بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 15 تیر

تیترهای اول

"وقف اموال و اساسنامه جديد دانشگاه آزاد متوقف شد" عنوان اصلی مردم سالاری است، آرمان در صدر گزارش های خبری خود نوشته "وقف و اساسنامه جدید دانشگاه آزاد متوقف شد" و "نه وقف نه اساسنامه جدید" تیتر یک ابتکار.

ایران از "انتقال دانشجويان به محل سكونت خانواده" خبر داده، کیهان از "تازه ترین هدف ها از اجرای هدفمند کردن یارانه ها" نوشته، رسالت در گزارش اصلی خود از "افتتاح بزرگ ترین واحد ذوب و تولید فولاد خاورمیانه" نوشته و حمایت از زبان رییس دولت نوشته "فردائی روشن و پرافتخار برای آینده ایران بسازیم".

گزارش اصلی سیاست روز این است: "چه كسي از فضاي تخريب و نفاق سود مي‌برد"، جام جم پرسیده "امواج دكل‌هاي موبايل؛ مضر يا بي‌خطر" و خراسان از "هشدار وزير بهداشت نسبت به در حال اتمام بودن سوخت راکتور تهران و کاهش توليد راديو داروها" نوشته است.

"بازار مجازي براي معامله مسكن" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت از زبان وزیر نفت نوشته "واگذاری‌های نفتی 3 سال به تعویق‌ می افتد".

گزیده مقالات

اگر به ایرانحمله شود

ابتکار در گزارشی به بررسی این فرض پرداخته که اگر حمله ای نظامی به ایران صورت پذیرد چه خواهد شد حمله ای که به نوشته این روزنامه به معناي يک فاجعه تمام عيار و کامل براي اقتصاد جهان خواهد بود.

به نوشته این روزنامه افزايش چشمگير بهاي نفت که افزایش شدید نگرانی بازارهای مالی را در پی خواهد داشت تجارت جهانی را ناگهان فلج خواهد کرد، هزینه های نظامی را به شدت افزایش می دهد، تورم را بالا خواهد برد و سرانجام این که نرخ ارز و طلا را به شدت افزایش خواهد داد.

ابتکار تاکید کرده يکي از پيامدهاي اوليه حمله احتمالي به ايران اين خواهد بود که انتقال محموله‌هاي نفتي از طريق تنگه هرمز به شدت محدود يا ممکن است متوقف شود. با توجه به اينکه حدود 20 درصد از نفت جهان از طريق تنگه هرمز به نقاط مختلف جهان منتقل مي‌شود، به دنبال اختلال جدي در روند انتقال نفت از طريق تنگه هرمز، بازار نفتي جهان بلافاصله عنان گسيخته خواهد شد. حتي برخي از تحليل گران نيز معتقدند که بهاي نفت به 250 دلار در هر بشکه خواهد رسيد.

تحریم امارات

مردم سالاری نوشته چند واقعيت تاريخي، سياسي و اقتصادي را بايد به اماراتي ها گوشزد کرد. اول آنکه سابقه تاريخي حضور تجار و صنعتگران ايراني در سواحل جنوبي خليج فارس به قبل از استقلال اين کشورها بازمي گردد و جمعيت ايراني آن سوي آب سهم زيادي در عمران و آبادي اين منطقه داشته است. ثانيا در حال حاضر بيش از400 هزار ايراني در امارات متحده عربي زندگي مي کنند و هشت هزار شرکت ايراني در اين کشورحضور فعال اقتصادي دارند.

به نوشته این روزنامه اين ارقام در اشل اقتصادي ايران عدد کوچکي است اما در اشل اقتصادي امارات رقم غيرقابل انکاري است. اماراتي ها حتي اگر هم بخواهند نمي توانند خود را از خدمات و سرمايه شرکت هاي ايراني بي نياز ببينند. بنابراين بهتر است سياست متوازن تري را در پيش گرفته و چشم خود را بر روي واقعيت هاي اقتصادي و تاريخي نبندند.

استنا ها درست نیست

دکترعلی بیگدلی در سرمقاله آرمان نوشته استنادی كه برخی از كشورها در جلوگیری از ارائه بنزین و نفت به ایران براساس قطعنامه 1929 سازمان ملل داشته‌اند به هیچ‌وجه درست نیست؛ در هیچ‌یك از بندهای این قطعنامه موضوعی در رابطه با جلوگیری از ارائه نفت و بنزین به ایران وجود ندارد .اقدام كشورهای آلمان، امارات و كویت در جلوگیری از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی از دو منظر قابل بررسی است.

به نوشته این مقاله ممكن است این كشورها به بهانه اجرای مصوبه شورای امنیت از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری كرده باشند كه در این صورت ما می‌توانیم با اقدام متقابل با آنها برخورد كنیم، چراكه به دلیل موقعیت سوق‌الجیشی كشورمان هواپیماهای بسیاری از خاك ایران عبور می‌كنند. از منظر دیگر به جهت آنكه این كشورها اقدامی غیرانسانی را در به خطر انداختن جان صدها نفر مرتكب شده‌اند می‌توانیم با طرح موضوع نظر مجامع جهانی نسبت به حق تضییع شده خود، دادخواهی كنیم.

سرمقاله آرمان تاکید کرده سفر آتی وزیر امور خارجه به كشورهای اروپایی به نظر می‌رسد متكی برای جلوگیری از جوسازی‌ها غرب و خنثی‌سازی آن هاست. حتی سفر اخیر متکی به نیجریه نیز بر این اساس انجام شده چرا كه این كشور یكی از تولیدكنندگان بزرگ بنزین جهان به شمار می‌رود و می‌تواند در صورت تحریم صنعت نفت و بنزین ایران از سوی اروپا و آمریكا ما را یاری كند.

امید به واقعه ای در درون نظام

کیهان در سرمقاله خود برای چندمین بار ادعا کرده که جنبش سبز از نفس افتاده، مردم از رهبران این جنبش روگردان شده و از مطالبات آن صرف نظر کرده اند چرا که اواخر سال گذشته يعني زماني كه حركت هاي خياباني جريان فتنه آرام آرام فروكش كرد و به اصطلاح فضاي امنيتي پايان يافت، روشن بود كه طراحان فتنه تلاش خواهند كرد آنچه را كه از كف خيابان جمع شده به درون سيستم سياسي منتقل كنند. در زمستان 88 حتي طرف هاي خارجي هم فهميده بودند كه بايد از خيابان هاي تهران قطع اميد كنند و اميدوار باشند كه درون نظام واقعه اي شكل بگيرد.

روزنامه هوادار دولت با این مقدمه نتیجه گرفته سیاست موسوي، كروبي و خاتمي براي حركت به سمت طبقه محروم، تبديل شدن به سخنگوي آنها و نهايتا به خيابان كشاندن آنها در فرصت هاي معين، شكست خورد. و روز كارگر و روز معلم معلوم شد كه این جريان طبقه متوسط را از دست داده اما طبقه محروم را به دست نياورده است، و فتنه به جاي اينكه به تعبير يكي از پرده نشينان اصلاح طلب از شمال تهران به جنوب آن منتقل شود در همان شمال شهر مرده است.

کیهان سپس پیش بینی کرده سران جنبش سبز اكنون ديگر به لحاظ سياسي موجوداتي مرده و تمام شده محسوب مي شوند كه كاري بيش از صدور بيانيه و ملاقات هاي ملال آور با جمع هاي ثابت از آنها ساخته نيست و همه اميد و آرزويشان اين است كه به نحوي حتي اگر شده با دست زدن به انتحار سياسي در سرخط خبرها قرار بگيرند.

سرنوشت دانشگاه آزاد

ایران روزنامه دولت خبر تصمیم رهبر به توقف وقف و اجرای اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در صفحات داخلی خود نقل کرده بلافاصله بعد از آن نوشته یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی لغو شدن تغییرات در اساسنامه دانشگاه آزاد را رد و اعلام کرد توقف اجرای این اساسنامه موقتی است.

روزنامه دولت بر این خبر افزوده در شهریور ماه سال گذشته، زمانی که آقای هاشمی و نیز عبدالله جاسبی، رئیس دانشگاه آزاد مدعی شدند که صیغه وقف اموال این دانشگاه را خوانده‌اند، از موافقت رهبر معظم انقلاب با این موضوع خبر دادند. این ادعا همان زمان از سوی دفتر رهبر انقلاب تکذیب شد اما افراد و محافل حامی مسئولان دانشگاه آزاد همچنان به طرح این ادعا پرداختند

ماجرا ختم نمی شود

کیهان نوشته ماجرا به اين دو دستور ختم نمي شود، بلكه رهبر بررسي درباره امكان شرعي و قانوني وقف دانشگاه آزاد را نيز به هيئتي از متخصصان فقهي و حقوقي سپرده است كه تصميم نهايي درباره دانشگاه آزاد و چالش ميان هيئت مؤسس دانشگاه و شوراي عالي انقلاب فرهنگي موكول به ارائه نظر هيئت ياد شده خواهد بود.

به نوشته مدیر کیهان اين هيئت موظف شده است در فرصتي محدود و بدون فوت وقت، نظر نهايي خود را با استناد به مباني فقهي، موازين حقوقي و قوانين جاري اعلام كند. بديهي است اعلام نظر اين هيئت پايان ماجرا خواهد بود، چرا كه رهبرمعظم انقلاب در نامه ارسالي «بر حق قانوني شوراي عالي انقلاب فرهنگي در تصميم گيري نسبت به دانشگاههاي كشور» تاكيد فرموده اند و از سوي ديگر، نظر هيئت فقهي و حقوقي درباره وقف دانشگاه آزاد نيز فصل الخطاب است..

انضباط نداریم

حمیدرضا طهماسبی‌پور در سرمقاله جهان صنعت نوشته مرداد دو سال پیش بود که با ممنوع شدن انتشار انواع چک‌پول توسط بانک‌ها، انتشار این مهمان نامبارک اقتصاد ایران به انحصار بانک مرکزی درآمد. این اقدام بانک مرکزی که در راستای تامین ابزار مطمئن مبادله میان مردم بود در آن زمان اقدامی خوب تلقی می‌شد اما با این وجود هم مسکنی بود بر زخمی‌کاری! چراکه با بررسی ساده می‌توان دریافت که این روش از ریشه معیوب است و اکنون این نظام پولی در هیچ جای دنیا دیگر پذیرفته نیست.

به نوشته این مقاله سردرگمی‌های اقتصادی این روزها در قالب یکی از محورهای هفت‌گانه طرح تحول اقتصادی کشور خود را نشان داده و حتی به بانک مرکزی هم رسیده که باعث شده تمرکز بر اصول مهم دیگر فراموش یا از اولویت خارج شود. چرا این روزها از موضوع مهم انضباط پولی کمتر یاد شده و هرچه پرسیده می‌شود به هدفمندی یارانه‌ها برمی‌گردد!

اگر برنامه‌ای برای اصلاح ساختار معیوب نظام پولی و مالی ایران وجود دارد، چرا کسی نمی‌گوید که برنامه دقیق برای مهار فشار صدور چک‌پول‌ها چیست و چرا ایران تنها کشور منتشرکننده چک‌پول در دنیاست؟

سرمقاله جهان صنعت پرسیده آیا ایجاد انضباط پولی در کشور که نیاز اصلی توسعه اقتصادی و در نهایت توسعه پایدار ملی است، اینقدر در نگاه استراتژیست‌های بانک مرکزی کمرنگ است که فقط کلیات طرح تحول اقتصادی به‌عنوان حلال مشکلات یاد می‌شود؟ آیا موکول کردن تمام اصلاحات نظام پولی و مالی به بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها نشانه‌ای از بی‌برنامگی بانک مرکزی برای ایجاد انضباط پولی و مالی است؟

تورم و ذخایر بانک مرکزی

مهران دبيرسپهري در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که بانك مركزي اعلام کرده قصد دارد با 12 ميليارد دلار تسهيلات به بخش صنعت موافقت کند نوشته به نظر مي‌رسد قرار است اين وام‌ها از ذخاير ارزي بانك مركزي تامين اعتبار شود؛ ذخايري كه يك بار در گذشته با قيمتي بالاتر از قيمت بازاري آن توسط بانك مركزي خريداري شده است و اثر تورمي آن را مردم چشيده‌اند.

به نظر سرمقاله این روزنامه اقتصادی در صورت انجام چنین کاری اگر وام گيرنده، ارز را در بازار داخلي به ريال تبديل سپس آن را مصرف كند، اولا باعث يك اثر تورمي از ناحيه تقاضا مي‌شود و ثانيا باعث يك اثر تورمي ديگر ناشي از افزايش عرضه پول ملي از سوي بانك مركزي خواهد شد اما اگر وام گيرنده، ارز را صرف واردات كند در اين صورت يك اثر موقت ضد تورمي خواهد داشت؛ ضمن آنكه اين امكان وجود دارد كه توليد‌كنند‌گان داخلي در اثر تشديد بيماري هلندي از واردات مزبور متضرر شوند.

دنیای اقتصاد در عین حال نوشته اگر در حالت دوم بيماري هلندي تشديد شود، نرخ تورم بلند مدت در اثر افزايش قيمت مسكن افزايش خواهد يافت. نتيجه آنكه به احتمال زياد، ميليون‌ها ايراني توليد كننده بايد متضرر شوند مگر آنكه با يك دقت وسواس‌گونه، اين 12 ميليارد دلار صرف واردات كالاهايي شود كه در داخل در حال توليد نباشد يا كالاي جايگزين براي توليدات داخلي نباشد.