادی، روزانه حدود ۱۰۲ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید شود.

خروج این شرکت کره جنوبی از پارس جنوبی در حالی صورت می گیرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیروز پنجشنبه، اول ژوییه ۲۰۱۰ میلادی مصوبه تحریم گسترده ایران که هفته پیش در کنگره تصویب شده بود را امضا کرد.

این مصوبه از جمله بخش هایی از صنعت نفت و گاز ایران را هدف گرفته است و شرکت های خارجی سرمایه گذار در این صنایع را شامل تحریم های یک جانبه آمریکا می کند.

کنگره آمریکا برای اولین بار صادرات و فروش "فرآورده های نفتی تصفیه شده" به ایران، شامل بنزین، گازوئیل و سوخت موتور جت را تحریم کرده است.

Image caption باراک اوباما گفت در صورت عدم تغییر سیاست اتمی ایران، فشار بر این کشور افزایش خواهد یافت

بر اساس این مصوبه، هر شرکتی که از طریق فروش "فرآورده های نفتی تصفیه شده" به ایران، عوایدی معادل یک میلیون دلار یا بیشتر کسب و یا در طول یک سال به تدریج با فروش این فرآورده ها به ایران به ارزش بیش از پنج میلیون دلار مبادرت کند، مشمول تحریم های آمریکا خواهد شد.

چنین شرکت هایی اجازه فعالیت در بخش های مالی، بانکی یا بازارهای سهام آمریکا را از دست خواهند داد.

کنگره آمریکا همچنین اشخاص حقیقی یا حقوقی، اعم از شرکت های نفتی، بیمه، موسسه های اعتباری یا بانک هایی را که به هر نحوی مبلغی بیش از بیست میلیون دلار در سال در "منابع نفتی ایران" سرمایه گذاری کنند هدف تحریم های ایالات متحده قرار می دهد.

پیش از این کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم با تصویب قوانینی مشابه، تدابیر تنبیهی را در مورد افراد حقیقی و حقوقی طرف معامله با ایران به خصوص در صنایع حساسی که امکان کاربری دوگانه در آنها وجود دارد در نظر گرفته بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز ۱۹ خردادماه امسال با تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ علیه برنامه هسته ای ایران از این کشور خواست تا با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه شفاف سازی ابعتاد مختلف برنامه اتمی خود همکاری نزدیک تری داشته باشد.

آمریکا و برخی از متحدان غربی این کشور معتقدند ایران از طریق برنامه هسته ای خود در تلاش است تا به بمب اتمی دست یابد.

با این حال ایران بارها این گونه اتهامات را رد کرده است و هدف از برنامه هسته ای این کشور را تنها تولید انرژی و کاربردهای صلح آمیز دیگر در برخی زمینه ها از جمله صنایع پزشکی عنوان کرده است.

مطالب مرتبط