بروجردی: غنی سازی ۲۰ درصدی در صورت دریافت سوخت می تواند متوقف شود

رآکتور تهران
Image caption ایران نگران اتمام سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران است که مصارف پزشکی دارد

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است: "طبق اعلام شورای عالی امنیت ملی درصورت تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران،ایران هیچ اصراری بر ادامه تولید این سوخت در داخل ندارد."

وی در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود ایران همچنان آماده است بر اساس توافقنامه تهران که با حضور کشورهای برزیل و ترکیه امضا شد با گروه وین مذاکره کند.

این نماینده محافظه کار مجلس همچنین خبر از طرحی داد که به گفته او "برای به خطر نیفتادن جان بیش از ۸۵۰ هزار بیمار در کشور تهیه شده است و نباید جان این بیماران بدلیل آماده نبودن سوخت رآکتور تهران به خطر بیفتد."

ایران می گوید این رآکتور تنها مصارف پزشکی و صلح آمیز دارد، اما کشورهای غربی نگرانند ایران بدنبال توسعه این فناوری و دستیابی به سلاح هسته ای باشد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دو هفته پیش گفت این کشور ۱۷ کیلوگرم اورانیوم با غنای بیست درصد تولید کرده است.

وی در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "می ‌توانیم بالقوه تا پنج کیلو در ماه تولید کنیم، اما دراین کار تعجیل نداریم، طوری تنظیم می‌کنیم تا کارگاه تولید صفحه سوخت تجهیز شود."

ایران غنی سازی ۲۰ درصد را بدنبال شکست طرح مبادله سوخت گروه وین (آمریکا، روسیه و فرانسه) آغاز کرد که در اکتبر گذشته به ایران پیشنهاد شد.

بر اساس این طرح ایران اورانیم غنی شده با غلظت پایین خود را تحویل می داد و در مقابل از روسیه و فرانسه سوخت ۲۰ درصدی مورد نیاز برای رآکتور تهران را دریافت می کرد.

این طرح بدلیل پیش شرطهای مطرح شده توسط دو طرف به شکست انجامید.

در ماه مه گذشته مجددا طرحی با وساطت برزیل و ترکیه برای مبادله سوخت پیشنهاد شد. اما اعضای دایم شورای امنیت این طرح را که به توافقنامه تهران مشهور شد کافی ندانسته و قطعنامه چهارم تحریم های ایران را تصویب کردند.

آقای بروجردی گفت در امضای این بیانیه و توافق با کشورهای برزیل و ترکیه فرض بر این بود که قطعنامه ای علیه ایران صادر نشود و اقداماتی نیز درخارج از چارچوب این بیانیه انجام نشود.

با این وجود وی افزود این بیانیه همچنان مبنای مذاکرات آینده ایران خواهد بود.

مطالب مرتبط