نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، آزاد شد

(عکس: سایت "تغییر برای برابری)"
Image caption بازداشت خانم محمدی را می توان نشانه افزایش فشار بر فعالان حقوق بشر در ایران دانست

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران که شامگاه پنجشنبه ۲۰ خرداد در منزلش بازداشت شده بود، شامگاه پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۹ از زندان اوین آزاد شد.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی و از فعالان ملی- مذهبی، به وب سایت های نزدیک به معترضان گفته است که خانم محمدی با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده است.

آقای رحمانی در زمان بازداشت نرگس محمدی به بی بی سی فارسی گفته بود که خانم محمدی پرونده ای در رابطه با کانون مدافعان حقوق بشر داشته است و در سال گذشته بارها برای بازجویی احضار شده و ده روز پیش از بازداشتش، بازپرس پرونده او را با قرار وکالت آزاد کرده بود.

خانم محمدی که روزنامه نگار نیز هست، از یک سال پیش "ممنوع الخروج" بوده است.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران در این باره گفته بود که خانم محمدی به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم است.

خانم محمدی بارها این اتهام را رد کرده است. آقای رحمانی نیز در این باره می گوید: "فعالیت او فقط در زمینه حقوق بشر و کانون مدافعان حقوق بشر بوده است."

کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۰ به ابتکار شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، و شمار دیگری از وکلا و فعالان حقوق بشر در ایران پایه گذاری شد.

دولت ایران در یک سال گذشته اعضای این کانون را به شدت تحت فشار گذاشته و تعدادی از اعضای آن را که از وکلای سرشناس ایران هستند، بازداشت کرده است.

محمد علی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و عبدالرضا تاجیک از جمله اعضای این کانون هستند که طی سال گذشته برای مدتی بازداشت شدند. عبدالرضا تاجیک روز شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ برای سومین بار در طول یک سال گذشته بازداشت شد و کماکان در زندان است.

خانم محمدی همچنین از اعضای شورای ملی صلح است که در سال ۱۳۸۶ و همزمان با احتمال حمله نظامی خارجی به تاسیسات هسته ای ایران، با هدف کمک به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران به ابتکار کانون مدافعان حقوق بشر تاسیس شد.

سال گذشته کمیته علمی بنیاد الکساندر لانگر، که یک سازمان غیردولتی مستقر در ایتالیاست، نرگس محمدی را به عنوان برنده جایزه بین المللی این بنیاد در سال ۲۰۰۹ معرفی کرد.

مطالب مرتبط