ایران:اسناد ربودن شهرام امیری را به سفارت سوئیس دادیم

شهرام امیری
Image caption آقای امیری در سفر حج ناپدید شد و ایران می گوید که از سوی سازمان های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است.

وزارت خارجه ایران اعلام کرده که اسنادی را در باره ربودن شهرام امیری کارشناس هسته ای ایرانی از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به سفارت سوئیس در تهران تحویل داده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه گفته که "اسناد ربایش شهرام امیری" به سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، تحویل داده شده است و "از تمامی ظرفیت خود برای حمایت از شهرام امیری و دیگر اتباع ایرانی استفاده خواهیم کرد."

در مهرماه (اکتبر) سال گذشته، خبر سفر بدون بازگشت شهرام امیری به مراسم حج در عربستان سعودی با اظهارات منوجهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در مورد ربوده شدن یک شهروند ایرانی توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا به رسانه های همگانی راه یافت.

اواخر ماه مارس سال جاری، شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا به نقل از منابع اطلاعاتی ایالات متحده، که از آنها نامی برده نشده بود، گفت که آقای امیری به آمریکا پناهنده شده و اطلاعات خود از برنامه های اتمی ایران را در اختیار آمریکایی ها و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده و افشای برنامه ساخت یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم یکی از دستاوردهای همکاری اطلاعاتی شهرام امیری با سازمان های اطلاعاتی غرب بوده است.

ایران می گوید که آقای امیری "کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر" بوده و در سفر حج به وسیله سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ربوده شده است.

سه هفته پیش آمریکا تائید کرد که یادداشت دیپلماتیک ایران را از سفارت سوئیس در باره آقای امیری دریافت کرده و موضوع را بررسی خواهد کرد.

آقای مهمانپرست می گوید ایران انتظار دارد که "مقامات آمریکایی هر چه زودتر نتیجه بررسی های خود را در خصوص این تبعه ایرانی اعلام کنند."

همزمان با این که آمریکا تائید کرده که نامه ای از ایران در باره آقای امیری دریافت کرده، دو ویدیو از آقای امیری در وبسایت یوتیوب منتشر شد که در آنها اظهارات متناقضی داشت.

یکی از این ویدیوها که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد آقای امیری گفت که توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا و عربستان سعودی ربوده شده ولی پیام دیگری که در یوتیوب منتشر شد آقای امیری گفت که به صورت آزادانه در آمریکا اقامت دارد و می خواهد در دوره دکتری تحصیل کند.

مقامات جمهوری اسلامی، سازمان های اطلاعاتی غربی را، علاوه بر ربودن شهرام امیری، به ربودن علیرضا عسگری، معاون پیشین وزارت دفاع ایران هم که در سفر به ترکیه ناپدید شده بود، متهم کرده و از سازمان های بین المللی برای رهایی آنان درخواست کمک کرده اند.

آقای مهمانپرست می گوید که "اعتقاد داریم علیرضا عسگری نیز توسط نیروهای آمریکایی ربوده شده، بر این اساس انتظار داریم طرف آمریکای بنابر ملاحظات انسانی مسئولیت خود در خصوص نامبرده را نیز پذیرفته و به روشن شدن وضعیت او کمک کند."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست