درخواست برخورد با مقصران اصلی وقایع کهریزک

بازداشتگاه کهریزک
Image caption نماینده مجلس ایران حکم انتقال بازداشتی ها به کهریزک را غلط خوانده است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از قوه قضاییه خواست که با مقصران اصلی وقایع بازداشتگاه کهریزک برخورد کند.

پرویز سروری، نماینده مردم تهران در عین حال محاکمه و صدور حکم برای متهمان پرونده کهریزک را افتخاری برای نظام ایران دانست.

روز چهارشنبه ۹ تیر (۳۰ ژوئن) یک دادگاه نظامی در ایران دو نفر از متهمان پرونده کهریزک را به اتهام ضرب و جرح عمدی منجر به قتل، به "قصاص نفس" محکوم کرد.

۹ متهم دیگر پرونده هم به اتهامات مختلف به تحمل مجازات هایی چون حبس، پرداخت دیه و جزای نقدی، انفصال موقت از خدمت و تحمل شلاق محکوم شدند.

انتقاد از حکم انتقال بازداشتی ها به کهریزک

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران مهم ترین اشتباهی که به وقایع کهریزک منجر شد را انتقال افراد بازداشت شده در وقایع بعد از انتخابات به این بازداشتگاه دانست، چرا که به گفته او "کهریزک بازداشتگاهی مخصوص اراذل و اوباش و قاتلان حرفه ای است."

آقای سروری درباره حکم مربوط به انتقال این بازداشتی های به بازداشتگاه کهریزک گفت: "ما معتقدیم قاضی حکم غلطی داده است. چون ما با رئیس زندان اوین صحبت کردیم و گفت ما برای پذیرش جا داشتیم. بنابر این دستور اعزام غلط بوده است."

در گزارشی که کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی برای پیگیری حوادث پس از انتخابات تهیه کرد، سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران به عنوان صادرکننده دستور انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک معرفی شد.

آقای مرتضوی گفته بود که دلیل انتقال بازداشت شدگان به کهریزک، "فقدان ظرفیت زندان اوین" و علت مرگ کشته شدگان هم ابتلا به بیماری مننژیت بوده است، اما کمیته ویژه مجلس در گزارش خود این اظهارات را خلاف واقع اعلام کرد.

آقای مرتضوی در حال حاضر ریاست ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا را به عهده دارد و به اتهاماتی که در گزارش کمیته ویژه مجلس علیه او مطرح شده بود، رسیدگی نشده است.

پرویز سروری ، عضو کمیته ویژه پیگیری حوادث پس از انتخابات درباره تخلفات صورت گرفته در کهریزک گفت که "ما به طور جدی پیگیر آن هستیم."

مخالفان دولت ایران نیز معتقدند مقصران اصلی وقایع کهریزک و کسانی که دستور ضرب و شتم زندانیان را داده اند، هنوز متهم یا محاکمه نشده اند.

آقای سروری در سخنان خود در دهمین نشست جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت که پی گیری ها درباره وقایع کهریزک بعد از کشته شدن سه نفر در این بازداشتگاه آغاز شد.

امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی سه جوانی بودند که حکومت ایران کشته شدن آنها را در اثر ضرب و جرح در بازداشتگاه کهریزک به رسمیت شناخت.

گفته می شود که علاوه بر این افراد، دست کم دو نفر دیگر از بازداشت شدگان هم بعد از آزادی، در اثر صدمات وارده توسط مأموران بازداشتگاه کهریزک جان خود را از دست دادند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران روز پنجم مرداد ماه ۱۳۸۸، دستور تعطیل شدن بازداشتگاه کهریزک را به دلیل "غیراستاندارد" بودن صادر کرده بود.

مطالب مرتبط