'شکایت ایران از عدم تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری'

هواپیمای ایرانی در فرودگاه خارج از کشور
Image caption گزارشهایی از خودداری تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی منتشر شده است

یک نماینده مجلس ایران از امکان طرح شکایت علیه خودداری فرودگاه های خارجی از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایران سخن گفته است.

در پی انتشار گزارش هایی حاکی از اینکه فرودگاه های چند کشور، از جمله امارات عربی متحده، کویت و آلمان، ظاهرا در تبعیت از تحریم های اعلام شده از سوی آمریکا، از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی خودداری کرده اند، مخبر کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی در مجلس این اقدام را مغایر معاهدات بین المللی دانسته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - کاظم جلالی در مصاحبه ای، با اشاره به امضای مصوبه کنگره آمریکا شامل تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی، گفته است که "ایران می تواند با استناد به معاهده های بین المللی به سازمان ملل و سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری شکایت کند."

قانون تحریم ایران که اخیرا به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید، برای شرکت های غیرآمریکایی که به فروش بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما به ایران مبادرت کنند تنبیه هایی پیش بینی کرده و ظاهرا تصمیم به خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی بر این اساس اتخاذ شده است.

اتحادیه اروپا نیز علاوه بر تحریم های مصوب شورای امنیت علیه ایران، وضع محدودیت هایی از سوی تمامی بیست و هفت عضو این اتحادیه را تصویب کرده است.

آقای جلالی یادآور شده است که قطعنامه جدید شورای امنیت علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی، که برای کشورهای عضو سازمان ملل الزام آور است، شامل تحریم فروش مواد سوختی به ایران نمی شود و منع فروش این مواد صرفا در قانون تحریم یکجانبه ایالات متحده منظور شده و برای سایر کشورهای الزام آور نیست.

وی گفت روز یکشنبه، کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد تحریم سوخت هواپیما به ایران به رایزنی با وزیر راه و ترابری پرداخت و مجلس کمیته ویژه ای را هم برای بررسی تحریم سوخت هواپیما تشکیل داده است.

در پی تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت و امضای قانون تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی این نوع تحریم ها را بی اثر دانسته و یا آثار آن را مفید توصیف کرده و گفته اند که محدودیت های مالی و تجاری بین المللی باعث شکوفایی اقتصادی این کشور می شود.

آنان همچنین گفته اند که با توجه به رقابت فشرده در بازارهای جهانی، بسیاری از موسسات و شرکت ها در سطح بین المللی آمادگی آن را دارند تا با زیر پا گذاشتن تحریم های وضع شده علیه ایران، جای خالی شرکای این کشور را پر کنند.

مطالب مرتبط