دستور آیت الله خامنه ای به توقف دعواها بر سر دانشگاه آزاد

احمدی نژاد، خامنه ای، هاشمی رفسنجانی
Image caption آیت الله خامنه ای خواهان توقف بحث ها در مورد دانشگاه آزاد شده است

دبیرخانه هیات موسس دانشگاه آزاد ایران در اطلاعیه ای از دخالت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در دعوای اخیر مربوط به مالکیت این دانشگاه و دستور او به توقف بحث ها در این زمینه خبر داده است.

در اطلاعیه این دبیرخانه آمده است که آیت الله خامنه ای در روزهای اخیر در دو "حکم" جداگانه خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد، و محمود احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور داده است هم وقف دانشگاه آزاد و هم تصویب اساسنامه جدید آن متوقف شود.

به گزارش این دبیرخانه، در این احکام آمده است: "مجادلات پیرامون دانشگاه آزاد اسلامی گفت‌وگوهای ملال‌انگیز و غیرلازمی را بر مناسبات برخی از مسئولان تحمیل کرده است."

هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ایران به ریاست آقای هاشمی شهریور ماه سال ۸۸ اعلام کرد کلیه اموال منقول و غیرمنقول این دانشگاه را وقف کرده است.

اما در اردیبهشت ماه ۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد اساسنامه جدیدی برای دانشگاه آزاد تدوین و تعدادی از اعضای هیات موسس آن را تغییر داد. از جمله میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران که از زمان تاسیس دانشگاه آزاد عضو هیات موسسس و هیات امنای آن بوده است، از این شورا کنار گذاشته شد.

همان زمان هیات موسس دانشگاه آزاد این مصوبه شورای انقلاب فرهنگی را دارای مشکلات شرعی و قانونی خواند و با شکایت به قوه قضائیه خواهان لغو این مصوبه شد.

در پی این اعتراض دادگاهی در تهران مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کرد و یک روز بعد از آن مجلس ایران کلیات طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن مصوبه این شورا در مورد تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد لغو می شد.

اقدام این دادگاه و مصوبه مجلس با اعتراض های شدید حامیان دولت روبرو شد.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور، از صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواست حکم دادگاه را لغو کند و پرونده را برای بررسی به دادگاهی دیگر بفرستد که این در خواست با موافقت آقای لاریجانی همراه شد.

شورای نگهبان هم مصوبه مجلس را دارای ابهام و مغایر شرع و قانون اساسی دانست.

اما حالا با دخالت آیت الله خامنه ای عملا شرایط دانشگاه آزاد به پیش از وقف اموال این دانشگاه در شهریور ماه سال ۸۸ برمی گردد.

مطالب مرتبط