به روز شده:  11:27 گرينويچ - دوشنبه 05 ژوئيه 2010 - 14 تیر 1389

تحریم ایران

'خودداری' برخی کشورها از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی تصویب قانون تحریم فروش سوخت به ایران در آمریکا، گزارش شده است که چند فرودگاه خارجی از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی خودداری کرده اند.

روز دوشنبه، 14 تیر (5 ژوئیه)، خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به نقل از مهدی علیاری، دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ایران نوشت که در پی تصویب قانون تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران، "فرودگاه های انگلیس، آلمان و امارات از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی امتناع می کنند."

هواپیمای ایرانی در فرودگاه خارج از کشور

مقامات ایرانی خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای ایران را غیرقانونی دانسته اند

آقای علیاری گفته است که خودداری فرودگاه های چند کشور از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی از روز پنجشنبه آغاز شده و عمدتا برای شرکت های ایران ایر و ماهان، که دارای پروازهای فراوان به اروپا هستند، مشکل ایجاد کرده است.

دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی گفته است که برای مقابله با این مساله، ناوگان هوایی ایران یا باید سوخت خود تا حد امکان از داخل کشور تامین کند و یا در کشورهایی که آماده تحویل سوخت به آنها هستند توقف کنند و افزوده است که "این امر، هزینه های پرواز را به دو برابر افزایش می دهد."

آقای علیاری وضع هر نوع تحریم علیه هواپیماهای غیرنظامی در مسیر پروازهای بین الملی را غیرقانونی و غیر قابل قبول دانسته است.

به گفته وی "حمل و نقل هوایی ذاتا فعالیتی بین المللی است و تمامی تحریم ها علیه ایران، حتی تحریم های شورای امنیت، با موازین بین المللی هوانوردی و اصول حقوق بشر مغایرت دارد چه رسد به تحریم های یک جانبه کشورها که به تسری فرا سرزمینی قوانین خود می پردازند و پشتوانه اجرای آن را اعمال زور اقتصادی قرار می دهند."

در بخشی از طرح مصوب کنگره ایالات متحده راجع به تحریم ایران، که با امضای رئیس جمهوری آن کشور جنبه قانون پیدا کرده است، نه تنها شرکت های آمریکایی قانونا از تامین نیاز ایران به بنزین، گازوئیل و سوخت جت منع شده اند بلکه شرکت های خارجی هم که به چنین اقدامی مبادرت ورزند با محدودیت هایی در برخورداری از منافع تجاری با ایالات متحده مواجه می شوند.

دبیر انجمنی صنفی شرکت های هواپیمایی ایران گفته است که تحریم های یک جانبه ایالات متحده فراتر از قطعنامه شورای امنیت است و افزوده که "با توجه به غیرقانونی بودن آن، سازمان بین المللی هواپیمایی _ایکائو) باید در یک ارزیابی منصفانه قانونی و حقوقی، این اقدام را مورد برررسی قرار دهد و به غیرقانونی بودن اعمال این تحریم اذعان کند."

وی از وزارت امور خارجه، سازمان هواپیمایی کشوری، وزارت راه و ترابری و نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج، از جمله نماینده ایران در ایکائو خواسته است تا علیه این "عمل غیرقانونی آمریکا" اقدام کنند.

واکنش مقامات ایرانی

در روزهای اخیر اخباری از خودداری فرودگاه های برخی کشورها از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایران انتشار یافته که در آنها از فرودگاه های مسیر پرواز هواپیماهای ایرانی در آلمان، امارات متحده عربی و کویت نام برده شده بود.

احمدی نژاد

احمدی نژاد تحریم ایران را نشانه هراس کشورهای غربی از پیشرفت این کشور دانسته است

پیشتر، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا متن گفتگویی با کاظم جلالی، مخبر کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس را منتشر کرده بود که او هم، چنین اقدامی را غیرقانونی خوانده و گفته بود که "ایران می تواند با استناد به معاهده های بین المللی به سازمان ملل و سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری شکایت کند."

آقای جلالی یادآور شده است که قطعنامه جدید شورای امنیت علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی، که برای کشورهای عضو سازمان ملل الزام آور است، شامل تحریم فروش مواد سوختی به ایران نمی شود و منع فروش این مواد صرفا در قانون تحریم یک جانبه ایالات متحده منظور شده و برای سایر کشورهای الزام آور نیست.

در پی تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت و امضای قانون تحریم های یک جانبه ایالات متحده علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی این نوع تحریم ها را بی اثر دانسته و یا آثار آن را مفید توصیف کرده و گفته اند که محدودیت های مالی و تجاری بین المللی باعث شکوفایی اقتصادی این کشور می شود.

آنان همچنین گفته اند که با توجه به رقابت فشرده در بازارهای جهانی، بسیاری از موسسات و شرکت ها در سطح بین المللی آمادگی آن را دارند تا با زیر پا گذاشتن تحریم های وضع شده علیه ایران، جای خالی شرکای این کشور را پر کنند.

روز دوشنبه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری هم در سخنانی در شهرستان بناب، بار دیگر تحریم های بین المللی علیه ایران را بی اهمیت جلوه داد و گفت "افق نگاه ما شکستن تحریم نیست، بلکه فتح قله های بلند جهانی است."

وی در عین حال وضع تحریم های اقتصادی علیه ایران را تلاش برای بازداشتن این کشور از پیشرفت دانست و گفت که صدور قطعنامه های تحریم جمهوری اسلامی نشانه قدرت کشورهای غربی نیست بلکه آنها "در حال دفاع از خودشان هستند و آخرین خاکریزهای دنیای مادی را در برابر گسترش فرهنگ انسانی ایران ایجاد می کنند."

شورای امنیت سازمان ملل از اوایل سال 2006 میلادی، برای وادار کردن دولت جمهوری اسلامی به تجدید نظر در سیاست هسته ای خود یک رشته تحریم های بین المللی را علیه ایران به اجرا گذاشته و آخرین اقدام در این زمینه، صدور قطعنامه شماره 1929 بود که اخیرا به تصویب اکثریت اعضای شورا رسید.

علاوه بر این مصوبه، ایالات متحده نیز تحریم های جدیدی را به طور یکجانبه علیه ایران به اجرا گذاشته که شامل منع فروش بعضی فرآوردهای نفتی، از جمله بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما نیز می شود و شرکت های غیر آمریکایی نیز در صورت تخلف از مفاد این قانون، از بعضی امتیازات ناشی از ارتباط تجاری و مالی با ایالات متحده محروم می شوند.

کنگره ایالات متحده هدف از تصویب قانون جدید تحریم ایران را وادار کردن دولت جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن بخشی از فعالیت های اتمی و همچنین رعایت حقوق شهروندان این کشور معرفی کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.