سازمان گردشگری: اگر مسافر خارجی نیاورید، جریمه می شوید

مسافران در فرودگاه
Image caption مسئولان گردشگری ایران از افزایش ایرانیانی که برای گردش به کشور های خارجی سفر می کنند، ابراز نگرانی کرده اند

یکی از مسئولان گردشگری ایران اعلام کرد که شرکت های گردشگری باید به ازای هر صد ایرانی که به سایر کشورها می برند، بتوانند حداقل ۳۰ "گردشگر خارجی" را به ایران بیاورند، در غیر اینصورت جریمه خواهند شد.

رضا موسوی، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران روز جمعه ۱۱ تیر (۲ ژوئیه) با اعلام این مطلب به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، از اینکه بیشتر شرکت های فعال در زمینه گردشگری "در جذب مسافر خارجی" ناتوان هستند انتقاد کرد.

او گفت: "۲ هزار و ۵۰۰ آژانس مسافرتی در ایران وجود دارد که بیشتر در زمینه رفتن گردشگر ایرانی به سایر کشورها فعالیت می کنند و این روند هیچ نوع ارزآوری برای کشور ندارد."

آقای موسوی از تشکیل صندوقی به نام "صندوق توسعه گردشگری کشور" به تصدی گری بخش خصوصی و دولتی خبر داد و گفت که مبالغ جریمه های آژانس ها به این صندوق واریز می شود تا در حوزه تبلیغات برای رونق صنعت گردشگری ایران هزینه شود.

او هدف این جریمه ها را رونق صنعت گردشگری ایران دانست و گفت که قرار است در آینده صنعت گردشگری جایگزین صنعت نفت شود.

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که برای افزایش ورود توریست خارجی چاره ای جز مجبور کردن شرکت های مسافرتی نیست.

بسیاری از صاحبنظران عقیده دارند که کمتر بودن تعداد افرادی که از سایر کشور های جهان به عنوان گردشگر به ایران سفر می کنند در مقایسه با ایرانیانی که با تورهای مسافرتی به کشورهای مختلف سفر می کنند به دلیل محدودیت هایی است که قوانین جاری ایران برای گردشگران خارجی ایجاد می کند.

مناسب نبودن امکانات رفاهی و اقامتی و گردشگری نیز از دلایلی است که مسئولین تورها و شرکت های مسافرتی برای عدم استقبال گردشگر خارجی برای سفر به ایران عنوان می کنند.

اما آقای بقایی تاکید کرد که موضوع "مناسب نبودن زیرساخت ها برای ورود گردشگر خارجی به ایران" را قبول ندارد و شرکت های مسافرتی را به عدم فعالیت در این زمینه متهم کرد.

او در این باره گفت: "ما چه باید بکنیم تا آژانس ها بالاخره فعال شوند و توریست وارد کشور کنند."

آقای بقایی همچنین گفت که محدودیتی برای شرکت های مسافرتی در بردن مسافر داخلی به خارج از ایران وجود ندارد، این موضوع "یک نوع تشویق" برای شرکت های مسافرتی است.

دولت ایران بارها از کنترل و نظارت بر تورهای مسافرتی خبر داده و در مواردی محدودیت هایی را برای سفر به برخی از کشور ها ایجاد کرده است.

پیش تر، حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران از برگزاری نشست "کمیته بررسی و تعیین مقاصد مجاز و غیر مجاز گردشگری" خبر داده و دلیل این کار را وجود خطرات بهداشتی، امنیتی، اخلاقی و اجتماعی در برخی از کشور ها برای مسافران ایرانی" عنوان کرده بود.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم، نیز پیشتر از گسترش گردشگری و جذب گردشگر بدون در نظر گرفتن "موازین اسلامی" ابراز نگرانی کرده بود.

مطالب مرتبط