سازمان سنجش ایران؛ حبس و جریمه برای متقلبان کنکور

کنکور در ایران
Image caption برگزاری کنکور در ایران هر سال حرف و حدیث های خودش را دارد

مسئولان سازمان سنجش می گویند که اگر داوطلب کنکور تقلب کند، قبولی او باطل و از شرکت در آزمون از یک تا ده سال محروم می شود. هم چنین کمک کردن به داوطلب کنکور، خارج از ضوابط، مجازات نقدی یا حبس دارد.

به گفته یکی از معاونان سازمان سنجش کمک به داوطلب کنکور، خارج از ضوابط موجود، از ۱۰ میلیون تا یک میلیاردریال مجازات نقدی و یا بین یک سال تا پنج سال مجازات حبس دارد.

حسین توکلی معاون سازمان سنجش آموزش ایران پنج شنبه، ۱۰ تیر با اعلام این که اگر تخلفات در قالب عضویت در یک شبکه باشد، موجب تشدید مجازات می شود، گفت علاوه بر این مجازات ها، مجرمین به مجازات های مقرر در سایر قوانین و مقررات هم محکوم می شوند.

در همین حال ابراهیم خدایی، معاون دیگر سازمان سنجش آموزش ایران هم اعلام کرد که اگر نتیجه کنکور داوطلبان با سوابق تحصیلی شان همخوانی نداشته باشد، با تایید هیئت های رسیدگی به تخلفات در آزمون ها، از داوطلبان در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد گرفته می شود. آقای خدایی به عنوان مثال این نا همخوانی، به عدم تطابق معدل دیپلم با رتبه آزمون داوطلبان اشاره کرد.

در ایران هر سال با نزدیک شدن زمان امتحان کنکور و با توجه به تعداد زیاد داوطلبان و محدودیت پذیرش دانشگاه ها، موجی از التهاب و اضطراب داوطلبان را فرا می گیرد. در چند سال اخیر با پیش آمدن بحث تقلب در کنکور بر ابعاد این پدیده افزوده شده است.

به عنوان نمونه می توان به تقلب در امتحانات دستیاری آموزش پزشکی اشاره کرد که پس از مشخص شدن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امتحان را باطل کرد و همه مسئولان مرکز سنجش آموزش پزشکی از مقام خود برکنار شدند.

در همین زمینه حسین سروالدین، رئیس سازمان سنجش ایران، امنیت کنکور امسال را نسبت به سال گذشته ده برابر دانست و علت آن را شخصی سازی تمامی دفترچه ها و سوالات و چینش سوالات در چهار فرم است دانست که باعث تفاوت سوالات و پاسخنامه افراد می شود.

حسین سروالدین از بکارگیری نرم افزار تقلب یاب در این دوره کنکور خبر داد و گفت موضوع تقلب در پاسخنامه هایی که نزدیک به ۷۰ درصد و یا بیشتر شبیه به هم هستند بررسی می شود و اگر تشخیص داده شود که تقلبی صورت گرفته، قبولی داوطلب لغو و او تا سه سال از شرکت در آزمون محروم می شود.

مطالب مرتبط