۲۶۰هزار کشته در ده سال در جاده های ایران

آمار بالای تصادفات جاده ای در ایران
Image caption پلیس ایران در جستجوی راهکارهایی جدید برای کاهش آمار بالای تصادفات جاده ای

در یک دهه گذشته بیش از ۲۶۰ هزار نفر بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از دومیلیون نفر نیز مصدوم شده اند.

سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در همایش فرهنگیان ترافیک و پلیس نامحسوس، عوامل مهم در کاهش آمار تصادفات را ایمنی وسائل نقلیه، ایمنی شبکه معابر، توسعه حمل و نقل عمومی و سرعت در امداد و نجات دانست.

آقای مومنی در ادامه اظهاراتش گفت:"پیشرفت در هرکدام از این عوامل می تواند ضعف عامل دیگر را جبران کند، برای مثال اگر خودروها از ایمنی بالایی برخوردار باشند، سرنشینان آن در صورت واژگونی خودرو با سرعت ۲۰۰ کیلومتر نیز آسیب نمی بینند".

تعداد تلفات حوادث رانندگی در ایران، سالانه حدود ۲۳ هزار نفر اعلام شده است، این در حالیست که آمار کشته شدگان سه زلزله تکان دهنده سه دهه اخیر ایران در طبس، رودبار و بم در حدود ۹۵ هزار نفر است.

آقای مومنی با اشاره به نقش عامل انسانی در کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن گفت: "تاکید پلیس در شرایط کنونی بر عامل انسانی است، زیرا تنها عامل انسانی می تواند کاستی های بخش های دیگر را جبران کند".

او با اشاره به این که استفاده از نهادهای فرهنگ ساز مانند آموزش و پرورش می تواند مفید باشد، اظهار امیدواری کرد با همکاری آموزش و پرورش، به کارگیری فرهنگیاران پلیس در سایر استان های کشور نیز آغاز شود تا از ظرفیت بیش از ۸۰۰ هزار معلم ایرانی استفاده شود.

بنابر آمار پلیس ایران در کشورهای توسعه یافته هر سال در مقابل هر هزار نفر جمعیت، سه نفر در اثر تصادفات جاده ای خود را از دست می دهند. اما در ایران این آمار ۳۲ نفر به ازای هر هزار نفر است.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

مطالب مرتبط