به روز شده:  17:44 گرينويچ - شنبه 03 ژوئيه 2010 - 12 تیر 1389

ایرانیان خارج از کشور

مهاجران: نسل دومی‌ها از چشم نسل دومی‌ها

فرهاد پارسا

فرهاد پارسا که به همراه سه عکاس دیگر پروژه عکاسی از ۴۰ ایرانی-آمریکایی نسل دوم را انجام داده است

فرهاد پارسا حدود سی سال پیش از پدر و مادری ایرانی در آمریکا به دنیا آمد و ایام کودکی او در بحبوحه اختلافات میان دو کشور گذشت.

در آن هنگام به سفارت آمریکا در ایران حمله شده بود و اعضای آن به گروگان گرفته شده بودند، بنابراین مردم آمریکا از ایران و ایرانی عصبانی بودند.

خشم آنان برای ایرانی ها ناامنی به وجود می آورد، تا حدی که پدر و مادر فرهاد تصمیم گرفتند صحبت کردن به زبان فارسی را متوقف کنند تا فرهاد خردسال، انگلیسی یاد بگیرد و کمتر دچار مشکل شود؛ به بیانی دیگر، ایرانی بودن خود را پنهان کردند تا زندگی را بگذرانند.

این تنها داستان خانواده پارسا نبود و این شد که نسل دوم مهاجران ایرانی، شاید بیش از نسل دوم دیگر مهاجران، دچار مشکل هویت شد.

امی مالک در دانشگاه لس آنجلس دکترای انسان شناسی تصویری می خواند. او می خواهد نسل دومی های ایرانی-آمریکایی را به تصویر بکشد و به سایرین نشان دهد.

نمایشگاه عکس نسل دوم ایرانی- آمریکایی های لس آنجلس توسط او از تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) آغاز شده و تا ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) در موزه گل در لس آنجلس برپا خواهد بود. این نمایشگاه در اصل پروژه تحقیقی اوست که با حمایت مالی دانشگاه لس آنجلس و بنیاد فرهنگ به معرض دید عموم در آمده است.

این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آمریکایی هاست تا نسل دوم ایرانی-آمریکایی‌ها را بهتر بشناسند... همچنین فرصت مناسبی برای ایرانیان، به ویژه نسل اولی‌ها است تا با نگاه دیگری، نسل دوم ایرانی های لس آنجلس را ببینند.

امی مالک

در این نمایشگاه عکس هایی از چهل سوژه قرار داده شده که در بین آنها شخصیت هایی چون مز (مازیار) جبرانی، کمدین معروف هم دیده می شوند.

خانم مالک در این مورد می گوید: "از بچه ۴ ساله تا انسان ۳۰ ساله در این تصاویر دیده می شوند و این تنها تنوع عکس ها نیست، بلکه این شخصیت ها حتی در مذهب و سبک زندگی هم متفاوتند. بعضی از آنها حتی در خانه هم فارسی صحبت نمی کنند."

درست مثل خانواده پارسا در سال های اولیه پس از انقلاب ایران. آقای پارسا که یکی از چهار عکاس این پروژه است می گوید: "وقتی بچه بودم به دلیل ایرانی بودن خیلی اذیت می شدم. طبیعتا در آن زمان نه تنها از ملیت پدر و مادرم راضی نبودم، بلکه خجالت هم می کشیدم و عصبانی بودم. البته بعدها این نگاه عوض شد. زمان گذشت و شرایط خیلی تغییر کرد اما به طور کلی، الان خیلی به فرهنگ ایرانی افتخار می کنم. این پروژه هم به من کمک کرد تا با فرهنگ ایرانی بیشتر آشنا شوم."

آرش سعیدنیا، پریسا تقی زاده و رامین طلایی هم سه عکاس دیگر هستند که تجربه متفاوت زندگی هرکدامشان، به ثبت تصاویری متفاوت از دریچه دوربینشان انجامیده است.

اما همه در یک نکته شریک هستند؛ امی مالک در این مورد می گوید: "اصرار داشتیم که عکاس ها، خودشان جزو نسل دومی ها باشند. یعنی یا در آمریکا به دنیا آمده باشند و یا در سن خیلی کم به اینجا مهاجرت کرده باشند و همه در زمینه عکاسی مستند تجربه داشته باشند."

امی مالک

امی مالک، برگزار کننده نمایشگاه

اینگونه شد که این چهار عکاس از اکتبر ۲۰۰۹ تا ژانویه ۲۰۱۰ از بیش از ۴۰ نفر عکسبرداری کردند. فرهاد پارسا معتقد است: "این پروژه سعی دارد اتحادی ایجاد کند. برای خیلی از مهاجران ایرانی در آمریکا، دو دنیای متفاوت بین ایرانی و آمریکایی بودنشان وجود دارد. مثلا من هیچوقت ایران نرفته ام اما اینجا خیلی فامیل دارم و تمام ارتباطم با ایران از طریق اعضای خانواده ام است."

خانم مالک در این مورد می گوید: "این نمایشگاه فرصت مناسبی برای آمریکایی هاست تا نسل دوم ایرانی- آمریکایی ها را که بخش قابل ملاحظه ای هم در آمریکا هستند، بهتر بشناسند. یا اصلا بشناسند. چرا که در رسانه های غربی دو حالت مثبت و منفی بیشتر برای ایرانیان مقیم اینجا وجود ندارد. یا عید نوروز است یا اخبار سیاسی بدی که از ایران می رسد. زندگی روزمره و موفقیت های نسل دوم ایرانی- آمریکایی ها به چشم نمی آید. همچنین فرصت مناسبی برای ایرانیان خصوصا نسل اولی ها هم هست تا با نگاه دیگری، نسل دوم ایرانی های لس آنجلس را ببینند."

همین نسل، از هر دریچه ای مثل وبلاگ یا پست های ویدیویی یوتیوب برای پررنگ کردن تفاوت دیدگاه با نسل قبلی اش استفاده کرده که با نگاهی به آنها می توان به چالش های عمیق آنان پی برد.

نمونه هایی از عکس های نمایشگاه

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.