مویتان را با مدل وزارت ارشاد بزنید

جوانان
Image caption مدل های موی ایرانی به تائید وزارت ارشاد رسیده است

وزارت ارشاد ایران برای جلوگیری از ترویج مدل های غربی و شرقی مو، مدل موی ایرانی عرضه می کند.

خبرگزاری کار ایران - ایلنا گزارش داده که وزارت ارشاد برنامه ای با همکاری اتحادیه آرایشگران و برخی نهادهای آموزشی تهیه کرده که هدف آن "پیشگیری از مدل های غربی و شرقی و ابلاغ موی ایرانی" است.

بنابر این گزارش، روز بیستم تیر ماه در همایش روز عفاف و حجاب "نقشه راهی" برای تغییر نگرش فرهنگ زیبایی و الگوهای اسلامی و ایرانی ارائه می شود تا بین خانواده ها به ویژه جوانان تبلیغ شود و جلوی "مدل های غیر متعارف" مو گرفته شود.

هدف از برگزاری این همایش آنطور که در اطلاعیه ستاد برگزاری جشنواره روز "عفاف و حجاب" آمده، این است که بستر مناسب در جهت رعایت عفاف و حجاب در جامعه ایجاد شود و جلوی تروج مدل های غربی مو گرفته شود.

یکی از مهمترین بخشی های این جشنواره، رونمایی از مدلهای موی ایرانی برای جوانان است که به نوشته خبرگزاری کار "به تائید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است."

در سالهای اخیر بحث های مدل موی جوانان داغ بوده است و نهادهای دولتی و شبه دولتی انتقادهایی را نسبت به مدل موی جوانان مطرح کرده اند.

پلیس ایران که نظارت بر آرایشگاههای مردان و زنانه را بر عهده دارد، تا به حال ضوابط و مقررات متعددی را به اجرا گذاشته تا آرایشگران را وادارد از کوتاه کردن موی زنان و مردان به مدلهای غربی اجتناب کنند.

علاوه بر آن، پلیس بارها اعلام کرده که جلوی کسانی را که موهای خود را با مدل غربی و "منحرف" کوتاه کنند، می گیرد اما این محدودیت های پلیس تاکنون کارساز نبوده است و جوانان همچنان موهای خود را همانطور که دوست دارند، کوتاه می کنند.

نحوه پوشش زنان و مردان همواره در ایران بحث انگیز بوده و جمهوری اسلامی سعی کرده از طریق پلیس، بسیج و نهادهایی نظیر ستاد امر به معروف، جوانان را با تهدید و تشویق به آنچه می پسندد، وادار کند.

البته مخاطب دولت و حکومت عمدتا زنان بوده اند. پوشش حجاب اسلامی برای زنان در ایران اجباری است ولی در همه سی سال گذشته بین مقامات ایران درباره نحوه این پوشش اختلاف نظر وجود داشته است.

با وجودیکه همه زنان ایرانی ملزم به استفاده از روسری هستند، اما درباره نحوه سر کردن روسری و شکل پوشش زنان اختلاف نظر وجود دارد و همواره از واژه هایی مثل "بد حجاب"، و "شل حجاب" درباره برخی از زنان استفاده می شود.

Image caption وظیفه گشت ارشاد برخورد با افرادی است که "بد حجاب " نامیده می شوند.

نیروی انتظامی ایران از سال ها پیش گشت هایی به نام "گشت ارشاد" در شهرهای مختلف ایران راه انداخته است که وظیفه اش برخورد انتظامی با افرادی است که "بد حجاب " نامیده می شوند.

حجاب و عفاف

در ماه های اخیر، نمایندگان مجلس ایران و برخی مراجع تقلید شیعه در قم و امامان جمعه انتقاد های تندی از وضعیت پوشش زنان در ایران داشته اند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) در نماز جمعه تهران با انتقاد از نحوه "برخورد" با "بدحجابی" گفت: "دانشگاه و دانشجو در اختیار شما است، با این شرایط دانشجو را در دانشگاه بپذیرید و دانشجو نمره می خواهد و بنابراین ناچار است که به قانون عمل کند."

آقای جنتی گفت که "در زمان تصویب این طرح (عفاف و حجاب) آنجا بودم و مطرح کردم که شما از یک نقطه شروع کنید و از آنهایی که کارمند شما هستند، آغاز کنید."

طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در سال ۱۳۸۲ و در زمان دولت محمد خاتمی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران رسید و قرار بود که این طرح در سال ۱۳۸۴ برای اجرا به سازمان ها و ادارات ایران ابلاغ شود، اما طرح اجرا نشد و مسکوت ماند.

مطابق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف تنها به برخوردهای نیروی انتظامی محدود نمی شود بلکه مطابق آن برای بالا بردن آنچه که فرهنگ عفاف نامیده شده است، برای تعداد زیادی از سازمان ها و وزارتخانه ها تعیین تکلیف شده است.

برای مثال در بخشی از این طرح، وزارت کار موظف شده است تا "آموزش های لازم را در خصوص رعایت ضوابط اخلاقی و پوشش لباس و آرایش در محیط های کار را به کارفرمایان ارائه دهد."

همچنین ادارات دولتی باید مبلمان اداری را بر اساس حفظ حدود حریم شرعی بین کارمندان زن و مرد طراحی کنند.

در بخش دیگری از این طرح "ایجاد زمینه برای دسترسی ساده و کم هزینه مردم به لباس های منطبق با الگوی ایرانی- اسلامی و تنوع بخشیدن به الگو های مناسب حجاب، ضمن تاکید بر چادر به عنوان حجاب برتر" و "توسعه بنیادهای ازدواج و تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج آسان و آشنا کردن آنها با معیارهای شرعی انتخاب همسر" عنوان شده است.

مطالب مرتبط